Pět nejrozšířenějších MPV - které koupit?

Dotaz

Dobrý den,ráda bych se zorientovala v možnostech nákupu starších MPV vozů pro naší 5.člennou rodinu. Ve výběru máme VW Sharan, Seat Alhambra, Ford Galaxy, Peugeot 807, Citroen C8. Od výroby 2004 a mladší. Těžko se orientujeme v kvalitě, poruchovosti, proto moc díky za jakoukoliv radu, odkaz na testy automobilů.
Děkujeme
Monika Sluková
PORADNA, 28.03.08 | 00:00
hodnocení článku 1.0 b / 2x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

Dobrý den, vážená čtenářko,

pokud sháníte pětimístné větší MPV pro svou rodinu, jistě jste u vybraných kusů na té správné adrese. Zdálo by se, že se jedná o poměrně široký výběr, ve skutečnosti ale můžeme hovořit pouze o dvou různých automobilech. VW Sharan, Seat Alhambra a Ford Galaxy jsou prakticky totožné automobily, a zrovna tak Peugeot 807 a Citroën C8 jsou totožné vozy. V následujících odstavcích se na ně blíže podíváme.

VW Sharan, Seat Alhambra, Ford Galaxy (1996 - ?)

VW SharanJak jsem již naznačil v předchozím odstavci, jedná se o prakticky totožné vozy. Samozřejmě, je možné najít určité odlišnosti ve výbavách či motorizacích, to jsou ale spíše nepodstatné rozdíly. Tato trojice se na trhu objevila již v roce 1996 a stále se těší přízni zákazníků. Málokterý model posledních let se může pochlubit tak dlouhou a úspěšnou kariérou. Jako první bych opět shrnul důležité kladné vlastnosti. Jedná se v první řadě o prostorný interiér, který nabízí až 7 míst k sezení a samozřejmě dostatek místa pro zavazadla. Variabilita interiéru a odkládací prostory jsou také na solidní úrovni, je ale nutné přiznat, že konkurence je dnes již dále. Jízdní vlastnosti jsou také velice dobré, vůz je stabilní a přitom pohodlný. To vše samozřejmě platí v mezích popisované kategorie – sportovní podvozek na úrovni Fordu S-Max zde samozřejmě čekat nemůžeme. Pokud hovoříme o kladech, určitě musím zmínit pohonné jednotky, zejména pak ty vznětové. Koncern VW dal k dispozici svá oblíbená TDíčka s tím, že silnější varianty byly pro Ford Galaxy v nabídce až později. O motorech TDi se zde detailně rozepisovat nebudu, všichni ví o jejich vynikající spotřebě, hlučnosti a notoricky známých problémech. Osobně nevidím důvod, proč je nedoporučit. Jaké má tento vůz nevýhody? Jako první musím komentovat přední nápravu, která u tohoto vozu nevyniká trvanlivostí. Spojovací tyče řízení, tlumiče, kulové čepy, manžety a „poloosy“ – to vše jsou riziková místa, tudíž jim při koupi věnujte zvýšenou pozornost. Jako další nevýhodu bych viděl málo účinné topení, zejména u variant TDi. Tato nepříjemnost se dá vyřešit přídavným topením. V nárazových testech Euro NCAP získal VW Sharan tři hvězdičky. Horší je také kvalita dílenského zpracování. Určitě bych doporučoval modely vyrobené po rozsáhlém faceliftu v roce 2000. Lépe vypadají a i lépe fungují. Pokud bych měl doporučit motorizaci, opravdu se nemohu vyhnout vznětovému agregátu 1.9 TDi PD o výkonu 96 kW v kombinaci s manuální šestistupňovou převodovkou.

Citroën C8, Peugeot 807 (2002 - ?)

Citroen C8Citroën C8 a Peugeot 807 se objevily na trhu v roce 2002, společně se svými dalšími konstrukčními příbuznými – Lancií Phedra a Fiatem Ulysse. Na první pohled se jedná o větší a modernější automobil, než výše popisovaná trojice. Jaké může ve skutečnosti nabídnout klady? Znovu musím začít vnitřním prostorem. Pokud jsem u Sharanu chválil, zde musím chválit dvojnásob. Uspořádání interiéru může být pěti, sedmi či dokonce osmimístné, pro zavazadla je také dost prostoru. Variabilita interiéru je na jedničku. Rovněž použité materiály a design v interiéru připomínají spíše obývací pokoj s pohodlnými křesly. A jaké jsou negativní vlastnosti tohoto vozu? Opět si musím postesknout nad kvalitou francouzsko – italského vozu. Dojem z interiéru zejména u prvních ročníků kazí dílenské zpracování, která způsobuje vrzání a vibraci plastových výplní palubní desky a dveří. Rozsáhlé problémy tohoto vozu má na svědomí elektrika a elektronika – počínaje displejem palubní desky a např. elektricky posuvnými dveřmi konče. Dobrým dojmem nepůsobní ani nepřesné řazení, řízení a celkově obtížné ovládání zejména v městském provozu. Tento vůz se určitě bude lépe cítit při dlouhých rodinných výletech, než při každodenním rozvážení dětí městem. A se způsobem využití také koresponduje volba vhodné pohonné jednotky. V tomto případě bych se přikláněl ke vznětové jednotce 2.2 HDi s výkonem 98 kW. Výkon je pro tento vůz naprosto dostatečný, motor vyniká kulturou chodu a velice slušnou spotřebou. Jako menší komplikaci můžeme vidět filtr pevných částic, který po určité dávce kilometrů žádá výměnu. V současné době je již možno sehnat repasovaný za zlomek ceny nového. Rád bych připomenul, že tímto vozem jsme se již v několika našich poradnách zabývali – nebudu zde opakovat výčet všech častých závad a raději odkáži na již zveřejněné články. Jako obvykle zmíním hodnocení bezpečnosti, která je na vysoké úrovni – vůz získal v nárazovém testu pět hvězdiček.

Závěr

Dle mého názoru současnou představu o MPV se vším všudy trochu lépe splňuje francouzsko – italský zástupce tohoto srovnání. Nabízí více prostoru pro zavazadla i cestující, variabilní a velice útulný interiér. Jedná se o modernější vůz, s daleko propracovanější pasivní bezpečností a bohatou standardní výbavou. V kombinaci se vznětovým motorem 2.2 HDi se jedná o optimální volbu. Jediným negativem je přece jen častější výskyt závad, zejména na elektrické a elektronické části vozu a drahý servis. VW Sharan či jeho dva sourozence bych volil, pokud by mi záleželo na přece jen trochu lepší spolehlivosti (ano, příznivci oblíbených statistik německé TÜV namítnou umístění až na posledních místech, to je ale způsobeno ve většině případů problémy s přední nápravou – viz. výše). Rovněž pokud je spotřeba pohonných hmot na prvním místě, je koncernový motor v tomto srovnání stále tou nejlepší volbou.1/12
2/12
3/12
4/12
5/12
6/12
7/12
8/12
9/12
10/12
11/12
12/12


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist