Paříž: Evropský automobilový trh se zotaví nejdříve za tři roky

Automobilky se na mezinárodní galapřehlídce, která dnes začíná v Paříži, chtějí předvést v plném lesku. K vidění je zhruba stovka nových modelů - městským vozítkem od Opelu počínaje až po supervůz McLaren za více než 240 tisíc dolarů.
AKTUALITY, 27.09.12 | 13:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Expozici Škody Auto dominuje zbrusu nový model Rapid, který má v Paříži světovou premiéru. "Pro Škodu představuje novou třídu a má klíčový význam pro naši růstovou strategii do roku 2018," prohlašuje šéf mladoboleslavské automobilky Winfried Vahland. Podle něj by se Rapid měl v nadcházejících letech stát druhým nejprodávanějším modelem značky Škoda, hned po Octavii.

Česká Škoda patří k několika málo značkám, které na trzích EU ještě rostou. Svůj tržní podíl tu během letošního ledna až srpna zvýšila na 3,8 procenta ve srovnání s 3,5 procenta ve srovnatelném období minulého roku.

Podmínky na evropském trhu se ale v tomto pololetí výrazně zhoršily. Přiznává to i Martin Winterkorn, šéf koncernu Volkswagen, kterému se dosud dařilo. Na rozdíl od francouzských konkurentů Peugeotu, Renaultu nebo italského Fiatu. Ten letos očekává, že v Evropě skončí ve ztrátě 700 milionů eur. Zhruba tolik prodělá evropská divize amerického Fordu.

Zotavení nejdřív za tři roky

Prodej nových vozů na trhu EU letos padá již pátý rok. S jeho zotavením lze podle expertů počítat nejdříve v roce 2015. Během letošního ledna až srpna se v evropské sedmadvacítce prodalo necelých 8,3 milionu nových osobních aut, meziročně o 7,1 procenta méně. "Jako by dluhová krize nestačila. Na bodu mrazu je také spotřebitelská nálada. Evropanům se vůbec nechce kupovat nová auta," říká Christoph Stürmer, analytik výzkumné společnosti IHS Automotive.

Podle Johna Casesy z firmy Guggenheim Partners potrvá deset, možná patnáct let, než se evropský automobilový průmysl dostane z nejhoršího. "Problém je v tom, že nikdo nechce začít zavírat továrny jako první. Všichni vyčkávají," podotýká Casesa. Sergio Marchionne, šéf Fiatu, ovládajícího také americký Chrysler, se nedávno nechal slyšet, že Evropa bude "v limbu" až do roku 2020.

Draví a houževnatí Korejci

Zatímco Evropané se trápí, Korejci jsou na koni. Hyundai spolu se sesterskou značkou Kia letos po celém světě prodá zhruba sedm milionů osobních aut. To ji v globálním pořadí vynese na čtvrtou příčku hned za triem Toyota - General Motors - Volkswagen, uvádí německý expert Stefan Bratzel.

Hyundai letos drží na unijním trhu 3,4 procenta. V roce 2015 chtěla prodat půl milionu aut a získat tak pětiprocentní podíl. "Pokles trhu je ale horší, než jsme čekali. Proto se tento cíl posouvá o další rok," vyjádřil se pro agenturu Reuters Allan Rushforth, provozní ředitel Hyundai Motor Europe. V roce 2020 by to mohlo být zhruba 800 tisíc aut, netají se s ambiciózními záměry Rushforth.

I to je důvod, proč německý Volkswagen, jemuž nyní patří skoro čtvrtina trhu EU, považuje za úhlavního rivala právě Korejce. "Postupují stejně brutálně jako v osmdesátých letech Japonci, kteří tehdy zamíchali automobilovým světem," cituje list Handelsblatt šéfa VW Martina Winterkorna.

V korejských továrnách Hyundai zaměstnanci podle poradenské firmy Polarixpartner pracují až 60 hodin týdně za mnohem nižší mzdy než Evropané. Díky tomu jsou přímé mzdové náklady v přepočtu na jedno vyrobené auto v J. Koreji v průměru o 860 eur nižší než v Německu. Přepočítá-li se produkce na jednoho zaměstnance, pak z výrobních linek Hyundai sjede každý rok 48 aut, kdežto u Toyoty 25 a u Volkswagenu 17 vozů.

Mohou trumfnout i Volkswagen

Korejci nejsou jen tvrdí, ale také pružní. "Jsou schopni uvést na trh několik nových modelů během čtyřiadvaceti měsíců. Proto představují tak nebezpečnou konkurenci," tvrdí Engelbert Wimmer z firmy Polarixpartner. Ferdinand Dudenhöffer z Duisbursko-essenské univerzity jde ještě dál: "Pokud to půjde s výrobou a rentabilitou Hyundai tak jako dosud, pak se můžeme v budoucnu dočkat i toho, že porazí Volkswagen."Autor: iHNED


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist