Peugeot 307 - jak odstranit pískání při studeném startu?

Dobrý den. Mám dotaz ohledně pískání při studeném startu. V zimě horší zvuk - zachřastění..,v létě, resp. při vyšších teplotách pískání. Výměna klínového řemene nic nevyřešilo.
TECHNICKÁ PORADNA, 21.09.11 | 00:00
hodnocení článku 2.0 b / 3x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Peugeot 307
Autor dotazu:Roman
Značka, model:Peugeot 307
Bližší označení: 
Rok výroby:2003
Palivo:Benzín
Výkon v kW:1,6 16V 80kW
Kód motoru:NFU (TU5JP4)
Popis závady:Dobrý den. Mám dotaz ohledně pískání při studeném startu. V zimě horší zvuk - zachřastění..,v létě, resp. při vyšších teplotách pískání. Při natočení rejdu na místě doprava a doleva pískání je více slyšet. Výměna klínového řemene nic nevyřešilo. Auto najeto 50000 km, je možné, že to může dělat posilovač řízení..?
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Vážený pane Romane,

snad každý motorista někdy v životě toužil po tom vlastnit stroj, za kterým se ostatní ohlédnou. Buď jako výsledek designérského koncertu nebo z pod kapoty je slyšet pravidelný dusot obrovského stáda. Bohužel se naneštěstí stává, že se lidé za našimi stroji ohlížejí a mnohdy nám to příjemné není. To se pravděpodobně stalo teď Vám.

Závada, kterou popisujete je rozhodně nepříjemná, protože je přímo slyšet, že něco není v pořádku. Pokusím se vyčlenit několik možných okruhů, ze kterých by mohl hluk vycházet, a to od levnějších variant, až po ty dražší.

Píšete, že výměna „klínového“ řemene nic nevyřešila. Dovoluji si upřesnit, že od klínových řemenů se dnes již upouští, neboť jejich použití limituje počet hnaných pomocných agregátů. Plochý řemen je mnohem vhodnější neboť může točivým momentem "zásobovat" více pomocných agregátů a také se mnohem snáze řeší jeho správné napnutí pomocí napínací kladky. Čili po výměně plochého drážkovaného řemene se sice situace nezměnila, ale bohužel se nedovídám, zda jste spolu s řemenem nechal vyměnit i napínací (popřípadě vodicí) kladku, která velmi často po odlehčení a znovuzatížení začne hlučet a časem jí odejde ložisko. Mým prvním tipem je tedy kontrola, případná výměna, napínací kladky.

Další indicií je pak natáčení kol do rejdu spojené se zvýšením hladiny hluku. Možná překvapivě i v tomto případě může být zdrojem hluku kladka, která může být více namáhaná z důvodu záběru posilovače řízení. Samozřejmě se nabízí i samotné čerpadlo posilovače řízení, ale k němu se dostaneme níže.

Pro bližší specifikování zdroje hluku bych doporučil krátkodobý snadno proveditelný test. Sejměte hlavní drážkovaný řemen a nastartujte motor. Není potřeba se obávat problémů, neboť vodní a olejové čerpadlo jsou poháněny jinak. Jediným drobným problémem je krátkodobý výpadek dobíjení, ale baterka v dobré kondici to bez zaváhání zvládne. Hlavní řemen pohání čerpadlo servořízení, alternátor případně kompresor klimatizace. Pokud se hluk s nastartováním neobjeví, je jasné, že se týká některého z trojice pohonů nebo již zmíněných kladek (je-li jich více). Pokud hluk neutichá, je to horší, protože přijde ke slovu pravděpodobně výměna nebo alespoň kontrola rozvodové sady (kladky a vodní čerpadlo). Ovšem podle zvýšení hluku při natáčení kol nepředpokládám problém na rozvodovém pohonu a dokonce ani na jiných rotujících částech uvnitř samotné pohonné jednotky.

Pokud se Vám podaří pomocí testu zjistit, že se problém týká některého z poháněných zařízení, zavezte automobil od odborného servisu, kde by měli být schopni říci, jestli původcem zvýšeného hluku jsou vyběhaná ložiska alternátoru, přidírající se čerpadlo řízení nebo elektromagnetická spojka kompresoru klimatizace, či problém s kompresorem samotným. Nemám zkušenost, jak dalece je poznat závada na některém z pohonů, pokud si zkusíte řemenicí zatočit sám. Vyhráno byste měl jedině v případě, že by se pískání/chrastění ozývalo už při otáčení rukou. Dost možná by se závada projevila i tím, že byste řemenicí rukou jednoduše neotočil, a to ani na jednu stranu. To by svědčilo o zadřených ložiscích a pískot by pak vydával částečný skluz řemenu po řemenici nebo zvýšené tření v ložiscích.

V případě čerpadla servořízení nebo alternátoru lze sehnat za příznivější cenu tzv. repasovaný díl, neboť nový je často opravdu finančně náročný. U kompresoru klimatizace si tímto nejsem jist. Další alternativou levných dílů jsou pak vrakoviště.Autor: David V


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist