Ojetý Mercedes-Benz B: na co si dát pozor při jeho koupi?

Paní Alice plánuje koupi ojetého Mercedesu třídy B a prosí o radu, čeho si při nákupu všímat, aby nenaletěla podvodníkům.
PORADNA, 12.12.14 | 00:00
hodnocení článku 4.3 b / 4x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Mercedes-Benz Třídy B

DOTAZ:Dobrý den, po dlouhém rozmýšlení bych si ráda pořídila ojetý Mercedes třídy B. Budu jej využívat jako druhé auto v rodině – rozvoz dětí do školy, mne bude vozit do práce, na nákupy a případně také na kratší výlety. Na delší cestování mám jiné auto. Můžete mi prosím jako laikovi poradit, na co si dát při koupi pozor, abych nenaletěla nějakému podvodníkovi?

Alice Š.


ODPOVĚĎ: Vážená Alice. Děkuji za dotaz, pokusím se Vám pomoci. Mercedes Benz třídy B vypadá na první pohled jako obyčejný kompakt s vyšším posedem. Výrobce vůz vybavil podlahou sendvičové konstrukce, která sice přispěla k nižší poloze těžiště a lepší bezpečnosti, kvůli této odlišnosti je ale při koupi potřeba znát několik věcí, abyste nekoupila kus, do něhož budete jen sypat peníze.

Dutá podlaha představuje velkou komplikaci, pokud dojde k dopravní nehodě. Tedy ona samotná ne, protože tím, že umožní motoru, aby se při nárazu „zasunul“ pod vůz, bezpečnost posádky spíše zvyšuje, po nehodě ji ale prakticky nejde kvalitně opravit. Jako laikovi Vám proto doporučuji vzít si s sebou mechanika, který auto důkladně prohlédne. Pravděpodobně Vás totiž zachrání i od kusu, který má za sebou léta tvrdé služby jako vozidlo taxislužby s nájezdem blízkým půl milionu kilometrů. Podvodný prodejce jej upravil na obligátních 150 tisíc a čeká, kdo se chytí.

Mercedes B 180 CDI Konstrukce podlahy také znesnadňuje servisní zásahy na motoru. Běžná výměna motorového oleje, filtrů nebo svíček je oproti jiným vozům komplikovanější, což samozřejmě znamená i dražší. Týká se to především dieselových motorů, u nichž navíc poměrně pravidelně srostou žhavicí svíčky s hlavou válců, řešením je v drtivé většině případů pouze demontáž motoru z vozu.

Vzhledem k plánovanému používání auta i výše popsanému problému dieselů Vám doporučuji benzínový motor. Vyhněte se tomu základnímu s označením 150/160 a sáhněte po sedmnáctistovce s výkonem 85 kW. Je poměrně spolehlivá, spotřeba se bude pohybovat okolo 8 litrů na 100 km. Potrápit ji může zanesená škrticí klapka, která občas způsobí přechod do nouzového režimu (problém většinou vyřeší její vyčištění), nebo selhávající svazek kabelů v motorovém prostoru, který je vystaven působení vody a nečistot.

Jakkoliv (třeba) nemáte ráda manuální převodovku, tak automat nekupujte. Autotronic v „béčku“ totiž není klasický měničový automat, ale převodovka pracující jako variátor. Tato převodová ústrojí poměrně pravidelně selhávají nejpozději po 100 tis. kilometrech a následuje oprava za desetitisíce.

Ulehčit převážení neskladných předmětů hodně usnadní volitelný systém Easy Vario Plus. Ten Vám dovolí vyjmout zadní sedadla z vozu a sklopit sedadlo spolujezdce, čímž si vytvoříte prostor pro zavazadla o objemu až 1 995 litrů. Do kompaktního vozu potom lze naložit předmět o délce až 2,75 metru.

Dostupnost náhradních dílů je dobrá, počítejte ale s jejich vyšší cenou. Přední brzdové kotouče koupíte za 3.000 Kč, destičky k nim Vás budou stát 1.600 korun a například tyčka příčného stabilizátoru přední nápravy stojí cca 600 Kč.

V inzerci TipCars si můžete vybírat z více než deseti vozů s benzínovým motorem, cena nejlevnějších vozů začíná pod hranicí 160 tis. Kč a vozy mají na tachometru v průměru 90 tis. km."originální stav ojetin je lepší než tuning"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist