Pohodlný vůz do 150.000Kč

Dotaz

Dobrý den,pročítám si Vaše stránky a zkouším nalézt odpověď na otázku, jaké auto si
nakonec vlastně koupím. Jsem naprostý laik a víceméně jsem zatím vybíral auto podle vzhledu. Ale potřeboval bych poradit jaké si tedy nakonec vybrat nebo po kterých se ohlížet. Máme dvě malé děti a náš starý vůz už dosluhuje. Tak jsme se rozhodli vybrat nějaký vůz ojetý. Měl by to být vůz s pohodlný,spolehlivý s dobrými jízdními vlastnostmi a s větším (velkým) zavazadlovým prostorem s cenou okolo 150.000 Kč. Do užšího výběru se zatím dostali Ford Focus combi a Citroen Xsara Picasso. Jelikož jsem ale opravdu laik a tak mi možná i nějaké další značky aut unikají, které by nám vyhovovali. A už vůbec nerozumím těm značkám TDI, TDDI a HDI a že ten a ten motor je pro to auto slabý, má zbytečně velkou spotřebu a nevím co ještě. Budu Vám vděčný za jakoukoliv informaci, která povede ke zdárné koupi.
 S pozdravem Radim MikačZlín
PORADNA, 12.09.08 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

Vážený čtenáři,

je škoda, že jste se trochu nerozepsal o způsobu využití Vašeho vozu, o počtu ročně najetých kilometrů či o dynamických požadavcích. Přesto se pokusím alespoň obecně odpovědět, zhodnotit Vámi vybrané vozy a podívat se na případné alternativy.

Ford Focus combiPrvní z vozů je Ford Focus. O tom již bylo napsáno nespočet článků, jistě již tedy víte, co od tohoto vozu můžete čekat. Určitě bude v rámci měřítek kompaktních vozů splňovat prostorové požadavky. Místa je dost i na zadních sedadlech. Zavazadlový prostor má u „kombíku“ objem 520 litrů, což je i z dnešního hlediska naprosto dostatečné. O jízdních vlastnostech již také bylo napsáno mnoho – nebudu se u nich dlouze zastavovat a pouze konstatuji, že jsou výborné. Komfort odpružení je průměrný. O Fordu Focus se dá s odstupem let tvrdit, že je to povedený, vcelku spolehlivý automobil, který je i v ojetém stavu velice dobrou volbou. Do roku výroby 2001 je nutno mít se na pozoru před korozí – antikorozní ochrana byla velice slabá a například spodní hrana dveří či kapota motoru podléhají opravdu snadno. Z motorů je samozřejmě doporučitelný zážehový 1.6 16V s výkonem 74 kW. Je vcelku úsporný, tichý atd… Ale to jste již jistě četl. Ještě bych upozornil na vznětové varianty. Jsou sice často předmětem kritiky, já si ale myslím, že například varianta 1.8 TDDi s výkonem 66 kW vůbec není špatnou volbou. Hlučnost, zátah v nízkých otáčkách či spotřeba sice nejsou tak výborné, jako u pozdějších common railů, má ale minimum závad a pokud se nějaké vyskytnou, nebude se jednat o finanční katastrofu. Od roku 2001 pak můžete mít i modernější jednotku se vstřikováním common rail, u Fordu označovanou TDCi. Nabízí výkon 85 kW. Zde již mohou zlobit obligátní vstřikovače, které již ale není nutno měnit. Stačí navštívit specializovaný diesel servis. Od následujícího roku existuje i slabší verze s výkonem 74 kW. Ve starších článcích zde na TipCars.com najdete také seznam nejčastějších závad a další podrobné údaje.

Citroen Xsara PicassoDalším vozem, který zmiňujete je Citroën Xsara Picasso. Jedná se o vůz kategorie MPV, konkrétně o jednoho z jejích prvních evropských zástupců. Na trhu je od roku 1999 do dnešních dnů. Přímé srovnání s Fordem Focus ovšem není možné. Jedná se o vůz zcela jinak zaměřený. Jeho hlavní doménou je prostor, variabilita a pohodlné cestování. Tomu plně odpovídá ztvárnění interiéru. Pohodlná sedadla s měkčí výplní bez výrazného bočního vedení, spousty odkládacích schránek, možnost vyjmou zadní sedadla z vozu, celkový posez za volantem, přístrojový štít s centrálně umístěnými ukazateli – to vše je typickým znakem vozu MPV francouzské školy. Byl bych nerad, kdyby to vyznělo jako chyba. Tyto vlastnosti vozu jsou u jeho uživatelů ceněny. Objektivní kritika tak může směřovat snad k horší kvalitě potahových materiálů a materiálům použitým v interiéru obecně, konkurence je již dnes dále. Jízdní vlastnosti jsou kompromisem mezi požadavky na komfort a zachování určité míry bezpečnosti. Díky prodlouženému rozvoru je možné chování vozu označit jako lepší, než u výchozí xsary. Snad pouze horší směrová stabilita ve vyšších rychlostech či obtížnější manévrovatelnost ve městě trochu kazí dojem. U výběru správné motorizace bude hlavní překážkou Vámi vytyčená cenová hranice. Ty správné motory – vznětová i zážehová „šestnáctistovka“ se shodným maximálním výkonem 80 kW se totiž bohužel objevila až v roce 2004 (vznětová) a 2005 (zážehová). V cenové hranici do 150 tisíc Kč budete muset vzít za vděk osmiventilovými agregáty. 1.6 s výkonem 66, později 70 kW ovšem slušně táhne od nízkých otáček a je pro běžné cestování dostatečná. Dle mého názoru ani není nutné pídit se po vznětovém „dvoulitru“, který je zde k dispozici ve své slabší verzi se 66 kilowaty. I u tohoto vozu odkáži na starší články a poradny na TipCars.com.

Mazda PremacyJaká může být další alternativa? Ve svém dotazu jste zdůraznil zejména prostor. Je jasné, že se musí jednat o kombi nebo menší MPV. Zejména z hlediska provozních nákladů bych se rád vyhnul doporučování vozů o třídu vyšších. Podívejme se tedy na konkurenty z nižší střední třídy. Škoda Octavia první generace, VW Golf či Bora nabídnou dostatek prostoru pro zavazadla, nicméně místa na zadních sedadlech je málo. Teď to sice vadit nebude, ale až děti vyrostou, bude to horší. Ceny ojetin jsou navíc trochu vyšší. Peugeot 307 má velice slušnou nabídku prostoru, spolehlivost prvních ročníků (které v této cenové relaci přicházejí v úvahu) je ale špatná. Ani Opel Astra druhé generace na tom se spolehlivostí není nejlépe a na po všech stránkách vynikající generaci třetí cenová hranice ještě stačit nebude. Rád bych ale upozornil na jeden vůz, který by mohl splnit požadavky na prostor i spolehlivost. Jedná se o MPV z japonské produkce – konkrétně Mazdu Premacy. Je to dle mého názoru nenápadný, ale velice povedený vůz. Pokud Vám nebude vadit ještě přece jen málo „evropský“ vzhled a styl interiéru a zážehový motor je pro Vás správnou volbou, jste na dobré adrese. V ceně okolo 150 tisíc Kč je již možno vybírat. Podrobnou recenzi tohoto vozu, včetně silných a slabých stránek a výčtu podrobných závad najdete opět zde na TipCars.com v sekci recenze ojetých vozů.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist