Peugeot 306 nebo Citroen Xsara, Picasso?

Dotaz

Rád bych se zeptal na pár otázek ohledně koupě ojetého vozu. Máme dvě děti a do našeho VW Golf 1.6 D typ 1 se už nevejdeme a auto už stejně dosluhuje. Nejvíce uvažuji o těchto vozech - Peugeot 306 combi 1.6 benzin nebo Citroen Xsara combi, Picasso by vyhovovalo nejlépe ale asi je dražší? Také nejsem rozhodnut zda zůstat u nafťáku nebo raději benzín? Najedu tak 8 000 km za rok,tak spíš bych upřednostnil spolehlivost než spotřebu.
PORADNA, 02.07.08 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

Dobrý den.

U všech Vámi vybraných vozů jste na dobré adrese, pokud požadujete slušný prostorný vůz pro rodinu. Každý má ale také své nevýhody. Vezměme to hezky popořadě, a to od nejstaršího (konstrukčně) po nejnovější.

Peugeot 306 Break (1997 – 2001)

Peugeot 306 kombiZa konstrukčně nejstarší můžeme považovat Peugeot 306. Hatchback je na trhu již od roku 1994. Praktické a i designově zajímavé kombi se ovšem objevilo až s faceliftem modelu v roce 1997. Na jeho vzniku se opět podílelo designérské studio Pininfarina, které s Peugeotem v té době často spolupracovalo. Jako rodinný vůz Vám mohu Peugeot 306 Break rozhodně doporučit. V interiéru najdete dostatek prostoru pro cestující (a to i v podélném směru) i pro zavazadla. Sedadla jsou měkká a pohodlná a jejich čalounění je celkem kvalitní. Použité materiály a tvary přístrojové desky již bohužel prozrazují, že vůz byl navrhován počátkem devadesátých let. Jízdní vlastnosti vozu opět sází na komfort. Podvozek tradiční Peugeotovské konstrukce je naladěn měkce a komfortně, vyžaduje ale při nákupu ojetého vozu trochu pozornosti. Při zkušební jízdě se zaměřte zejména na zadní nápravu. Při přejezdu nerovností se nesmí ozývat žádné podezřelé zvuky a při vyhýbacích manévrech musí vůz dobře „sedět“. Směrová nestabilita či na první pohled patrný negativní odklon zadních kol signalizuje nutnou opravu. Je potřeba provést výměnu silentbloků zadní nápravy. V druhovýrobě za kvalitní díl zaplatíte cca do 2 tisíc Kč. Nyní se ještě zaměříme na volbu motoru. Ve svém dotazu zmiňujete „1.6 benzín“. Tento motor konstrukční řady TU s dvěma ventily na válec je na tento vůz přiměřeně výkonný a troufám si říci, že ze zážehových agregátů je asi tou nejoptimálnější volbou. Vytknout mu můžeme pouze méně kultivovaný chod a vyšší spotřebu oleje, která bývá většinou způsobena vadným těsněním ventilů. Dá se říci, že Peugeot 306 Break je poměrně spolehlivým vozem a pokud bude žádat nějakou investici, nebude se jednat o nic závažného. V tomto směru může elegantní nástupce Peugeot 307 jen závidět.

TIP: RECENZE OJETIN: Peugeot 306 - mimořádně úspěšný model

Citroën Xsara Break (1997 – 2005)

Citroen Xsara breakXsara se ve variantě kombi objevila takřka současně s karosářským provedením liftback. Ve výrobě pak vydržela poměrně dlouho – a to z jednoho prostého důvodu. Citroën totiž nepředstavil žádného nástupce této karosářské varianty. V současné době se již tento výrobce od „kombíků“ odklonil a tuto parketu přenechal v rámci koncernu PSA Peugeotu. Začneme opět klady tohoto modelu a skoro to může vypadat, že opisuji odstavec týkající se Peugeotu 306. Jízdní vlastnosti jsou velice komfortní, interiér pohodlný, sedadla mají příjemné čalounění. Prostor v interiéru je dostatečný i na zadních sedadlech. Varianta kombi nabízí zavazadelník o objemu 517 litrů, ani v tomto směru tedy není co vytknout. Interiér je navíc velice dobře odhlučněn. Tradičně dobré jsou vznětové motory, zde platí to samé, jako u Peugeotu. Pokud budete opět preferovat zážehovou jedna-šestku, bude se jednat buďto o osmiventil, popisovaný výše, nebo od roku 2000 o verzi 1.6 16V s výkonem 81 kW. Tento motor bych označil za velice dobrou volbu. Při slušné spotřebě nabídne dostatek výkonu a tichý chod, zejména ve srovnání s předchozím osmiventilem. Z typických závad bych zmínil snad pouze občasné visící ventily, ale to je závada, o které jste v souvislosti s tímto motorem jistě četl. Osobně se domnívám, že je zde pořád menší riziko, než při volbě moderního vznětového motoru 2.0 HDi. Pokud byste přece jen uvažoval o dieselu, nebál bych se staršího agregátu 1.9 TD s výkonem 66 kW. Za slušné zacházení se odvděčí velmi dlouhou životností. Ani vyšší sazby povinného ručení dle mého názoru nemusí znamenat problém. Existují pojišťovny, které berou v úvahu výkon motoru, navíc vhodnou volbou pojišťovny (např. pomocí různých www stránek, kde můžete provést srovnání a rovnou smlouvu uzavřít) se můžete dostat do Vámi požadovaných cenových relací. Z negativ tohoto vozu bych zmínil jízdní vlastnosti při snaze o sportovní jízdu a směrovou nestabilitu při vyšších rychlostech, z dnešního pohledu nekvalitní plasty v interiéru a pro někoho mohou i měkká sedadla znamenat mínus.

TIP: RECENZE OJETIN: Citroen Xsara - Pohodlí v elegantním kompaktu

Citroën Xsara Picasso (1999 - ?)

Citroen Xsara PicassoTento bezesporu povedený a úspěšný automobil jsme v nedávno zveřejněných poradnách popisovali docela často, uvedu tedy pouze ty nejnutnější údaje s odkazem na dříve zveřejněná srovnání i samostatnou recenzi ojetého vozu, kerá zde na TipCars.com také vyšla. Citroën Xsara Picasso se na trhu objevil v roce 1999. Jeho výhody bych se snažil zasadit do kontextu dvou výše popisovaných vozů a vyplývají z koncepce jako takové. Interiér je rovněž velice prostorný, zejména zásluhou velkého rozvoru, je ale také navíc variabilní. Je možná samostatná manipulace se sedadly a sami tedy můžete určit, zda bude více prostoru určeno pro náklad, či pro pasažéry. Interiér obsahuje větší množství odkládacích míst a schránek. Jinak opět platí, že sedadla jsou pohodlná a mají příjemné čalounění, jsou ovšem bez výrazného bočního vedení a spíše připomínají křesla. Interiér s centrálně umístěnými digitálními přístroji nemusí vyhovovat každému – doporučuji vyzkoušet a posoudit dle vlastní zkušenosti. Ještě bych se zastavil u volby motoru, která je zejména v prvních ročnících výroby trochu složitější. Díky hmotnosti vozu bych nedoporučoval motor 1.6, který je zde pouze v osmiventilové verzi. Pokud se budete chtít vyhnout vnětové motorizaci, spíše doporučím agregát 1.8 16V s výkonem 85 kW. Nevím o nějakých vážnějších závadách, pouze je nutné připravit se na trochu vyšší spotřebu. V některých článcích jste možná v přehledu motorů nenarazil na „šestnáctiventil“, popisovaný blíže u Xsary Break. V nabídce se objevil také, ale až v průběhu roku 2005. Ceny budou tedy ještě hodně vysoko.

Závěr

Ani jeden z těchto vozů nepatří mezi naprosté špičky spolehlivosti, spíše bych je označil za průměrné. Mají své typické závady, ale většinou se nejedená o žádné finanční katastrofy. V samostatných recenzích těchto vozů najdete seznam nejčastějších poruch. Já osobně bych doporučil Xsaru Picasso v případě, že prostor a variabilita jsou na prvním místě. Pokud to není úplně rozhodující, volil bych Citroën Xsara Break se zážehovým motorem 1.6 16V a výkonem 81 kW. Interiér také nabídne dostatek prostoru, ceny jsou trochu níže a předností je i přítomnost tohoto motoru v nabídce již od roku 2000.1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist