Passaty už vydělaly 16 milionů

Rychlá auta se už policii skoro zaplatila. Stačilo na to půl roku. Řidiči dálničním hlídkám neujedou. Passaty jedou i 300 km/h.
AKTUALITY, 28.08.09 | 12:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Passat

Volkswagen Passat R36 - Policie ilustrační fotoTohle auto dokáže jet rychlostí tři sta kilometrů v hodině. A má ještě jednu nespornou výhodu. Vydělalo 1,4 milionu korun. Řeč je o ústeckém policejním passatu, který společně s patnácti dalšími po celé zemi chytá rychlé řidiče.
Podle statistik, které máme k dispozici, už policejní "královská letka" dokázala vydělat přes 16 milionů korun. Její pořízení stálo před půl rokem 18,7 milionu.
"Domů bych to nechtěl. Kufr malý, řízení tuhé. Je to taková koza," říká jeden z policistů, když nastupuje na začátku dálnice u severočeských Lovosic do služebního passatu. Auto má obsah motoru 3,6 litru a 300 koní pod kapotou.
Hlídce začíná pracovní den. "Většinou se schováme mezi kamiony a čekáme, kdo nás předjede," popisují policisté.

Ostrý zásah
Volkswagen Passat R36 - Policie ilustrační fotoPo dálnici jezdí běžně stotřicítkou. Ovšem do té doby, než je předjede rychlý řidič. Pak se ozve zaburácení motoru a osádka passatu se zaboří do sedadel. Spustí přední nebo zadní kameru, kterou si auto natáčejí. Pak zapnou výstražné modré majáky. Řidiče předjedou, zpomalí a na nejbližší benzince nebo výjezdu spolu s chyceným autem úplně zastaví.
Stejně jako včera s mužem ve stříbrném Cooperu mini. Jel přes 160, telefonoval a zelené felicii při předjíždění udělal "myšku". "To je šílenec," komentují policisté. Z malého stříbrného cooperu vylezl asi metrákový pořízek v červených teplákách s množstvím tetování na těle. Byl to raper Jakub Mohamed Ali, kterému jeho jediné album produkoval Daniel Landa.

V mojí kebuli
Volkswagen Passat R36 - Policie ilustrační fotoJeden z Aliho textů možná vysvětluje nejen slabý komerční úspěch alba, ale i jeho dálniční zkrat: "Jó v tý mojí kebuli, tam se dějou věci, možná je to tak, možná jsou to kecy."
Před hlídkou se snažil zachránit co se dá. "Pospíchám, jedu na svatbu," omlouval se muž v teplákách. "Do toho se hádám s přítelkyní po telefonu, tak jedu bomby," říkal rapersky. "Ale je to moje chyba, uznávám," gestikuloval.
Nakonec stejně jako řidič rychlé felicie zaplatí 2500 korun a dostane 3 trestné body. Měl štěstí, jeho přestupky se nesčítají, platí jen ten nejhorší. A to byla rychlost. Pokud ale do roka udělá stejný přečin, přijde o řidičák úplně.
Když policisté chytnou cizince, také mu udělí body. Zapisují se do karty řidiče, kterou pro cizince zavedou české úřady. Až řidič nasbírá plný počet, dostane v Česku zákaz řízení.
Za rychlost dostali řidiči pokuty přesahující 14 milionů. K tomu, aby zaplatili celkem 16,6 milionu, stačilo policii 16 tisíc hodin práce.

Půl roku práce rychlých policejních passatů na českých dálnicích

Nákup 
Policie koupila šestnáct vozů Passat R36 před půl rokem. Stálo ji to 18,7 milionu korun. Tendru se účastnila i mladoboleslavská Škoda s modelem Superb. S nepořízenou odešly i automobilky Audi a Volvo. 
Kde zasahují 

Auta potkávají řidiči převážně na dálnicích, číhají ale také na čtyřproudých silnicích první třídy. Například v severních Čechách.

 
Miliony za pokuty 
Nejvíce pokut dali policisté z passatů řidičům kvůli rychlosti. Bylo to bezmála za čtrnáct milionů korun. Řidiči celkem zaplatili 16,6 milionu korun. Trestných činů spáchali 35. Policisté je v uplynulém půl roce stíhali plných 15 tisíc hodin, většinu z toho mimo obce. 
Technika 
Passaty zrychlí z nuly na sto km za 5,6 vteřiny. Objem motoru mají 3,6 litru a pod kapotou 300 koní. Dokážou jet rychlostí přesahující 270 km/h. Jsou vybaveny dvěma kamerami (přední a zadní). K zaznamenání přestupku stačí sledovat auto pouhých 100 metrů. Při rychlosti 160 kilometrů za hodinu to trvá něco přes dvě vteřiny. Na passaty nefungují antiradary, protože srovnávají vlastní rychlost s rychlostí řidiče a nevysílají radiové vlny. 
Nenápadná rychlost  

Policejním passatům zřejmě na českých dálnicích nikdo neujede. Za dobu jejich působení se rychlost většiny aut snížila.

 Autor: iHNED
1/14
2/14
3/14
4/14
5/14
6/14
7/14
8/14
9/14
10/14
11/14
12/14
13/14
14/14


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist