Pečujeme o své auto: Nefunkční klimatizace a kolik mne to bude stát? (13. díl)

Klimatizace si žádá pravidelnou údržbu. Dnes poradíme, co kontrolovat a co se na klimatizaci může pokazit. A přidáme i orientační ceny.
NAŠE TÉMA, 07.12.17 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
Pokud vám na autě nefunguje klimatizace, v létě to určitě poznáte. Klimatizace ale pomáhá i v zimě kdy si poradí se vzdušnou vlhkostí - například po chladné noci se se zapnutou klimatizací mnohem rychleji zbavíte orosených oken. Pokud se po zapnutí klimatizace začne ozývat podezřelý hluk, je na místě navštívit autoservis. Bez zbytečného odkladu řešte i nepříjemný zápach, který indikuje ucpaný kabinový filtr, nebo problém s odtokem kondenzátu. V autobazaru se na zkoušku funkčnosti klimatizace používá infračervený teploměr, který měří teplotu vzduchu vycházející z ventilačních výdechů.

Pojďme si na začátek vysvětlit, jak vlastně klimatizace funguje. Chod celého systému zajišťuje kompresor napojený na motor, který jej roztáčí. Kompresor potřebuje ke svému správnému chodu speciální olej, bez nějž by se okamžitě zadřel. Díky kompresoru se stlačí plynné médium natolik, že se zahřeje a pak přejde do kondenzátoru, kde se promění v kapalinu. Ta pak putuje pod tlakem do výparníku, kde pomocí termostatického expanzního ventilu dojde k prudkému snížení tlaku, při kterém se rychle sníží i teplota média, jež se opět promění na plyn o nízké teplotě. A právě v této fázi pak klimatizační systém pomocí ventilátorů vhání do interiéru vozidla chladný vzduch. Nikoliv však chladicí médium, ale vzduch nasátý z venku nebo z interiéru vozu, který se ve styku s výparníkem ochladil. Médium v systému pak putuje opět do kompresoru, který je stlačí a celý cyklus se opakuje.

Co se tedy vlastně s klimatizací může stát? Možností je několik:

1) Klimatizace nechladí, nebo chladí málo. Dochází k netěsnostem chladícího okruhu - pak nemá smysl opětovné naplnění, ale je třeba zjistit místo úniku.
2) Klimatizace chladí, ale zapáchá. Je ucpaný odtok pro kondenzát, je tedy potřeba odtok ručně vyčistit.
3) Klimatizace nechladí - došlo k závadě kompresoru, což vyřeší autoservis.
4) Klimatizace chladí, ale zapáchá. Je zanesený kabinový filtr (možnost vyměnit svépomocí, nebo v autoservisu). Kvalitní kabinový filtr chrání posádku vozu proti pylu, prachu, sazím a dalším nečistotám. Měňte jej preventivně po 15 tis. km, nebo každý rok.

Takto vypadá kabinový filtr. Jeho stav si můžete zkontrolovat svépomocí.
Preventivní kontrola těsnosti a doplnění klimatizace před létem stojí kolem 500 Kč. Dezinfekce chladícího okruhu vás přijde na několik stovek, kabinové filtry se pohybují od 150 Kč výše. Chladivo do klimatizace se platí podle množství udávaného v gramech, orientační cena je 1,7 Kč/gram.
Při pravidelných kontrolách klimatizace se v autoservisu také musí zjišťovat množství chladicího média. Vlivem netěsností systému jej může za rok uniknout až 20 procent. Čím méně média se v klimatizačním systému nachází, tím více klesá jeho účinnost. Při kontrolách v servisech je tedy namístě požadovat nejen vyčištění systému klimatizace a případné doplnění chladicího média, ale také prověření těsnosti celé soustavy. To se provádí pomocí fluorescenčních přípravků, které snadno a rychle indikují případné úniky. Takový úkon vás pak bude stát kolem 1000 Kč, pak ale musíte ještě zaplatit za doplnění chladiva. Její součástí by měla být i kontrola funkce kompresoru klimatizace a doplnění předepsaného oleje.
Další díly:
Pečujeme o své auto: huštění pneumatik (1. díl)
Pečujeme o své auto: ráfky a pneumatiky (2. díl)
Pečujeme o své auto: měníme pojistky (3. díl)
Pečujeme o své auto: lak karoserie (4. díl)
Pečujeme o své auto: kontrola motorového oleje (5. díl)
Pečujeme o své auto: světlomety (6. díl)
Pečujeme o své auto: jak na výměnu stěračů? (7. díl)
Pečujeme o své auto: jak a proč měnit vzduchový filtr (8. díl)
Pečujeme o své auto: kdy a jak měnit zapalovací svíčky? (9. díl)
Pečujeme o své auto: jak svépomocí měnit žárovky? (10. díl)
Pečujeme o své auto: Jak na výměnu baterie? (11. díl)
Pečujeme o své auto: Jak zkontrolovat funkčnost brzd? (12. díl)
Pečujeme o své auto: Jak vybrat a doplnit chladící kapalinu? (14. díl)
Pečujeme o své auto: jak se starat o klimatizaci? (15.díl)
Pečujeme o své auto: nejčastější poruchy výfuku (16.díl)
Pečujeme o své auto: nejčastější problémy chladícího okruhu (17. díl)
Pečujeme o své auto: jak doplnit kapalinu do posilovače řízení? (17.díl)


1/5
2/5
3/5
4/5
5/5


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist