Pomáháme s výběrem auta do padesáti tisíc

Čtenář má rozpočet omezen částkou pěti desítek tisíc a chce spolehlivého „benzíňáka“ s pokud možno snesitelnými náklady na údržbu. Neměl by to být vyloženě lenoch a měl by zvládat krátké dojíždění do města i dlouhé dálniční tahy.
PORADNA, 01.02.13 | 00:00
hodnocení článku 4.5 b / 6x
vaše hodnocení: 0 b.

DOTAZ: Dobrý den,
plánuji koupit vůz do 50 000,- Kč, jenže se nějak nemohu rozhodnout. Osobně se mi líbí Ford Focus 1.6 16V z let 1998-2002, ale lidi kolem mě od toho zrazují, že to bude žrát olej, nebo že jsou často problémy s rozvody. Všem zdůraňuji, že nechci nafťáka, tak mě pro změnu cpou motor od VW 1.6 SR 74kW. Jezdím buď dlouhé trasy po dálnici a nebo krátké trasy jen do města (cca 6km). Diesela nechci proto, abych v zimě nemusel hypnotizovat teploměr a ráno řešit odjedu-neodjedu.
Mám představu o něčem s obsahem motoru do dvou litrů, aby mě to nesežralo i s botami, bylo to trošku 'živý' a díly mě finančně nezruinovaly.

Díky třeba i za soukromou odpověď K. Novák


ODPOVĚĎ: Dobrý den
První rada, kterou Vám dám, už je pěkně otřepaná. Datluju jí do klávesnice pořád dokola, čekám, kdy mi někdo napíše, ať s tím už dám pokoj, že to každý ví. Jenomže já obden vidím, co si lidé jsou schopní koupit, a tak vím, že to ještě zdaleka všichni nevědí. A u auta do padesáti tisíc korun je moje potřeba Vám to sdělit ještě mnohem akutnější. A to moudro zní: Nejde o značku, ale hlavně o stav daného kusu. Věřte, že bychom po bazarech našli dost aut prémiových značek, se kterými bychom nedojezdili v pohodě ani týden. A naopak pár levných kousků Renaultů nebo Fiatů, které jsou v neuvěřitelném stavu a bohužel ne a ne se prodat. Nejen kvůli značce, ale protože prostě existuje pár ještě levnějších aut stejného typu a je fuk, že jsou třeba na odpis. A nepříjemné je, že existuje jakási smutná úměra mezi cenovou hladinou a ochotou zákazníka zaplatit si za kvalitu. Byť by to znamenalo jen jistotu vyměněného rozvodového řemene, zánovní pneumatiky nebo garanci km. Zákazníci hledající levnější vůz jsou často faktorem ceny zaslepeni natolik, že se nakonec nechají utáhnout na vařenou nudli, jen aby (zdánlivě) ušetřili pár tisíc. K Vašemu rozhodnutí, že si navzdory dlouhým dálničním cestám nepřejete diesel, se nedá nic namítnout. A nejde jen o ty zimní starty. Padesát tisíc korun je dost ostrý limit, a pokud byste se pokoušel se do něj vejít s „nafťákem“, mohl byste obdržet za své peníze dodýchávající trosku, která by na sešlápnutí plynového pedálu místo kýžené akcelerace reagovala vypuštěním černé hadice sazí, kterou byste pak táhl za výfukem.
A teď už konkrétně k Vašemu dotazu. Koncernový 1.6 SR je naprosto v pohodě. Nedávno jsem ho rozcupoval ve srovnání s 1.8 Turbo 20V, ale to byl jiný článek. Tady řešíme auto do padesáti tisíc. A ti, kteří Vám ho doporučovali, asi věděli, že ho každý mechanik v této zemi zná jako své boty a že díly nejen na něj, ale většinou i na vozidla, do kterých se montoval, jsou k mání za rozumné peníze a vždy na skladě. Potud všechno v pořádku. Pozor jenom na těch padesát tisíc. Je to úplně na hraně. Kousky Octavie I nebo Golfu IV pohybující se u této hranice jsou už pěkně staré a přeci jenom je nutno je prohlédnout víc než důkladně. No a navíc tady máme ten požadavek na „živost“. Tak, jak tohle slovo chápu u auta já, není tenhle motor schopen jej splnit. A na dálnici je to znát, protože on sice těch 130km/h udrží i ve stoupáních, ale je to celé takové tupé. Na těch 6 km do města v pohodě, ale po té dálnici bych s ním moc cestovat nemusel. Ale to je můj osobní názor a má kriteria.
No a co ten Ford Focus, co se Vám osobně líbí? Buďte v klidu, je to dobrá volba. Ano, rozvodové řemeny občas praskaly (u vozů do roku 2000). Ale opravdu to není nic dramatického. Ono se něco vybrat muselo, aby bylo o čem psát. Protože on byl Focus, když vyjel, úplná bomba. Futuristický design a skvělé jízdní vlastnosti byly totiž podpořeny jen velmi malou poruchovostí. Vzhledem k tomu, co Ford tou dobou vyráběl, šlo o neskutečně kvalitní auto a tuto pověst si drží na trhu ojetin dodnes. Dejte pozor na spodní části dveří. Jejich napadení korozí je téměř jisté, pokud se jedná o vozy ze zemí, kde se solí. V interiéru Vás může potrápit nefunkční ventilace. Šotek bývá v kruhových ovladačích. Díly na Focus se dají sehnat za rozumné peníze a jízda je v něm příjemná, hlavně díky již zmíněnému vyspělému podvozku.
A měl bych pro Vás ještě jednu radu, když už jsme v rubrice „Poradna“. Focusy s motorem 1.6 16V jsou na trhu žádané a tím pádem si drží cenu. Přitom o živosti a schopnosti nadchnout o tomhle motoru platí skoro totéž, co jsem napsal o dva odstavce výš o koncernové „1.6-ce“. Možná ten 16V od Fordu je točivější, ale zase v nízkých otáčkách o to bezmocnější. A tak bych pro Vás měl radu. Píšete, že byste snesl obsah do dvou litrů a jezdíte hodně i po dálnici. Focusy se „šestnáctkami“ pod kapotou z bazarů mizí a osmnáctky a dvoulitry stojí. Lidé se bojí obsahu, povinného ručení atd. A kolikrát (hlavně ty 2.0 DOHC) jsou s velmi pěknou výbavou a v dobrém stavu. Být to 1.6-ky, jen se po nich zakouří. Ale takhle stojí a přitom jsou k mání za rozumnou cenu. Přitom na dálnici bude spotřeba stejná, díky delším převodům a potažmo nižším otáčkám dvoulitru. Na těch krátkých pojížďkách si vezme trochu víc, ale bude to litr rozdílu v součtu. Možná ani ne, když se naučíte plavit se v nízkých otáčkách využívaje točivého momentu. Tenhle dvoulitr má 130 koní (96kW), což není světoborná hodnota, ale je kultivovaný a docela s relativně lehkým Focusem cvičí. Je to taková „klidná síla“. No a 1.8 16V je se svými 85kW přesně uprostřed. A to i pocitově. Nepíšu Vám to proto, že by 1.6 16V byl špatný. Jde o to, že když koupíte dvoulitr, dost se zvyšuje šance z těch 50 tis. koupit udržované auto v rozumném stavu a s nadstandardní výbavou. Protože jsou pod cenou. A na dálnici se bude dvoulitr cítit lépe. Ale nevím, jak se Vám líbí karoserie sedan, do které je většina dvoulitrů oděna. Ale to už si zvážíte sám.Autor: -MŠ-


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist