Policie v Passatech stíhající nebezpečné řidiče vybrala loni rekordní pokuty

Na první pohled to vypadá nepochopitelně: policejní Passaty, které chytají příliš rychlé řidiče a o nichž všichni tvrdí, že už je šoféři znají, vybraly loni na pokutách o 8,2 milionu korun více než v roce 2010.
AKTUALITY, 05.03.12 | 15:00
hodnocení článku 3.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.

Jejich osádky také pochytaly více hříšníků. Vysvětlení je ale banálně české. Policie dostala mimořádnou dotaci na benzin pro svá silná auta, takže jezdí častěji. Rychlá jízda je jednou z nejčastějších příčin vážných dopravních nehod. Flotila policejních Passatů má jejich počet snížit.

"Dotace nárůst činnosti významně ovlivnila," potvrzuje Veronika Hodačová z tiskového oddělení policejního prezidia. Policisté tak mohli místo 23 052 hodin v roce 2010 najezdit 36 597 hodin. Ujeli místo necelých 971 tisíc téměř 1,3 milionu kilometrů. A vybrali na pokutách 31,6 milionu korun.

Peněz, které loni policejnímu týmu přihrálo ministerstvo dopravy, ale už letos tolik nebude. "Přímo na provoz Passatů dotaci nemáme. Rozpočet policie byl ale navýšen obecně o peníze na provozní výdaje," sdělil bez upřesnění částky mluvčí policejního prezidia Jan Melsa.

Přestože policisté přiznávají, že jejich Passaty už jsou pro řidiče známé, jejich nové vozy budou opět Passaty. Dvacítka nových stíhacích speciálů dorazí do policejních garáží už v první polovině dubna a doplní stávající flotilu šestnácti aut. Vozy dostanou nově i krajská ředitelství v Liberci a v jižních Čechách.

Policie v tendru Passaty upřednostnila před Volvem S60/V60 a Opelem Insignia OPC. Zakázka byla zprvu kritizována. Policie totiž nejdřív stanovila podmínky ve výběrovém řízení tak, že požadavkům vyhovovaly pouze Passaty. Policie požadovala originální vyhřívané přední sklo, což měl Passat v nabídce jako jediný. Nakonec na základě námitky jednoho z uchazečů tendru své požadavky upravila. Tendrem se přesto zabýval loni v listopadu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, později ale tendr povolil.

Na každé nové auto bude nyní vyškolena posádka deseti policistů, kteří se ve voze budou střídat. Nová auta budou mít oproti těm předchozím novější verze radarů. Ty budou schopny vyfotit registrační značku auta a porovnat ji s registrem řidičů. Policisté se tak přímo na displeji v autě dozvědí, kdo je majitelem auta a zda nemá například propadlou technickou kontrolu.

Stávající Passaty slouží policii od roku 2009 a investice se na pokutách vrátila policii přibližně za rok.

ZDROJ: IHNED"na prvním místě je spokojený čtenář"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist