Peugeot 307 SW - jaký vybrat motor?

Čtenář si vybral dlouhou variantu modelu 307 jako rodinný vůz. Řěší však dilema, jakou vybrat nejvhodnější pohonnou jednotku pro příměstské cestování. Poradíme benzín nebo diesel?
PORADNA, 12.05.10 | 00:00
hodnocení článku 1.5 b / 2x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Peugeot 307

Dotaz: Dobrý den, rozhoduji se pořídit si ojetý rodinný vůz, má volba padla na kombi Peugeot 307 sw, maximální stáří bude pět let. Rád bych se Vás zeptal, jaký motor zvolit, zda benzínový nebo naftový. Automobil bude používán především v městském provozu a na kratší vzdálenosti. Děkuji za odpověď. Přeji hezké dny. S pozdravem M. Šoukal


Odpověď: Pegueot 307 vystřídal v roce 2001 model 306. O konkurenta Golfu či Fiatu Stilo byl po uvedení na trh velký zájem a dokázal si získat celou řadu obdivovatelů. Bohužel nadšení záhy vystřídaly negativní zkušenosti související se samotným provozem. Peugeot několikrát svolával modely 307 do servisů (ABS, posilovač řízení, těhlice předních kol atd.). Odstraňování problémů, "tzv. dětských nemocí" se nepodařilo vždy napoprvé a majitelé těchto Peugeotů museli do servisu dokonce několikrát. Na vině bylo snižování nákladů a razantní technický přechod oproti modelu 306 - přibylo neuvěřitelné množství elektroniky (multiplexní síť).

Peugeot 307Pokud byste se rozhodoval mezi několika vozy, Peugeot 307 by byl první, který byl z výběru vyřadil. Trváte-li však na Peugeotu 307, pokusím se vybrat nejlepší možnou motorizaci s ohledem na Vaše požadavky. Pro krátké jízdy v příměstském provozu je vhodnější benzínový agregát. Bohužel zde narážíme na fakt, že většinu 307 pohání diesel HDI nebo nevhodné motorizace. Základním stavebním kamenem se u 307 stala od listopadu 2003 zážehová čtrnáctistovka s výkonem 65 kW, která nahradila původní osmiventilovou jedna-čtyřku pamatující ještě model AX. Nová jedna-čtyřka z řady ET má s předchůdcem schodné rozměry, ale blok má místo litiny vyroben z hliníku. V pětidveřovém 307 se tento čtyřválec projevu lépe než silnější šestnáctistovka. U dlouhé verze SW je však poskytovaný výkonna hraně, přesto se v mých očích jedná o dobrou bezproblémovou volbu. Nejrozšířenějším benzínovým motorem tak zůstává šestnáctistovka s výkonem 80 kW (dostupná od 03/2002). Ta však neposkytuje narozdíl od základní motorizace dostatek síly v nízkých otáčkách. Motor je tak nutné pro svižnější jízdu vytáčet. Krátké odstupňování pětirychlostní manuální převodovky stojí za faktem, že při dálniční stotřicítce agregát točí přes 4000 otáček. Málo rozšířeným dvoulitrům se vyhněte. Slabší 100 kW verze dostupná od března 2002 nemá sílu v nízkých otáčkách a nepotěší spotřebou paliva ani oleje. Navíc není zrovna kultivovaná. Ještě horší je 130 kW varianta, která se v 307 objevila v březnu 2005. Projev nejsilnějšího zážehového agregátu je totiž doslova úděsný. V nízkých otáčkách nejede a svého výkonnostního maxima v sedmi tisících otáčkách ani nedosáhne - zasáhne totiž omezovač. Navíc ani spotřeba není zrovna příznivá.

TIP: Kupujete auto a nevíte si rady? Nechte si poradit zdarma a již teď napiště svůj dotaz na http://www.facebook.com/pages/Auto-AZ-Consulting/109304045769141 Ve čtvrtek 20.5 od 14:00 vám poradí redaktor TipCars.com pan Aleš Zich.

Peugeot 307Pokud se tedy nespokojíte s čtrnáctistovkou s výkonem 65 kW nebo šestnáctistovkou o výkonu 80 kW, budete muset sáhnout po dieselu. U verze kombi základ tvořila osmiventilová čtrnáctistovka HDI s výkonem 50 kW. U varianty SW to byla od února 2006 šestnáctiventilová jedna-šestka HDI o výkonu 80 kW. Ta je nejlepší možnou volbou. Nástup výkonu je pozvolný a vyhovuje i ostřejšímu svezení. Navíc patří v reálném provozu je nejúspornější pohonnou jednotkou v modelu 307. Mladší a slabší sestřička v podobě 1.6 HDi s výkonem 66 kW nemá turbodmychadlo VNT a dvouhmotový setrvačník, díky čemuž se z pohledu dlouhodobých nákladů jeví jako méně náročná. Jediné doporučení však směřuje k doporučenému intervalu výměny rozvodového řemene, který výrobce stanovil na 240.000 km což je blbost. Nic nezkázíte preventivní výměnou při poloviční dávce ujetých kilometrů. Vzhledem k těmto znamenitým šestnáctistovkám HDI nebudu doporučovat další dva agregáty v nabídce - vnětové osmiventilové dvoulitry HDI o výkonu 66 kW a 80 kW. Doporučit mohu až šestnáctiventilový dvoulitr HDI o výkonu 100 kW, který se objevil v únoru 2004 ve spojení s šestirychlostní manuální i automatickou převodovkou u kterého najdeme kombinaci ozubeného řemene a krátkého řetězu. Dvoulitr musím pochválit za příjemný nástup tažné síly a solidní spolehlivost. Bohužel první exempláře se potýkaly s problémy EGR ventily, které časo selhávaly.

Na závěr bych se vzhledem ke kratším zdálenostem přikláněl k benzínové čtrnáctistovce s výkonem 65 kW nebo 80 kW šestnáctistovce. Diesel dává smysl až při vyšším kilometrovém nájezdu a méně častých studených startech.Autor: Petr Šikl
"výkonu není nikdy dost..."


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist