Prasklé sedlo ventilů u Citroenu Xantia 2.1TD

DotazDobrý den,
zhruba před 10 měsíci jsem koupil v bazaru auto, Xantie, 2.1TD, r.v. 98. Volil jsem podle doporučeného motoru a kombík je ideální jako rodinné auto. Bez větších problémů jsem po 8 měsících najel cca 20000km. Potom auto přestalo jet (začátkem května) a příčinou poruchy bylo prasklé sedlo ventilů.
V článku na vašem serveru se zmiňujete u těchto vozů s touto motorizací o praskání hlav, je možnost mezi tím hledat souvislost? Jeden mechanik mi řekl, že tato porucha se může stát na jakémkoliv motoru. Je možné na tuto poruchu uplatňovat reklamaci? Autobazar, který mi vůz prodal, se chlubí roční zárukou na skryté vady. Vzhledem k tomu, že lhůta 1 roku záruky autobazaru brzo vyprší, rád bych vás poprosil o rychlou odpověď.Děkuji, Marian Bubeník
PORADNA, 21.06.07 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Citroën Xantia


Odpověď

Za zákona je záruka na „skryté vady6 měsíců – blíže: §599 (1) ObčZ Vady musí kupující uplatnit u prodávajícího bez zbytečného odkladu. Práva z odpovědnosti za vady se může kupující domáhat u soudu, jen jestliže vady vytkl nejpozději do šesti měsíců, jde-li o vady krmiv do tří týdnů, a jde-li o vady zvířat, do šesti týdnů po převzetí věci.

Vzhledem k tomu, že Vám poskytl bazar záruku na skryté vady v délce 1 roku, můžete tedy reklamovat „skryté vady“.

Ještě je důležité rozpoznat, zda-li se jedná o skrytou vadu, nebo o vadu, která vznikla během užívání vozu a je způsobena užíváním vozu a jeho stářím. Skrytou vadou je myšlena vada, které byla na voze již při předání a následně vyšla najevo (např. vadná klimatizace, kterou jsem spustil týden po převzetí) – blíže - §597 (1) ObčZ Jestliže dodatečně vyjde najevo vada, na kterou prodávající kupujícího neupozornil, má kupující právo na přiměřenou slevu ze sjednané ceny odpovídající povaze a rozsahu vady; jde-li o vadu, která činí věc neupotřebitelnou, má též právo od smlouvy odstoupit.

Ve Vašem případě se domnívám, že se nejedná o skrytou vadu – a to z toho důvodu, že vada nebyla na voze při převzetí, nýbrž vznikla na základě užívání vozu.

TIP: RECENZE OJETIN: Citroën Xantia - Zázračný podvozek pracuje bez problémů

Sdružení obrany spotřebitelů (SOS), www.spotrebitele.info, poradenská linka 900 08 08 08 (8 Kč/min)

Sdružení obrany spotřebitelů - logo

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist