Pečujeme o své auto: kontrola motorového oleje (5. díl)

Kontrola motorového oleje by měla být pravidelným servisním úkonem. Ostatně stejně jako jeho včasná výměna. Podíváme se jak na to.
NAŠE TÉMA, 12.10.17 | 12:00
hodnocení článku 3.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
Většina výrobců doporučuje hladinu motorového oleje kontrolovat po několika stech najetých kilometrech nebo při každém tankování paliva. Hladina oleje se kontroluje pomocí měrky, která je zasunuta v olejové vaně motoru. Před kontrolou je nutné vypnout motor a nejméně 5 minut počkat, až olej steče z jednotlivých součástí jednotky do olejové vany. Pozor, takový olej může být horký, dejte tedy pozor, abyste se nespálili. Měrka oleje je umístěna v motorovém prostoru. Je označena nejčastěji žlutou barvou. Vytáhněte měrku, olej by měl mít hnědou nebo tmavě hnědou barvu a konzistenci sirupu. Pokud je na měrce i bílá mléčná pěna, může to znamenat, že se do oleje dostala nemrznoucí směs. Pokud jsou v oleji kovové částečky, problém bude v motoru a měl by se řešit v odborném servisu.

Měrku utřete a vložte znovu do otvoru a vytáhněte. Zkontrolujte hladinu oleje. Měly by být mezi ryskami minimální a maximální hladiny. Pokud při pravidelných kontrolách zjistíte, že vám motorový olej ubývá, může to mít více příčin. Nejčastěji se olej spaluje v prostoru válce, který bývá spolu s pístem opotřeben. Následně dochází k zakarbonování stíracích pístních kroužků a nutným servisním zásahem. Jako obvyklá spotřeba motorového oleje se u klasických motorů hodnotí pokles hladiny od horní po spodní rysku za celou životnost oleje. Pokud je spotřeba vyšší, něco nebude v pořádku. Samozřejmě spotřeba oleje je závislá na provozním režimu motoru. Při zběsilém městském tempu může být podstatně vyšší než při klidném příměstském provozu.

Pokud je tedy hladina oleje na měrce pod spodní ryskou, bude třeba olej doplnit. V motorovém prostoru najděte otvor pro dolévání oleje a odstraňte zátku – je většinou ve stejné barvě jako měrka oleje. Přesné umístění dolévacího otvoru oleje najdete v návodu k obsluze. Při doplňování motorového oleje používejte olej předepsaný výrobcem v jeho přesné specifikaci. Olej doplňujte postupně, vždy několik minut počkejte a znovu zkontrolujte hladinu oleje pomocí měrky.

Výměnou motorového oleje ve vlastní režii sice ušetříte, je ale třeba znát přesný postup výměny včetně olejového filtru, vědět jaký olej použít a disponovat potřebným vybavením. Z těchto důvodů se do výměny oleje ve vlastní garáži dnes už pouští málokdo. I vám doporučujeme zajet si na výměnu oleje do prověřeného servisu, kde budete mít jistotu, že vše proběhne správně dle pokynů výrobce vozu. A proč se vlastně motorový olej mění? Přečtěte si náš starší článek na toto téma.
Další díly:
Pečujeme o své auto: huštění pneumatik (1. díl)
Pečujeme o své auto: ráfky a pneumatiky (2. díl)
Pečujeme o své auto: měníme pojistky (3. díl)
Pečujeme o své auto: lak karoserie (4. díl)
Pečujeme o své auto: světlomety (6. díl)
Pečujeme o své auto: jak na výměnu stěračů? (7. díl)
Pečujeme o své auto: jak a proč měnit vzduchový filtr (8. díl)
Pečujeme o své auto: kdy a jak měnit zapalovací svíčky? (9. díl)
Pečujeme o své auto: jak svépomocí měnit žárovky? (10. díl)
Pečujeme o své auto: Jak na výměnu baterie? (11. díl)
Pečujeme o své auto: Jak zkontrolovat funkčnost brzd? (12. díl)
Pečujeme o své auto: Nefunkční klimatizace a kolik mne to bude stát? (13. díl)
Pečujeme o své auto: Jak vybrat a doplnit chladící kapalinu? (14. díl)
Pečujeme o své auto: jak se starat o klimatizaci? (15.díl)
Pečujeme o své auto: nejčastější poruchy výfuku (16.díl)
Pečujeme o své auto: nejčastější problémy chladícího okruhu (17. díl)
Pečujeme o své auto: jak doplnit kapalinu do posilovače řízení? (17.díl)
nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist