Opakující se závada prasklého silenbloku u VW GOLF IV

Dobrý den, prosím o radu.  Mám vozidlo VW GOLF1,4 benzín, 3dv., r.v.2004, naj.77tis.km. Opětovně mám poškozený silentblok na horní pravé straně uložení motoru (pod baterií). Tím pádem mi motor, zjednodušeně řečeno pochoduje dopředu a dozadu. Tento vydržel rok a je znovu poškozený.
PORADNA, 03.08.10 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
Autor dotazu:Zdeněk Kruliš
Značka, model:VW GOLF V
Bližší označení:1,4 benzín 3dv.
Rok výroby:2004
Palivo:benzín
Výkon v kW:55
Kód motoru:1k3
Popis závady:Dobrý den, prosím o radu. Mám vozidlo VW GOLF1,4 benzín, 3dv., r.v.2004, naj.77tis.km. Opětovně mám poškozený silentblok na horní pravé straně uložení motoru (pod baterií). Tím pádem mi motor, zjednodušeně řečeno pochoduje dopředu a dozadu. Tento vydržel rok a je znovu poškozený. Po prohlídce nejen ve VW servisu mi nikdo nedal odpověď, čím by to mohlo být. Prosím o radu a předem děkuji.
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Ve vašem případě se zřejmě jedná o poškozený tvz.reakční silentblok, který má nastarosti udržet motor na správném místě při změně zatížení. V případě motoru 1.4 16V s výkonem 55kw a točivým momentem 130Nm je opravdu neobvyklá životnost jeden rok. V první řadě prověřte zda vozidlo nebylo v minulosti havarováno. Po silnější havárii na přední čast vozu je možné špatné uložení motoru, které více namáhá jeden ze silentbloků. Dále bych zkontroloval ostatní silentbloky jestli neprojevují neobvyklé vůle či případně nejsou jinak poškozené.

Pokud se jedná opakovaně poškozený reakční silentblok motoru zaměřte se na jeho uložení v nápravnici. Reakční silentblok je v případě VW GOLF IV (a příbuzných modelů Škoda Octavia I, Seat Leon I atd.) ukotven přímo v nápravnici zapomoci rozpěrného klínu. U Golf IV generace použitá platforma trpí na relativně nízkou světlou výšku a v kombinaci s podvozkem, který se rád lehce zhoupne při nájezdu na nerovnost. Je vcelku snadné škrtnout přímo nápravnicí v místě uložení reakčního silentbloku a tím ho poškodit. Hlavní část silentbloku je vyrobeno z hliníkové slitiny a tudíž nachylná ke snadnému poškození, které se nemusí projevit okamžitě. Menší trhlina se postupen času zvětšuje díky vibracím od motoru a podvozku až do chvíle, kdy přijde únava materiálu a dojde k prasknutí silentbloku.

Při opakované zavádě bude důležité zkontrolovat nápravnici v místě uložení reakčního silentbloku. Okolo místa uložení je se zesílený prolis plechu. Ten se mohl dříve zdeformovat díky kontaktu s nerovností či jinou překážkou. Při montáži nového reakčního silentbloku je potom možné jeho špatné uložení, které ho namáhá jiným směrem než zamýšlel konstruktér. Při montaži je důležité aby nedošlo k deformaci silentbloku díky poškozenému uložení v nápravnici. V nejhorším případě by nejspíš bylo nutné vyměnit nápravnici, ale šikovný mechanik by si měl snadno poradit s opravou.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist