Průzkum: Moderní technologie v autech jsou zbytečné

V aktuálním průzkumu agentury J. D. Power se ukázalo, jak se rozcházejí představy výrobců a motoristů o ideálním autě. Automobilky za ně považují vůz plný moderních technologií, řidiči naopak řadu funkcí ani nechtějí.
AKTUALITY, 10.09.15 | 12:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Máme chytré mobily, tablety, pokrytí Wi-Fi a mobilního internetu je téměř všude, tak proč nemít i chytrá auta. Výrobci proto do svých vozů nasazují stále větší množství různých bezpečnostních a zábavních technologií, jenže u zákazníků příliš úspěch nemají.

Anketa J. D. Power odhalila, že například možnost udělat si z vozu mobilní hotspot nikdy nevyužilo 38 % respondentů. Stejná část oslovených nikdy ve svém voze nevyužila ani systém automatického parkování. Jako cenné pomocníky naopak motoristé hodnotí sledování mrtvého úhlu či parkovací čidla.

I v těch nejmenších autech se dnes už od nižších stupňů výbavy objevuje navigace, jenže podle zjištění průzkumu řidič raději využije software v chytrém telefonu. Pokud tu či onu funkci ve voze řidič nepoužije do tří měsíců od pořízení auta, pravděpodobně ji nevyužije vůbec.

Chytrá auta, ze kterých se stávají počítače na kolech, zkrátka příliš oblíbené nejsou. Čím více toho umí, tím jednodušeji je lze zneužít proti nám, což ukázal nedávný příklad ze zahraničí, kdy počítačoví odborníci „napadli“ Jeep Cherokee a mohli s ním na dálku provést prakticky cokoliv.

Chris Valasek a Charlie Miller dokázali u SUV Jeep Cherokee na dálku ve voze nejprve pustit naplno klimatizaci, audiosystém nebo stěrače. Už toto je poměrně znepokojující, jenže tím výčet možností online útoku nekončí.

U vozu bylo možné na dálku ovládat také režimy automatické převodovky a hlavně došlo také k odpojení brzd, následkem čehož vůz skončil v příkopě. Jak je to možné? Podle IT specialistů stačí znát IP adresu konkrétního vozu."na prvním místě je spokojený čtenář"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist