Passat, nebo Laguna?

PORADNA, 03.11.05 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

DOTAZ:

Dobrý den, chtěl bych koupi rodinné ojeté vozidlo do 300.000,- KČ, určitě kombi, turbodiesel, od roku 2001. Můj okruh vozidel se zúžil na Volkswagen Passatt 1,9 TDi (74 a 96 KW) a Renault Lagunu 1,9 dCi (88 KW) nebo 2,2 dCi (110 KW) z osobní neblahé zkušenosti vynechávám Ford Mondeo a z důvodu místa na zadních sedačkách Škodu Octavia, což mě jako patriota mrzí. Většina mých známých doporučuje jednoznačně VW z hlediska menší poruchovosti, kvalitních motorů a klasické německé preciznosti. Mě se líbí obě, Renault asi víc a nabízí za stejné peníze lepší rok i výbavu. Poraďte mi jaké vybrat a kterou motorizaci, pokud je nějaké další vozidlo v těchto parametrech, rád uvítám, ale přiznám se, že o Citroenu C5 uvažovat nebudu.

Díky za radu Miroslav JAKOVIČ


ODPOVĚĎ:

Jediné, co je možné říci jasně: Vyvarujte se lagun vyrobených do roku 2002. První ročník totiž trpěl řadou nejrůznějších a často přesně nespecifikovatelných problémů. Dále pak přikládám pohled na věc z několika stran:

Motor: Nerozhodně

Nemá žádnou cenu kupovat lagunu s motorem 2,2 dCi. Je hlučný, nespolehlivý a má vysokou spotřebu. Bohatě bych vystačil s tichým a velmi pružným 1,9 dCi. Jak 1,9 TDI od VW, tak 1,9 dCi od Renaultu, oba mají své chyby. Především turba. U passatu buď zatuhnou naklápěcí lopatky statoru (někdy to turboservis rozhýbe, jindy je nutná výměna), nebo se turbo opotřebí na ložiscích (tak po 100 tisících km). U laguny zlobí jen ta ložiska (pískání, spotřeba oleje, modrý kouř), zato však dvakrát častěji (50 tisíc km). Zatuhávající naklápění lopatek u passatu neovlivníte, opotřebení turba však můžete výrazně snížit. Nevyužívejte prodloužených variabilních (u VW) či fixních 30 tisícových (u renaultu) lhůt výměn oleje. Hromadí se v něm karbon a ten na pánve turba působí jako brusná pasta. Turbu neprospívají řiďoučké oleje 0W-30, doporučil bych 5W-50, 10W-40. To však můžete aplikovat jen u laguny, protože u passatu drahý olej 0W-30 (dle normy VW 506) vyžadují vstřikovače „pumpa-tryska“. Jinak se mohou jejich plunžry zadřít.

Podvozek: Laguna zlobí méně

Passat má složitější, ale také choulostivější přední nápravu se čtyřmi hliníkovými rameny na každé straně. Do roku 2002 měla ubohou životnost (často jen kolem 60 tisíc km). Vůle v jednom čepu způsobí vyšší namáhání ostatních částí a velmi rychlý rozpad celé nápravy. Nepomůže nic jiného, než všechno vyměnit (včetně hliníkových táhel příčného stabilizátoru a spojovacích tyčí řízení). Cena značkových dílů na tuto GO je kolem 35 tisíc Kč. A ty se vyplatí, protože od roku 2002 jsou technologicky odlišné a vydrží citelně více. Druhovýroba je levnější, ale bývá původních materiálů i konstrukce, takže životnost ubohá.

Podvozek laguny na sebe životností neupozorňuje negativně ani pozitivně, v každém případě je mnohem jednodušší. Oba vozy mají jízdní vlastnosti jen průměrné, rozhodně ne sportovní. Laguna při přejezdu díry jednou stranou uskočí do strany, to mi na ní vadí asi nejvíce.

Zbytek auta: Passat mírně vítězí

Renault Laguna nemá špatné dílenské zpracování, přesto různé povrzávání vydávat může. A vadí mi malé přední sedačky. Klasikou je nefunkční osvětlení panelu automatické klimatizace. Značkové servisy to neumí opravit, jen vyměnit celý panel za asi 30 tisíc Kč. Takže u většiny lagun klima tone ve tmě.

Passat zase nemile překvapí korozí víka zavazadelníku. Kdybych to viděl jen jednou, pomlčel bych. Jinak je celkem solidní, jen některé plasty nevydrží tolik, jak se tváří. Třeba vnitřní madla dveří se drolí.

Já sám bych ještě chvíli počkal, než bude levnější Toyota Avensis D-4D. V Německu jich jezdí dost, mnozí majitelé se zblázní do nového 2,2 D-CAT (130 kW) a původní 2,0 (85 kW) budou prodávat. Příjemné prostorné a tiché auto, které nezlobí. Toyota má vlastní turba (kvalitativně nesrovnatelně lepší oproti garretů u passatu či laguny) a vstřikování common-rail Denso. To je opět o řád spolehlivější než věci, co tu patláme v Evropě.

TIP: OJETINY: Volkswagen Passat B5, B6 - Etalon s otazníkem

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist