Pečujeme o své auto: Jak na výměnu baterie? (11. díl)

Blíží se zima a s ní také mrazy. Pokud parkujete auto venku na ulici, může se stát, že po mrazivé noci nenastartujete. Na vině je často autobaterie. Poradíme, jak si ji svépomocí vyměnit.
NAŠE TÉMA, 23.11.17 | 12:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
Na začátek to nejdůležitější: Svépomocí si vyměnit autobaterii doporučuji pouze u starších vozidel. U těch novějších hrozí poškození řídící jednotky, proto se do tohoto úkonu sami nepouštějte. U nových vozidel je třeba po připojení nakódovat baterii pomocí diagnostiky, kterou má k dispozici pouze odborný autoservis. Proto si tyto skutečnosti před vlastní výměnou zjistěte.

Před výměnou autobaterie byste si měli být jisti, že je v pořádku dobíjecí systém, často totiž může být poškozen alternátor nebo kabely od autobaterie. Jen dodávám, že průměrná životnost autobaterie je 4-6 let v závislosti na způsobu užívání. Pro vlastní výměnu budete potřebovat novou baterii, nářadí pro demontáž svorek z kontaktů a pro odstranění fixačních šroubů, které baterii drží. U většiny osobních vozidel je autobaterie umístěna v prostoru motoru, pokud ji nemůžete nalézt, napoví vám návod k obsluze.

Ujistěte se, že jsou vypnuty všechny spotřebiče ve voze. U baterie nejdříve odpojte záporný (má černou barvu a znaménko mínus) a pak kladný kabel. Odpojte veškeré držáky baterie, které jí brání v samovolném pohybu při jízdě. Při jejich demontáži si dobře zapamatujte, jak byly připevněny a po výměně je nezapomeňte opět znovu nainstalovat. Následně už nic nebrání vlastnímu vyjmutí baterie, některé ale mohou být velmi těžké a zejména ženy budou v některých případech potřebovat pomoc. Při manipulaci s autobaterií dejte pozor na kyselinu z akumulátoru (elektrolyt), používejte ochranné rukavice.

Po vlastním vyjmutí autobaterie zkontrolujte prostor, ve kterém byla umístěna, případně jej vyčistěte. Pak si už připravte novou baterii a zkontrolujte, případně lehce oškrábejte kontakty jak na nové baterii, tak i na svorkách původních kabelů. Na obě styčná místa můžete nanést tenkou vrstvu vazelíny, zabráníte tím oxidaci na svorkách. Pak nainstalujte novou autobaterii, důkladně ji zajistěte proti pohybu. Nejdříve připojte kladný kabel (červený), následně pak zemnící (černý).

Po připojení kontaktů vyzkoušejte všechny elektronické funkce. Po odpojení staré baterie samozřejmě došlo k vymazání všech hodnot v přístrojích vozu, takže si budete muset nastavit hodiny, nebudete mít uloženy rozhlasové stanice, atd...Pokud nechcete, aby k tomu došlo, je třeba s výměnou baterie zajet do specializovaného servisu. A poslední věc – původní starou baterii nezapomeňte zlikvidovat ekologickým způsobem - odvezte ji do recyklačního sběrného dvora.
Další díly:
Pečujeme o své auto: huštění pneumatik (1. díl)
Pečujeme o své auto: ráfky a pneumatiky (2. díl)
Pečujeme o své auto: měníme pojistky (3. díl)
Pečujeme o své auto: lak karoserie (4. díl)
Pečujeme o své auto: kontrola motorového oleje (5. díl)
Pečujeme o své auto: světlomety (6. díl)
Pečujeme o své auto: jak na výměnu stěračů? (7. díl)
Pečujeme o své auto: jak a proč měnit vzduchový filtr (8. díl)
Pečujeme o své auto: kdy a jak měnit zapalovací svíčky? (9. díl)
Pečujeme o své auto: jak svépomocí měnit žárovky? (10. díl)
Pečujeme o své auto: Jak zkontrolovat funkčnost brzd? (12. díl)
Pečujeme o své auto: Nefunkční klimatizace a kolik mne to bude stát? (13. díl)
Pečujeme o své auto: Jak vybrat a doplnit chladící kapalinu? (14. díl)
Pečujeme o své auto: jak se starat o klimatizaci? (15.díl)
Pečujeme o své auto: nejčastější poruchy výfuku (16.díl)
Pečujeme o své auto: nejčastější problémy chladícího okruhu (17. díl)
Pečujeme o své auto: jak doplnit kapalinu do posilovače řízení? (18.díl)
Pečujeme o své auto: Jak poznat opotřebený podvozek? (19.díl)
Pečujeme o své auto: Jak pečovat o automatickou převodovku? (20.díl)
nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist