Ojetý Hyundai i30 – jaký diesel pod kapotu vybrat?

Pan Štefan by rád koupil ojetý Hyundai i30. Bude lepší zvolit naftovou šestnáctistovku, nebo dvoulitr?
PORADNA, 04.07.14 | 00:00
hodnocení článku 4.0 b / 4x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Hyundai i30

DOTAZ:Dobrý den do redakce TipCars. Už delší dobu plánuji koupi nějakého ojetého kombi nižší střední třídy a nyní jsem se rozhodl pro Hyundai i30. Ročně najezdím přes 30 tisíc kilometrů, doposud jsem byl zvyklý na diesel a nechci to měnit. U i30 je k dispozici 1.6 nebo 2.0 CRDi, který byste mi doporučili? A jak je na tom auto se servisními a provozními náklady? Předem děkuji za odpověď.
Zdraví Štefan O.


ODPOVĚĎ:Vážený Štefane, přesto, že je Hyundai původem korejský, i30 se bát nemusíte. Je to poměrně rovnocenná konkurence pro evropské značky. Podvozek je dost robustní, karoserie si příliš tuhosti nepobrala, v praktickém životě to ale nijak nevadí.

Při Vašem ročním nájezdu souhlasím s volbou naftového motoru, ovšem může se stát, že Vás jeho provoz v konečném zúčtování vyjde dráž než v případě benzínové verze. V každém případě: pokud naftu, tak menší šestnáctistovku. Výkon má více než dostatečný, v porovnání s konkurenčními diesely je to poměrně točivý motor, se kterým se příjemně jezdí a nebývají s ním vážnější problémy. Common-Rail pochází od Bosche a pokud zazlobí, české servisy si s ním dovedou poradit.

zdvihový objem motoru (ccm3)

1 582

 
maximální výkon motoru (kW (k)/ot./min)

85 (116)/4 000

 
točivý moment motoru (Nm/ot./min)

255/1 900-2 750

 
délka (mm)

4 245

 
šířka (mm)

1 775

 
výška (mm)

1 480

 
rozvor (mm)

2 650

 
provozní/celková hmotnost (kg)

1 470/1 820

 
zrychlení 0-100 km/h (s)

11,6

 
maximální rychlost (km/h)

188

 
objem zavazadlového prostoru (l)

340/1 250

 
emise CO2 (g/km)

125

 

Pokud mohu doporučit dále, hledejte verze od roku 2009 se šestistupňovým manuálem. O rok později se už motor neobešel bez filtru pevných částic. Ten sice nijak zvlášť nezlobí, ani nedochází k ředění oleje kvůli jeho regeneracím, ale pokud máte možnost si vybrat vůz bez něj...
Větší dvoulitr prakticky nemá smysl, nárůst výkonu není nijak markantní, oproti menšímu motoru je těžší (trpí tak přední náprava) a musíte pravidelně měnit rozvody.

Hyundai i30 CW Co Hyundai i30 trápí? Koroze (nejčastěji rámy zadních dveří), vůle na přední nápravě (volné tyčky stabilizátoru), vrzání ze zadní části vozu (někdy je způsobují páté dveře, u nichž stačí seřídit dorazy a zámek) nebo nízká účinnost topení při chladném počasí (kombinace malého odpadního tepla moderních dieselů+ekonomické nastavení řídicí jednotky, která má na starosti přídavné elektrické topení). Abyste se uvnitř skutečně ohřál, je nutné topení pustit na plný výkon.

Občas také zakolísá tah motoru kvůli pomalejší regulaci turbodmychadla (většinou u modelů do roku 2009) a pravidelnou péči vyžaduje ruční brzda – pokud se neseřizuje, tak málo brzdí. Někdy selže také snímač hladiny oleje, jeho stav ale naštěstí můžete zkontrolovat i měrkou.
Pokud nejpozději po 15 tis. km vyměníte motorový olej a filtry, měl byste být s autem spokojen. Dostupnost náhradních dílů je dobrá, přední brzdové kotouče koupíte za 4.500 Kč, destičky k nim za 2 tisíce a tyčka stabilizátoru přední nápravy vyjde na 500 Kč.

V inzerci TipCars je nyní více než pět desítek dieselových „ítřicítek“. Cena nejlevnější leží pod hranicí 130 tis. Kč a najeto mají v průměru 140 tis. km."originální stav ojetin je lepší než tuning"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist