Pomáháme s výběrem úsporného kombi okolo 100 tisíc

Čtenář by potřeboval rodinný kombík. Investovat by chtěl 100, maximálně 120 tis., přičemž auto by mělo být pokud možno spolehlivé a úsporné. Jaký vůz vybrat?
PORADNA, 11.01.13 | 00:00
hodnocení článku 4.5 b / 4x
vaše hodnocení: 0 b.

DOTAZ: Lubomír: Dobrý den. Chtěl bych Vás poprosit o pomoc při výběru rodinného auta do 100 tisíc (120 tisíc Kč max, kdyby to pomohlo k lepšímu kusu). Přičemž podmínkou by byl kombík, spolehlivost a dost hlavní je spotřeba. Roční nájezd čítá cca 20-30 tisíc kilometrů. Předem díky moc za radu.
ODPOVĚĎ: Dobrý den, Lubomíre. Vcelku se mi líbí, že jste se rozhodl pro kombi. Oproti malým MPV mají lepší jízdní vlastnosti a díky aerodynamice pak ve vyšších rychlostech nižší spotřebu. A také většinou stojí se stejnými parametry (rok výroby, nájezd km) méně. Jako své hlavní kriterium uvádíte spotřebu. Vzhledem k částce, kterou zamýšlíte investovat a k počtu kilometrů, které budete po svém voze vyžadovat, bych se opatrně klonil k dieselu. Spotřeba je u něj opravdu dobrá a vzhledem k točivému momentu si poradí i s obsazeným kombíkem bez problémů. A po kterých vozech se tedy máte v bazarech ptát? Víte, nemyslím si, že kombi odvozená od malých aut (např. Fabia, Peugeot 206/7 SW) úplně splňují definici pojmu „rodinné auto“ a tak bych se zaměřil o třídu výš. Na kombi odvozená od klasických rodinných hatchbacků třídy Golfu. O další třídu výše (např. Passat, Laguna, Mazda 6) bych se naopak nepouštěl. Zejména vzhledem k předpokládané ceně okolo 100 tis. A tato auta už bývají také trošinku nákladnější na údržbu (podvozek, brzdy atd.).
Spousta lidí v této zemi by Vám doporučila první generaci Octavie kombi TDI, konstrukčně shodnou s Golfem. Golf kombi (originálně značený jako Variant) jde hůře na odbyt a tudíž bude cenově vycházet zajímavěji, než hojně poptávaná „Oktávka“. Ale to už je věcí konkrétního kusu, výbavy, barvy atd. Tato dvě auta bychom tedy mohli probrat najednou. Pokud si kterékoliv z nich koupíte, získáte solidní, dobře zpracované auto s velkým množstvím dostupných náhradních dílů a servisem. Ovšem našlo by se i pár negativ. Auto nebude nejmladší a pravděpodobně bude mít docela dost najeto. Dále pak absence šestého rychlostního stupně u slabších verzí „jednadevítky“ a také nepříjemná atraktivita pro zloděje.
Alternativa se nabízí v podobě druhé generace Fordu Focus. První kusy ještě měly i motory 1.8 TDCi, které vycházely ze starých agregátů Ford. Zajímavější je podle mě motor 1.6 TDCi, hlavně ve své silnější verzi (80kW). Bohužel bývá spřažen s „pětikvaltem“, což je škoda. Pokud byste chtěl šestirychlostní a výkonný Focus v dieselu, jsou i dvoulitry 2.0 TDCi. Ale to spíše na okraj. No a bonusem bude skvělý podvozek Focusu, což je obecně známá věc.
Stejný vznětový motor 1,6 litru jako Ford Focus mají ve svých útrobách i francouzské vozy Citroen a Peugeot. A on takový Peugeot 307SW s tímhle motorem není špatné auto. Zpracování není zrovna jako v Audi a podvozek je takový „kýbloidnější“ než u výše popsaných vozů, ale tohle auto má jiné přednosti než nekompromisní jízdní vlastnosti. Je to pohodlný interiér, často rozsáhlá výbava a hlavně příznivá cena. U Peugeotu 307 i Focusu dejte ale pozor na filtr pevných částic.
A když zůstaneme ve Francii, zbývá nám Renault Mégane Grandtour. Když jej koupíte ve verzi 1.5 dCi, vězte, že pokud se bude jednat o silnější verzi se „šestikvaltem“, je možné, že dokážete v součtu jezdit se spotřebou kolem 5-ti litrů nafty. No a ceny na trhu ojetin jsou nízké, proto Vám opatrně píšu i o tomto voze. Bohužel „plastikový feeling“ a laciné zpracování jsou dost závažnými negativy. Jízdní vlastnosti jsou rozpačité, ale nesrovnávejme hned z Focusem. Nejvíce na tomhle autě dokážou potrápit otravné detaily. Při pokusu vyměnit žárovku v předním světle nejeden slušný člověk vychrlil vodopád vulgarismů. A ti, kteří to nakonec nedokázali, seděli pak zhrouceni na zemi s předloktím odřeným do krve o podběh a opřeni zády o svého Mégana si s očima podlitýma krví představovali, jaké brachiální násilí by se dalo páchat na konstruktérech tohohle auta. A takových věcí se najde víc, nicméně Mégane s 1.5 dCi je velmi úsporný a dá se koupit za slušné peníze.
A na závěr tu mám jeden tajný tip. Kdybych já sháněl dieselové auto do 100 tis. korun, určitě bych si prohlédl nějaké Fiaty Stilo. Spousta „odborníků“ si bude ťukat na čelo, ale motory JTD koncernu Fiat patří k nejlepším, co v této cenové kategorii lze najít. Všechny „1.9ky“ příjemně jedou, málo žerou a lije se do nich relativně obyčejný olej. Nejlepší bude osmiventilový MultiJet 88 kW. No a pokud byste chtěl opravdu rychlé auto se spotřebou do 6-ti litrů, jsou tady výkonné šestnáctiventilové verze 103 a 110 kW (ten v posledních sériích). Jenomže to jsou už trošku „nakoňované“ agregáty a tak bývají problémy třeba s natáčením lopatek turba apod. Každopádně Vám tady nepíšu „Kupte si Stilo“, ale prostě chci upozornit na opomíjené auto, které (hlavně v dieselu) je o hodně lepší, než jeho pověst a prestiž značky. Auta ve verzi Dynamic jsou vybavena skvěle a jedná se o vozy s obřím zavazadlovým prostorem i dostatkem místa na zadních sedadlech, s nadprůměrnými vznětovými motory a levnými náhradními díly. Umí potěšit i dalšími detaily. Namátkou skvělá originální rádia nebo minichladnička, do níž se doopravdy vejde petka o obsahu 1,5 l. No a hlavní výhodou je cena. Poslední Stila z let 2006-7 dosáhnou maximálně hranice 100 tis. a pokud ano, budou to extra kousky. No a po těch bych šel. I tak Vám zbyde na preventivní servis, rozvody nebo sadu zimních kol.Autor: -MŠ-


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist