Poradíme s výběrem silného vozu

Rád bych si pořídil opravdu velké, spolehlivé, bezpečné a hlavně silné auto. Nejsem však žádný blázen a závodník, chci si jen užít zvuk a výkon, tedy rozhodně ne extrémní rychlost.
PORADNA, 26.10.12 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Luboš: Dobrý den, po letech ježdění, kdy na 1. místě byla spotřeba, bych si rád pořídil opravdu velké, spolehlivé, bezpečné a hlavně silné auto (tzn. více jak 4 válce, třeba i SUV), vhodné k LPG přestavbě (není podmínkou, najedu kolem 10 tis. ročně), kterému bych tak mohl odpustit i vyšší spotřebu. Nejsem však žádný blázen a závodník, chci si jen užít zvuk a výkon, tedy rozhodně ne extrémní rychlost. Vozidlo navíc bude užívat občas i manželka, takže musí být uživatelsky přívětivé. Vím, že jdu trochu proti proudu, a že velká silná auta dnes nikdo nechce, v tom ale právě vidím svou šanci při skromném rozpočtu. Mé cenové rozpětí je cca 150 tisíc. Pokud takové spolehlivé auto neexistuje, redakci se omlouvám..:D


Vážený Luboši,

sen každého opravdového motoristy je velké, silné, spolehlivé a bezpečné auto. Pro vyrovnaný chod a pohlazení bubínku, kladívka, kovadlinky a třmínku potom minimálně 6 válců a je lhostejné, v jakém uspořádání se vůči sobě jednotlivé válce nalézají. Samozřejmě, že mluvím o motorech spalujících alifatické uhlovodíky, pro které je charakteristické tzv. oktanové číslo. Pro 10 tisíc km. za rok nemá smysl se za stanovenou částku ani pokoušet hledat „kvalitní a prověřený“ naftový vůz se zaručeným 6-ti místným kilometrovým proběhem, začínajícím jedničkou. Ne, že by snad benzínový motor nebyl v těchto ojetinách také provozován pár tisíc motohodin, ale jeho latentní servisní náročnost je, troufám si tvrdit, desetinová, stejně jako riziko, že tam „něco bude“. Tak to by bylo řešení pohonu a teď najít ten správný ve správné karoserii.

BMW 5 (E39)Není definováno stáří vozu, takže lze zařadit starší exempláře, i mladší auta na samotné cenové hranici. Pokud bude vozidlo využívat i manželka a má-li být uživatelsky přívětivé, raději bych opustil přetáčivou koncepci, tedy pohon zadních kol, který bez asistentů v podobě ASR (DTC) a ESP v kombinaci s výkonným motorem může manželce způsobit nejeden šedivý vlas, což jsou nečekané výdaje za kadeřníka, které je pak nutné započítat do nákladů na provoz vozidla. Určitě by se Vám líbila nějaká pěkná limuzína od BMW, ale článků, které je popisují, je zde na TipCars celá škála a můj amatérský popis by nepřinesl nic nového, navíc vzpomeňte na ženu (ach ta přívětivost) a na pěknou 530i prakticky kterékoliv generace si stoupněte na konec fronty. Za stanovenou cenu to bude jedno z nejstarších aut, co lze koupit.

Ford Mondeo 2.0 TDCiPak je tady další možnost civilního vozidla pro běžný silniční provoz, které nabídne velmi dobrý koktejl namíchaný z jízdní agility, nezáludného a jistého chování na silnici v kombinaci se silným motorem. Je to relativně bezpečné a uživatelsky přívětivé vozidlo. Bylo by ode mě nemyslitelné, kdybych nezahrnul do výčtu Ford Mondeo s lidovým značením Mk.III, který má k dispozici 2 šestiválcové motory ve třech výkonových naladěních. Nebýt drobné chyby v mazání na větším 3-litru pocházejícím od Jaguáru, rovnou bych jej doporučil v civilnější verzi s výkonem 150 kW, protože bude se standardním podvozkem a nebude nutné jezdit s chrániči zubů. ST 220 s 166 kW má až moc tvrdý podvozek, který není na naše cesty ideálně nastaven. Jenže jak říkám, tyhle motory lze pořídit po opravdu zevrubném prozkoumání nejlépe nějakým kovaným odborníkem tento model vlastnícím a provozujícím. Kontrola hladiny oleje každé 2. tankování, jak předepisuje uživatelská příručka, je zde skutečně nutnost, ale zase je to jediná pozornost, kterou je nutno motoru věnovat. To lepší volbou je původní Duratec VE s obsahem 2,5 litru, ke kterému se po roce 2003 začala montovat 6-ti stupňová převodovka MMT-6. Není sice závratně silný, ale pro pohodlné cestování je více než dostatečný. Při dodržení pár servisních zásad (olej ACEA A1/B1 co 20 tkm, řemeny+kladky pomocných agregátů po 240 tkm, svíčky po 120 tkm) a občasné kontroly oleje (taky si umí loknout, ale není to obvykle takový notor, jak 3-litr), bude dobrým společníkem na cesty. Jeho přítomnost v autě se obvykle pojí s vyšším stupněm výbavy, takže nejdůležitější asistenti, jako ABS, ESP a BAS, případně ASR nebudou chybět. Motor si lidé nechávají předělávat na LPG, ale jestli je na to skutečně vhodný, nevím. Spotřeba se pohybuje nejběžněji mezi 9 a 10 litry, tedy pro benzínové šestiválce celkem běžná hodnota. Recenzí na Mondeo je zde celá řada a většina jej hodnotí kladně. Největší oříšek bude najít toho pravého kandidáta, neboť v nabídkách jich není mnoho.

Opel Vectra CaravanNeohrnul bych nos ani nad Opelem Vectra s motorem 2,8 V6 Turbo, který s výkonem 169 kW a díky přeplňování slušnému točivému momentu 330 Nm určitě nabídne nevšední tah. Ovšem za 150 tisíc nebude velký výběr a rozhodně bude nutné hledat na globálních evropských automobilových serverech, protože u nás se „ve volné přírodě“ prakticky nevyskytuje. Jeho trakce není tak přesvědčivá, jako třeba u Mondea, nebo 5er BMW, ale i tak je nadprůměrná s důrazem na komfort. Samotný vůz nemá výrazné slabiny, jen dimenzování podvozku je v porovnání s Fordem slabší. Lze vyzdvihnout podvozek IDS Plus, což je zjednodušeně globální systém řízení podvozkové platformy, jehož výhodou je možnost změny charakteristiky podle charakteru trasy, nebo požadavků na jízdu. Nejde jen o změny tuhosti tlumičů, ale do řízení vstupují data z různých čidel týkajících se trakce.

Subaru ForesterExistuje ještě mnoho vozidel se šestiválcovými (i více, ale vzhledem ke stanovené částce bych se nepouštěl do větších akcí) motory od různých výrobců, ale s přihlédnutím k poznámce na SUV nemohu vynechat Subaru, konkrétně Forester. Ostatní modely, jako je Legacy, nebo Outback, díky pohonu 4x4 také nabídnou slušnou průchodnost lehčím terénem, ale Forester je pravé SUV, nefalšované a jediné svého druhu. Momentálně mě snad nenapadá nic, co by spojovalo spolehlivost, mechanickou odolnost, průchodnost terénem a jistotu na silnici tak, jako Forester. I hojnosti výkonu při volbě motoru 2,5 T si můžete dopřát. Jen v jediné věci Vás Forester asi zklame. Tou je počet válců. 6 válců má až 3-litr, ale ten se do Forestera bohužel nedával. V případě, že budete spíše trvat na příjemném zvuku a bude Vám stačit symetrický pohon všech kol (AWD), zvolte Subaru Outback s třílitrovým benzínem, který lze předělat na LPG. Dokonce od některého roku Subaru LPG montuje do vozů ve svojí továrně. Fuji Heavy Industry odvedlo dobrou práci, čili Subaru nelze prakticky nic moc vytknout z pohledu kvalit zpracování a jízdních výkonů. Jen jejich kontroverzní design nelahodí každému oku, což se pravděpodobně odráží v jejich počtu na silnici.

Z japonských ikon spolehlivosti, které mě ještě napadly, uvedu Nissana Maximu s 3-litrovým sametovým šestiválcem, kde díky vysokému věku ušetříte, ale doporučuji kusy spíše za hranicemi, kde bude alespoň nějaká nabídka s větší zárukou, že se do vozidla nelil jen benzín (i když údajně snad ani nic jiného nepotřebují). Dalším takovým strojem je legendární Honda Legend, opět s motorem o opravdu příjemné velikosti 3,5 V6. Zde platí stejná podmínka. Nejmladší exempláře mají přes 10 let a opravdu solidní stav spíše hledejte na západ od hranic. To jsem se jen zasnil o autech, které ve své době byly pojem.

Závěrem ani nevím, co doporučit. Při dobrém stavu by mi bylo skoro jedno, co vyberu. Asi bych vybíral podle nadmořské výšky, klimatických podmínek a potřeby zdolávat prašné cesty. Pro nížinu a silnice bych vybíral mezi klasickými auty střední třídy klidně s jednou hnanou nápravou + nějaký ten asistent (běžec s praporkem před vozem byl v podstatě také asistent) a do hor na sníh a polňačky častěji než 5 víkendů za rok bych volil Subaru.Autor: David V


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist