Ojetý Renault Espace IV – jaký je naftový šestiválec?

Zájemci v hledáčku uvízl Renault Espace s naftovým šestiválcem. Může počítat s bezproblémovým provozem, nebo by měl raději zvolit jiný motor?
PORADNA, 24.10.14 | 00:00
hodnocení článku 4.5 b / 2x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Renault Espace

DOTAZ: Zdravím redakci TipCars! Obracím se na vás s prosbou o radu při výběru vozu. Kvůli naší rozrůstající se rodině potřebuji nějaké MPV a velmi se mi zalíbil Renault Espace s největším nabízeným dieselem. Jsem ale automobilový laik, a proto nevím, jak je na tom tento agregát se spolehlivostí - vzhledem k napjatému rozpočtu je pro mě důležitá finanční nenáročnost. Je nějaká taková? A na jaké problémy bych se u tohoto vozu měl připravit?

Díky mnohokrát za odpověď.

Milan J.


ODPOVĚĎ: Vážený Milane, u Renaultu Espace čtvrté generace s naftovým šestiválcem s finančně nenáročným provozem nepočítejte, bohužel je tomu přesně naopak. Musel byste mít opravdu velkou dávku štěstí, aby se u něj neobjevila nějaká velmi nákladná závada, která Vás donutí často nepojízdný vůz prodat s velkou ztrátou. Na následujících řádcích se je pokusím přiblížit.

Renault Espace IV. gen. Mimo to, že je velmi těžký, má největší diesel řadu vážných nedostatků. Nejzávažnější je asi poddimenzovaný klikový mechanizmus, což může vést k jeho nečekané totální destrukci (předchází tomu ale klepání, v řadě případů se tato slabina projevila až díky nesmyslně dlouhým servisním intervalům, které proto doporučuji zkrátit maximálně na 15 tis. km). Velkým problémem je také slabé chlazení motoru (povrch válců tohoto motoru je potažen speciální slitinou Nikasil, ta sice velmi dobře vzdoruje opotřebení, na druhou stranu potřebuje teplo ze spalovacího procesu účinně odvádět do chladicí kapaliny, jinak slabá vrstva praskne a následuje pokles výkonu a vysoká spotřeba oleje).

Celý tento problém ale odstartuje neprůchodný chladič. Chladič pro klimatizaci, mezichladič stlačeného vzduchu a konečně chladič samotného motoru jsou umístěny těsně u sebe, i při jejich absolutní čistotě se k poslednímu dostane málo chladného vzduchu. Aby toho nebylo málo, všechny chladiče mají velmi jemné lamely, které se brzy zanesou, což způsobí jejich neprůchodnost a problém je na světě. K tomu připočtěte časté závady systému Common-Rail a zjistíte, že koupě espacu s tímto motorem nedává smysl. Vůz také trápí závady elektroinstalace, elektrické parkovací brzdy a často praskají xenonové výbojky v hlavních světlometech. Pokud Vám mohu poradit, celkově se vyhněte dieselům a volte přeplňovaný benzínový dvoulitr s výkonem 120 nebo 125 kW. Je velmi kultivovaný a spolehlivý, pouze spotřeba se bude pohybovat kolem 10 litrů na 100 km. Alternativně sáhněte po benzínovém šestiválci s objemem 3,5 litru. Budete jej sice velmi těžko hledat, spotřeba s ním se pohybuje okolo 12 litrů Naturalu, ale nic lepšího pod kapotou nenajdete.

Co se týká cen náhradních dílů, přední brzdové destičky stojí necelé dva tisíce, světlomet 6.500 Kč a přední blatník bez laku Vás přijde na cca 4.500 Kč.

V inzerci TipCars na Vás čeká více než desítka Renaultů Espace s benzínovým dvoulitrem, jejichž průměrná cena je 150 tis. Kč. Vozy s motorem 2.0 Turbo mají na tachometru v průměru 160 tis. km."originální stav ojetin je lepší než tuning"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist