Passat CC - Vyšší ambice

Nový Volkswagen má vyplnit mezeru mezi stávajícím Passatem a limuzínou Phaeton.
TESTY, 04.09.08 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Passat

Volkswagen Passat CCNení snadné dovtípit se, co přesně chtěl Volkswagen tímto zvláštním modelem říct. Abychom pochopili, čím Passat CC je, měli bychom si nejdříve ujasnit, čím není.
Předně není nástupcem existujícího sedanu Passat, považovaného za zlatý standard střední třídy. Ten zůstává v nabídce souběžně s novinkou.
Passat CC není ani " coupé-cabriolet", ač zdvojené třetí písmeno abecedy v automobilové branži dosud vždy označovalo právě kabriolet s plechovou či skleněnou skládací střechou. Podle automobilky z Wolfsburgu znamená dvojité C v našem případě "Comfort Coupé". Aha, takže komfortní kupé, záhada vyřešena.
Až na to, že Passat CC není žádné kupé. Elegantní profil s výrazně klenutou linií střechy nemůže zapřít přítomnost čtveřice dveří. Přihořívá.
Volkswagen se tímto modelem přihlásil k subkategorii "čtyřdveřových kupé", v níž zatím působí pouze Mercedes s modelem CLS. Podobně koncipovaný automobil však již ohlásili prestižní výrobci sportovních vozů Porsche (Panamera) a Aston Martin (Rapide). Vůbec jim přitom nevadí, že si protiřečí, neboť kupé je definováno jako dvoudveřový automobil s uzavřenou karoserií.
Čtyřdveřová "kupátka" jsou vlastně obyčejné sedany, které za cenu menšího vnitřního prostoru nabízejí dramatický sportovní vzhled, jaký je od nepaměti spojován právě s ušlechtilými dvoudveřovými automobily.

Bez přímého soupeře
Volkswagen Passat CCPassat CC se ocitá na trhu víceméně osamocen. Mercedes CLS stojí bezmála dvojnásobek a vozy s podobnou cenovkou zase nedisponují čtveřicí dveří. Porsche Panamera bude stát nejméně trojnásobnou částku, až příští rok vstoupí na trh, u Astonu se předpokládá cena okolo pěti milionů.
Teď už bychom měli mít jasněji: Volkswagen Passat CC je cenově nejdostupnější "čtyřdveřové kupé", máme-li přistoupit na tenhle marketingový oxymoron.
Ve srovnání se sedanem Passat ale CC nijak výhodně nevychází. V závislosti na konkrétní motorizaci je "komfortní kupé" bezmála o sto tisíc dražší než sedan s ekvivalentní pohonnou jednotkou!
Nejvyšší čas podívat se, co za své peníze vlastně dostanete. Určitě ne více auta. CC je sice o tři centimetry delší a o chlup širší, rozvor náprav však zůstal nezměněn a na výšku ubylo plných pět centimetrů.
Vznikla tak karoserie přitažlivých tvarů a vskutku atletických proporcí. CC je bezpochyby nejdramatičtější čtyřdveřový model Volkswagenu za mnoho (desítek) let. Ani jeden vnější panel karoserie nezůstal stejný, ujišťuje nás automobilka a dodává, že designéři hledali inspiraci v Americe padesátých let, kdy byla v módě upravená auta se sníženými střechami. Celek dotváří rafinovaná hra světla a stínu na bocích karoserie a taká efektní bezrámová okna všech čtyř dveří.
Prostorem pro zavazadla i pro cestující vzadu CC přirozeně zaostává za praktičtěji tvarovaným sedanem, ale co do pohodlí je o zadní pasažéry postaráno lépe než v jakémkoli "opravdovém" kupé podobné velikosti. Na první pohled - a také na fotografiích - vypadá interiér stejně jako v sedanu, nicméně bližší průzkum odhalí sofistikovanější materiály a pečlivější řemeslné zpracování. Chodem ovladačů, lícováním spár a pravidelností švů si Passat CC nezadá s produkcí Audi.

Debut pod kapotou
Volkswagen Passat CCZa příplatek vám výrobce namontuje nastavitelné tlumiče pérování, nicméně ty standardní ve spolupráci s nižším těžištěm dávají vozu okouzlující směs ovladatelnosti a komfortu. Technicky se možná liší jen v detailech, ale chováním na silnici převyšuje Passat CC svého příbuzného o hlavu. A nejinak tomu je, pokud jde o kultivovanost - alespoň v případě zkoušeného naftového dvoulitru. (Paleta motorizací obsahuje ještě 125kilowattovou verzi téhož motoru a tři benzinové jednotky s výkonem od 118 do 220 kW.) Automobilku už přestala bavit dlouholetá kritika hlučných a tvrdých motorů TDI, proto přestala lpět na svém vstřikování čerpadlo-tryska a nahradila ho - u jiných značek již léta běžným - systémem common-rail. Vliv tohoto opatření na akustickou vytříbenost pohonné jednotky musíte zažít, abyste mu uvěřili. Turbodiesely common-rail se nicméně časem nastěhují i do standardního Passatu, takže zde můžeme modelu CC přiznat toliko dočasnou výhodu.

Made for USA
Volkswagen Passat CCVolkswagen to samozřejmě ví, a proto nabízí - pravda, za příplatek - pro CC řadu technologií, jež zůstanou majitelům "plebejského" modelu upřeny: výkonné odvětrávání sedadel, systém Lane Assist, který zabraňuje nechtěnému opuštění jízdního pruhu, nebo parkovací kameru.
Pokud stále nevidíte smysl sice hezčího, ale méně prostorného a dražšího Passatu, vězte, že výrobce s tím počítá. Model CC byl totiž navržen se značným důrazem na požadavky severoamerického trhu s auty, kde komodita zvaná styl má větší váhu než v racionálně smýšlející Evropě. Volkswagen předpokládá, že šest z deseti vyrobených Passatů CC najde svého zákazníka právě v USA.

Volkswagen Passat CC 2.0 TDI

Cena: 869 600 Kč
Motor: turbodiesel 2,0 l
Výkon: 103 kW
0-100 km/h: 9,8 s
Max. rychlost: 213 km/h
Spotřeba: 5,8 l/100 km
Emise CO2: 153 g/km
Hmotnost: 1466 kg

Tři další stylová kupé

 Mercedes-Benz CLS 320 CDI Alfa Romeo Brera 2.4 JTD Peugeot 407 Coupé 2.0 Hdi 
Cena od 1 499 000 Kč1 000 000 Kč978 000 Kč
Klady DesignNeodolatelný exteriérRozmařilá standardní výbava
 Jízdní vlastnosti  
Zápory Není to pravé kupéChování na silniciDiskutabilní vzhledAutor: iHNED
1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist