Ojetý Renault Laguna III - lze se na něj spolehnout?

Tazatel by rád koupil Renault Laguna s dieselovou patnáctistovkou. Zbavila se už pověsti nespolehlivého automobilu?
PORADNA, 09.08.13 | 00:00
hodnocení článku 3.6 b / 21x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Renault Laguna

DOTAZ: Dobrý den. Mám rád francouzská auta, po předchozích velmi dobrých zkušenostech s Citroenem Xantií a C5 bych rád zkusil i vůz od konkurence, konkrétně od Renaultu. Vyhlédl jsem si jednu Lagunu z roku 2009 se základním naftovým motorem 1.5 dCi za výhodnou cenu. Mohu od tohoto automobilu očekávat podobně bezproblémový provoz jako u předchozích citroenů?
Zdraví Jan Š.


ODPOVĚĎ: Vážený pane Jane. To, že Vám Citroeny Xantia a C5 sloužily bez vážnějších problémů, není nic neobvyklého. U Renaultu Laguny třetí generace už to taková samozřejmost nebude. Ty tam jsou chronické závady elektroinstalace známé z předchozích verzí, zejména dieselové motory ale mají k dokonalosti ještě daleko.
Vámi vybraná verze s turbodieselovou patnáctistovkou na tom ještě tak špatně není. Na rozdíl od typu, který poháněl také Clio nebo Mégana, už není zdaleka tak poruchový. Zesílen byl mechanický základ a problematický Common-Rail Delphi byl vyměněn za spolehlivější Siemens, který si i s naší nekvalitní naftou ví rady. Jednou ale vstřikovače budete muset vyměnit, provoz na krátké vzdálenosti špatně snáší filtr pevných částic (nový stojí cca 25 tis. Kč). Úlohu základní motorizace ale 1.5 dCi splní. Vznětový dvoulitr a větší šestiválcový třílitr jsou na tom podstatně hůř. Trápí je problémy se vstřikováním, turbodmychadly, často se také bez varování zadřou (faktem ale je, že za to z části mohou příliš dlouhé servisní intervaly, které u všech motorizací doporučují zkrátit na maximálně 15 tis. km). Pokud ale chcete pod kapotou opravdu spolehlivou strojovnu, bude pro Vás tím pravým benzínový dvoulitr. Agregát původem od automobilky Nissan je lehké moderní konstrukce a v průměru nespořádá více než 7,5 litru benzínu na 100 km. Nemusíte se bát ani jeho přeplňované verze, jen se připravte na spotřebu zhruba o dva litry vyšší. Výborný je také vrcholný tříapůllitrový šestiválec (rovněž od Nissanu), ten ale v Laguně nedokáže naplno projevit své kvality, pro pohon přední nápravy je až příliš výkonný.

Renault Laguna III příliš nevyniká kvalitou zpracování interiéru. I u nových vozů se z různých stran ozývalo vrzání, v případě ojetých vozů je to klasika. Na obranu Laguny však mohu říci, že se zbavila předchozích problémů s elektroinstalací. Neopakují se ani závady karet nebo elektrického ovládání oken. Mimo spotřebních věcí, jako brzdové destičky a kotouče (komplet za zhruba 5 tis. Kč), nepotěší krátká životnost výfuku (kompletní Vás bude stát zhruba 6 tis. Kč v druhovýrobě).
Na závěr - pokud čekáte od této generace Renaultu Laguny pohodlí podobné jako v její předchůdkyni nebo v některém z dvojice Xantia a C5, raději se poohlédněte jinde (může za to zejména zadní vlečená náprava). Konkrétně po přesednutí z Citroenu C5 se systémem Hydractive do Laguny zažijete nemalý šok, tak moc se naladění podvozku těchto dvou automobilů liší.
Naneštěstí Lagun s benzínovým motorem je u nás velmi málo, v inzerci TipCars je necelá desítka kusů. Na tachometru mají v průměru 100 tis. km a cena začíná u 140 tis. Kč."originální stav ojetin je lepší než tuning"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist