Ojetý Saab 9-5 – jak jsou na tom benzínové turbomotory?

Pan Ladislav je rozhodnutý pro koupi ojetého Saabu 9-5 s přeplňovaným benzínovým čtyřválcem. Na co by se měl připravit?
PORADNA, 30.12.14 | 00:00
hodnocení článku 4.5 b / 2x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Saab 9-5

DOTAZ:Zdravím do redakce TipCars. Vždy jsem obdivoval švédské saaby, a proto si chci nyní pořídit ojetou 9-5. Mám zájem o motorizací 2,3. Chtěl bych od vás nějaké technické informace o tomto voze, od známých jsem totiž slyšel, že obzvlášť ty benzínové turbomotory vyžadují specifické zacházení. Předem mnohokrát děkuji.

Ladislav K.


ODPOVĚĎ: Vážený Ladislave, děkuji za poměrně zajímavý dotaz, pokusím se Vám tedy život s benzínovými turbomotory Saabu shrnout. Jako fanoušek značky, předpokládám, víte, že benzínové turbomotory a značka Saab k sobě odjakživa patří. Do modelu 9-5 se dostalo několik modifikací motoru s objemem 2,3 litru. Jedná se o 2.3 LPT (low pressure turbo), 2.3 T a 2.3 HOT (High Output Turbo) pro vrcholné provedení Aero.

SAAB 9-5 Kombi Více či méně o nich (s ohledem na podávaný výkon) platí, že pro spolehlivý provoz potřebují pravidelnou údržbu a nemalou měrou ji ovlivňuje také styl zacházení. Čím více využíváte potenciál motoru, tím více produkuje tepla a tím více a rychleji degraduje motorový olej. Olejová vana se plní usazeninami, až jednoho dne může dojít k ucpání sacího koše olejového čerpadla a následuje zadření motoru. Mazivo plné karbonu má také neblahý vliv na kluzná ložiska turbodmychadla a rozvodový řetěz, z tohoto důvodu doporučuji olej třídy 0W-40 měnit po každých 10 tis. km a zhruba každé 2-3 výměny zkontrolovat stav olejové vany.

Problematické se ukázalo také odvětrávání klikové skříně, které se za dobu výroby šestkrát upravovalo, a které by mělo patřit do běžného ponákupního servisu. Soustava několika hadiček a olejového separátoru totiž ovlivňuje kvalitu motorového oleje mnohem více, než by se mohlo zdát.

Odlehčené písty mohou v kombinaci s unaveným kondenzátorovým zapalováním SDI způsobit fatální závadu v podobě prasknutého pístu. V extrémních případech docházelo vlivem tepelného namáhání bloku motoru k vyosení středního uložení klikové hřídele, což v praxi znamená opět zadření. Teplo dovede zdeformovat i těleso škrticí klapky, což se projevuje neklidným chodem motoru zejména na volnoběh (dojde k jejímu mechanickému poškození a přepálení elektroniky).

Mnoho z těchto problémů se paradoxně projevilo po modernizaci pohonných jednotek, které jsou v Saabu 9-5 mnohem citlivější než například v 9-3. I tam zlobilo zapalování SDI, těžší (a pevnější) písty ale při jeho výpadcích nepraskaly. Motor dokáže najezdit statisíce kilometrů. Zdali této mety dosáhne, záleží ale především na stylu zacházení a kvalitě servisu.

Pokud bych měl vypíchnout slabší stránky Saabu 9-5 jako celku, byla by to kratší životnost předních tlumičů pérování, poruchy elektroniky (především v interiéru, ale také například snímač otáček klikového hřídele – projevuje se výpadky či úplným zhasnutím motoru, někdy nelze nastartovat). Při vyšších nájezdech počítejte s vůlemi na podvozku, a to v zavěšení předních i zadních kol.

Náhradní díly jsou dražší, přední brzdové kotouče vyjdou na 4.500 Kč, destičky k nim koupíte za 1.500 korun. Tyčka stabilizátoru přední nápravy stojí cca 600 Kč.

V inzerci TipCars si můžete vybírat z téměř dvou desítek vozů s benzínovým motorem, je mezi nimi i provedení verze 2.3. Cena nejlevnějších vozů začíná pod hranicí 40 tis. Kč a vozy mají na tachometru v průměru 190 tis. km."originální stav ojetin je lepší než tuning"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist