Porsche Cayenne - prodraží se jako ojetina?

Velké SUV od Porsche má dobré jízdní vlastnosti na silnici a nebojí se ani terénu. Špatná volba motoru však může vaši peněženku dokonale vysát.
PORADNA, 04.09.15 | 00:00
hodnocení článku 4.0 b / 2x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Porsche Cayenne

DOTAZ: Zdravím TipCars, rád bych si konečně pořídil můj vysněný vůz, kterým je Porsche Cayenne. Bohužel nemám na nový, ale líbí se mi i ojeté kousky do nějakých 500 tis. Kč. Vím, že to nebude auto levné na provoz, ale stejně by mne zajímalo, s jakými náklady je třeba při koupi takové ojetiny počítat? Můj roční nájezd je cca 15 tis. km. Děkuji za reakce všech. Ahoj, Tonda


ODPOVĚĎ: Dobrý den, cayenne první generace se začal prodávat už v roce 2002, kdy startoval pouze se zážehovým osmiválcem (250 kW bez turba, nebo 331 kW s turbem). U tohoto motoru doporučuji měnit olej dříve než po výrobcem udávaných 30 tis. km. O rok později byla nabídka motorizací rozšířena o benzínový šestiválec od Volkswagenu 3.2 V6 (184 kW), jehož výhodou jsou časté přestavby na LPG, na které můžete narazit i v autobazarech. Nepočítejte ale, že bude úspornější než osmiválec. Přesto lze tento motor doporučit pro jeho velkou životnost, a to jak s manuálem (v menšině), tak i automatickou převodovkou, u které si před koupí zkontrolujte, kdy byla měněna olejová náplň. I když výrobce udává, že se měnit nemusí, doporučuji toto provádět každých 80 tis. km.

Rok 2007 byl pro cayenne zlomový. Auto dostalo facelift a nový dieselový motor 3.0 V6 TDI (176 kW), který si zkazil pověst díky špatně rozprašujícím vstřikovačům. Ti, kdo si je nechali vyměnit, pak čekala další past - zhruba ve 200 tis. km odcházejí rozvodové řetězy (jsou vytahané). V motoru jsou celkem čtyři a oprava není levná, počítejte cca 20 tis. Kč. V případě zájmu o tuto motorizaci s takovými riziky počítejte. V roce 2007 ale přišly do prodeje ještě další dva motory pro cayenne. Konkrétně šlo o zážehový 3.6 V6 (213 kW), který se v první generaci nabízel až do roku 2009, kdy byla nahrazena nástupcem. Druhým motorem byl osmiválec 4.8 V8 (283 - 404 kW ve verzi s turbem), který si zatím majitelé chválí, musíme však odhlédnout od spotřeby, která se pohybuje kolem 16 l/100 km.

Za vámi udávaný rozpočet koupíte ročníky 07-08 s nájezdem 120-200 tis. km. Mnou doporučený motor 3.2 V6 vás pak přijde na 350-400 tis. Kč. Na TipCars.com bylo v době přípravy tohoto článku celkem 42 ojetých Porsche Cayenne první generace. Ceny se pohybovaly v rozpětí od 220 tis. Kč do cca 1 mil. Kč. Převážná většina vozů v nabídce má benzínový motor. Náklady na provoz ojetého cayenne nebudou malé. Pokud nepočítám spotřebu, nepodceňujte pravidelnou výměnu olejových náplní a je také třeba pravidelně kontrolovat stav podvozku, který je poměrně složitý a pokud chcete zachovat ideální jízdní vlastnosti, kontrolujte pravidelně geometrii na obou nápravách. A nakonec je třeba vzít v potaz i fakt, že ani náhradní díly nejsou z nejlevnějších."originální stav ojetin je lepší než tuning"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist