Projeli jsme novou Mazdu MX-5

Mezi řidiči, kteří hledají za volantem hlavně zábavu, je Mazda MX-5 učiněnou legendou. Auto, které se vyrábí už víc než čtvrt století, letos přijelo ve své čtvrté generaci.
TESTY, 07.09.15 | 00:00
hodnocení článku 3.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Mazda MX-5

Ta šokuje hlavně výraznou změnou designu. Kromě řady technických vylepšení ale základní koncept zůstává stejný. Nízká hmotnost a pohon zadních kol v něm hrají hlavní roli.
Mazda dělí design svých vozů na jasně odlišené generace, které mají jednotný směr. Ten aktuální nese jméno Kodo, což v japonštině znamená „duše v pohybu“. Na právě prodávaných modelech se tak objevují nápadité linie na bocích a výrazné rysy na tváři. Je vidět, že designéři opatrně aplikovali tento styl i na malou MX-5. Roadster, který se délkou vejde pod čtyři metry, tak vyčnívá z řady hlavně agresivnější přídí s úzkými světlomety, které snad připomenou postavičky z japonských komiksů. Široký úsměv masky chladiče, kterým je Mazda známá, však zůstává jako určitá připomínka toho, že člověk by se měl z jízdy hlavně radovat.
Kdo by ale naivně hledal u MX-5 praktičnost vozu pro každodenní ježdění, tomu úsměv na tváři nezůstane dlouho. Tento roadster je totiž už ze své podstaty náčiním na víkendové radovánky. Kufr s kapacitou pouhých 130 litrů tak pojme dvě kabinová zavazadla. Víko se ovládá buď klíčkem na dálku, nebo nově také tlačítkem u zadní poznávací značky.

Mazda MX-5 ND Stísnění a splynutí
Kabina je vpravdě velmi jednoduchá a také poměrně stísněná. Před 25 lety vypadali vysocí lidé v Mazdě MX-5 směšně, protože auto bylo tak nízké, že jim hlava vyčnívala nad rám čelního skla. To se už nyní neděje, i tak by ale autor tohoto textu, vysoký přes 190 cm, ocenil možnost posunout sedačku ještě o nějaký ten centimetr dál. Volant nejde seřídit podélně, ale jen výškově, a to ještě v omezené míře. Někdo by si tak nemusel najít svou správnou polohu za volantem.
Sedí se velmi nízko, nicméně i nízká linie pontonu karoserie znamená, že lze řídit uvolněně s lokty vystrčenými ven, pokud někdo preferuje takový styl. Horší je to s úložnými prostory, chybí kapsy ve dveřích i schránka před spolujezdcem. Ta se přesunula dozadu mezi sedadla, což není vůbec praktické. Ještě horší snad jsou držáky na nápoje na témže místě, takže vás bude v každé zatáčce neposedná lahev s pitím bouchat do loktů. Raději ji hodit na zem.
I roadster musí jít s dobou, a tak si i sem lze pořídit multimediální systém s obrazovkou ovládanou dotykem i otočným voličem na středovém tunelu. Dobře poslouží hlavně jako navigace. Je tu i trochu obtěžující systém proti vyjetí z pruhů, který každé překročení bílé čáry ohlásí podivným zvukem (zprvu jsme se obávali, že je něco v nepořádku s vozem). Silnější z motorů má také systém Start/Stop. Možná se najdou tací, které jeho přítomnost potěší. Ekonomická jízda, jakkoliv jsou motory v MX-5 úsporné, ovšem není highlightem tohoto modelu.

V lehkosti je síla
Dvoumístný vůz má už tradičně velmi nízkou hmotnost. A to třeba i díky tomu, že se jeho látková střecha sundává i natahuje ručně, což je vždy otázkou jen několika sekund. Právě díky lehké konstrukci stačí MX-5 k pohybu jen atmosférické čtyřválcové motory. V nabídce je základní s objemem 1,5 litru a výkonem 131 koní nebo vyšší dvoulitr o výkonu 160 koní. HN vyzkoušely na klikatých silnicích v okolí Barcelony oba a ukázalo se, že s každým je MX-5 nastavena na trochu jiné zacházení.
V každém případě ji ale dostanete s velmi přesnou manuální šestistupňovou převodovkou, která chodí v extrémně krátkých drahách. Naopak převody jejích rychlostí jsou nastaveny spíše jako delší. Znamená to, že se silnějším dvoulitrem můžete ujet mnoho kilometrů po klikaté serpentině, aniž byste zařadili jinou rychlost než trojku. Motor má na lehké auto dostatek síly v celém spektru otáček a libuje si jak ve středním pásmu, tak až úplně vysoko. Nechá se klidně poslat až k 7000 otáčkám za minutu. Jeho zvuk je přitom opravdu poctivý, což se v dnešní době, kdy si lidé u sportovních vozů připlácejí za hlučné výfuky, příliš nenosí. Mazda ale svému řidiči dopřeje radost z jasně identiikovatelných mechanických zvuků. Spolu s motorem mu tak k cestě pobrukuje i převodovka.
U slabšího motoru je už ovšem potřeba na stejné trase řadit. Tam, kde se dvoulitr snadno sbírá z nízkých otáček na trojku, potřebuje jednapětka vytočenější dvojku. Absence síly je cítit v nízkých otáčkách, ze kterých se jednotka probouzí velmi dlouho. Jakmile ale překoná středové pásmo, začne zpívat jadrným zvukem a i ona se má k dílu. Slabší motor tedy nezklame, jen je potřeba se připravit na to, že v přímém směru nepůjde o žádného rychlíka. Předjíždění je s ním o dost těžší.

Mazda MX-5 ND Pro řidiče, který se už svezl v nějakém tom moderním sportovním voze, bude velkým překvapením podvozek. Jeho tuhost se sice částečně mění podle zvoleného motoru, oproti tvrdým sportovním autům dneška je ale snad až nepatřičně měkký. To znamená mnohem více pohodlí, ale také to, že se MX-5 do zatáček hodně naklání. K tomu se ještě začínají velmi brzy ozývat pneumatiky. Nejde ovšem o negativum. Mazda je díky tomu čitelnější, protože řidiči dovolí včas odhadnout, kdy se blíží její limity.
Ostatně velmi zvláštní je i řízení. Novinka totiž oproti předchůdcům dostala elektrický posilovač (dříve hydraulický), což ušetřilo hmotnost a snad i snížilo spotřebu. Volant je kvůli tomu pocitově lehčí. Hlavně v kombinaci se slabším motorem se citlivost trochu vytrácí, což je škoda. I tak ale Mazda reaguje svižně. V případě silnějšího motoru si tak lze pořád snadno užít i občasné nedotáčivé smyky. Stačí v zatáčce strhnout volant a auto jde pod plynem do boku prakticky samo.
Mazda MX-5 tak i ve svém aktuálním vtělení baví. Dobrou zprávou pro fanoušky je, že si za to žádá jen rozumný příděl paliva (okolo 7,5 litru) a ani pořizovací cena nemusí zábavychtivého řidiče zruinovat.

KONKURENCE
Subaru BRZ
Ačkoliv BRZ není otevřený roadster, má s Mazdou hodně společného. Hlavně lehkou konstrukci, atmosférický motor bez zbytečně velkého stáda koní, pohon zadních kol a zábavné řízení. K dostání je i jako totožná Toyota GT86. Cena začíná na 799.000 Kč.

Audi TT Roadster
Další konkurenty Mazdy je už nutné hledat mezi prémiovými vozy. Malé TT má ovšem pohon předních kol (nebo 4 x 4) a je těžší, takže už nemá tak velký potenciál bavit. Už základní verze má ovšem silný přeplňovaný čtyřválec. Stojí nejméně 999.900 Kč.

BMW Z4
Klasický roadster zůstává věrný pohonu zadních kol. Kovová skládací střecha znamená lepší využitelnost i v chladnějších měsících. Přidává ale na hmotnosti. Budoucí majitelé ocení i prestiž bavorské značky. Zaplatí za ni alespoň 938.600 Kč.

MAZDA MX-5 SKY-G 1.5 Motor
Objem (cm3) 1 496
Výkon (kW/k) 96/131
Točivý moment (Nm) 150
Rozměry
Délka (mm): 3 915
Šířka (mm): 1 735
Výška (mm):1 225
Rozvor náprav (mm): 2 310
Objem kufru (l) 130
Ostatní detaily
Zrychlení (0–100 km/h): 8,4 s

Max. rychlost (km/h): 204
Komb. spotřeba (l/100 km):6,0
Hmotnost (kg): 1 050
Převodovka 6stupňová, man.
Základní cena (Kč) 629.900

Plus
– Opravdu zábavná jízda
– Nízká cena i provozní náklady
– Motory jsou stále atmosférické
Minus
– Absolutně nepraktický interiér
– Malá možnost seřízení volantu
– Do kufru se toho moc nevejde

Mazda MX-5 se v prvním provedení objevila v roce 1989. Za jejím zrodem stál z valné části motoristický novinář Bob Hall, který byl velkým obdivovatelem lehkých sportovních vozů britské provenience. Protože si vzal za manželku Japonku, naučil se její jazyk. Díky tomu mohl na jedné z tiskových konferencí odpovědět na otázku zástupce Mazdy, který se ho s úsměvem zeptal, jaké auto by nyní tato automobilka měla vyrábět. Hall tehdy pronesl: „Jednoduché a lehké. Prostě jako britské sportovní auto.“
To byl konec sedmdesátých let, krátce nato pak Hall vyměnil novinářskou kariéru za práci v britském zastoupení Mazdy. Netrvalo dlouho a dostal prostor k tomu, aby svou myšlenku proměnil v realitu.
První Mazda MX-5 se nesla přesně v duchu britské tradice. Měla pohon zadních kol, motor vpředu a nijak přehnaný výkon. Podle módy jí v osmdesátých letech nesměly chybět ani výklopné světlomety, kterým se někdy říká „mrkačky“. Vzhledem k nízké ceně se z Mazdy MX-5 stal velmi rychle populární vůz. Na americkém trhu dostala jméno Miata, což znamená v japonštině „dárek“. Název se rozšířil a řada fanoušků své auto takto označuje dodnes.
První MX-5 vyráběná mezi lety 1989 a 1997 byla poháněná řadovým benzínovým čtyřválcem o objemu 1,6 litru, který produkoval výkon 115 koní. Zrychlení z nuly na 100 km/h bylo nikterak oslňujících 8,3 sekundy, jenže miatě nikdy o rychlost nešlo. Hlavní byla zábava za volantem, kterou přinášelo velmi komunikativní řízení, nízká hmotnost pod jednu tunu a její ideální rozložení 50:50 mezi nápravy.
Druhá generace vyráběná mezi lety 1998 a 2005 už byla o něco větší a kromě jednašestky nabízela pod kapotou i silnější jednaosmičku. Výklopné světlomety byly nahrazeny klasickými.
Ve třetí generaci (2005–2015) dostal otevřený vůz modernější design a nové motory 1,8 a 2,0 litru. Vždy šlo ale už tradičně o benzínové řadové čtyřválce. Kromě klasické plátěné střechy se tato generace nabízela také s pevnou skládací střechou, která umožňovala roadster využívat i za chladnějšího počasí. Opravdoví nadšenci ale zůstali vždy věrní látkové střeše.
Za celou dobu své existence vznikla Mazda MX-5 v téměř jednom milionu exemplářů. Jde tedy o nejprodávanější roadster na světě. Na jeho fanoušky je možné narazit téměř všude.

JAK ŠEL ČAS U MAZDY MX-5
První generace (NA) Výroba: 1989–1997 Motory: i4 1.6, 1.8 Výkon: 115–133 k Cena ojetého vozu dnes od 77.000 Kč
Druhá generace (NB) Výroba: 1998–2005 Motory: i4 1.6, 1.8 Výkon: 108–146 k Cena ojetého vozu dnes od 80.000 Kč
Třetí generace (NC) Výroba: 2005–2015 Motory: i4 1.8, 2.0 Výkon: 124–203 k Cena ojetého vozu dnes od 180.000 KčAutor: iHNED
1/21
2/21
3/21
4/21
5/21
6/21
7/21
8/21
9/21
10/21
11/21
12/21
13/21
14/21
15/21
16/21
17/21
18/21
19/21
20/21
21/21


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist