Povinné ručení

PORADNA, 20.02.06 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Passat

Dotaz

Dobrý den.

Zaujal mne Váš článek, pojednávající o problematice v případě poškození vozidla z cizí viny (zákonné pojištění) a následné plnění ze strany pojišťovny. Začátkem tohoto měsíce došlo k poškození automobilu VW Passat 1,9TDI combi r.v.2000 mé ženy - cizí zavinění. Auto jsme následně odvezli do servisu, kde vypočítali cenu za opravu v rozmezí 125 - 135000,- Kč. Po provedení prohlídky likvidátorem ČP jsme byli následně vyrozuměni, že výše plnění bude vycházet z ceny 133000,- dle jejich výpočtu, ale amortizována 50 procenty (66000,-). Po našem protestu likvidátor přislíbil konzultaci s nadřízeným a následným vyrozuměním, že amortizace bude pouze 40 procent (79000,-)

Proto se ptám - je možné takto razantně amortizovat částku? Čím se řídí přesně odškodnění v tomto případě?

Nastává otázka - Kdo mne vlastně poškodil, neopatrný řidič nebo společně oba i s pojišťovnou?

Jednoduchý výpočet
Auto před nehodou, nehavarované, tržní cena: 220000,- v případě opraveného s přiznanou nehodou 200000,- => 20000,- ztráta.

Oprava cca: 125000,- plnění 79000,- => 46000,- ztrata

Celkem ztráta 66000,- . Proč se tedy pojišťujeme?


Odpověď

Na rozdíl od havarijního pojištění se z povinného ručení amortizace na náhradní díly obecně uplatňuje u vozidel starších 5-ti let a současně s počtem ujetých kilometrů nad 100 000km.
Pojišťovny amortizují ceny náhradních dílů, nikoliv však ceny práce. Pokud tedy máte vozidlo mladší 5 let, nejspíše Vám bude uhrazena celá škoda bez amortizace nových náhradních dílů a odpadá veškerá starost. U vozidel starších 5 let ze zákona platí, že poškozený má nárok na úhradu skutečné škody, což je škoda ve výši hodnoty dané věci ve chvíli vzniku pojistné události. U poškozeného vozu staršího pěti let se předpokládá, že např. poškozený blatník má nižší cenu než zcela nový blatník a pojišťovna uplatňuje při výplatě pojistného plnění cenu blatníku těsně před poškozením. Tím vzniká rozdíl v pojistném plnění. Jde o to, že při použití nových náhradních dílů dochází ke zhodnocení vozidla. Tudíž rozdíl mezi cenou starého a nového dílu zaplatíme ze své kapsy. Rozdíl můžeme požadovat po viníkovi.
V praxi je složité vyvrátit, že například mechanické součásti vozu, nebo např. chladič nebyl před koncem své životnosti a zanedlouho by si beztak žádal výměnu. Pokud ovšem doložíte, že daný díl byl nedávno vyměněn (např. motor, nebo karosářské díly), má smysl uplatňovat škodu v plné výši, jelikož díl v době nehody byl nový a neodpovídal celkovému stáří vozidla. Tuto skutečnost je nutné nejdříve uplatňovat u pojišťovny, která nárok zřejmě uzná. Pokud ne, musíme se obrátit na viníka nehody a domáhat se škody.
Velmi často poškozený na nezaviněné nehodě finančně tratí. Bohužel je to realita. Jediným východiskem je oprava vozu z levnějších použitých náhradních dílů.
Amortizace není doménou jen českého pojistného trhu. Uplatňuje se i v ostatních zemích Evropy.Autor: Petr Šikl
"výkonu není nikdy dost..."


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist