RECENZE OJETINY: Citroën C5 (2004-2008)

Vozy Citroën poskytují svým uživatelům již od počátku minulého století znamenitou kombinaci inovativní, často přímo revoluční techniky, zajímavý až výstřední design a mnoho vnitřního prostoru pro posádku i náklad. Samostatnou kapitolou je pohodlí, kterému se dodnes málokterý vůz byť jen blíží nebo přímo vyrovná. Citroën C5 je z pohledu všech těchto hledisek pravým Citroënem, snad s výjimkou designu, který mi připadá až příliš evropsky konformní.
ODBORNÉ RECENZE, 14.05.10 | 00:00
hodnocení článku 3.6 b / 9x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Citroën C5

Citroën C5 - 2004-2008 - RECENZE OJETINYVzhledu Citroënu C5 dominují kulaté tvary. Taková auta mívají někdy potíž s vnitřním prostorem, který vnější kulatost omezuje. U Citroënu C5 je navzdory tomu všude místa dostatek. Po usednutí za volant se dokonce oproti jiným srovnatelným vozům budete cítit skoro ztracení v prostoru. Nikde nic nepřekáží, neomezuje ani netlačí. Po seřízení sedadla řidiče do pohodlné polohy je stále všude spousta místa. Když jsem si poté sedl „za sebe“ měl jsem místa ve všech směrech dostatek i pro delší cestování. Tohle auto je prostě „velké a pohodlné“.
Kufr je v kombíku i limuzíně velmi prostorný. Na možnost vozit s sebou spoustu zavazadel bez potřeby jejich precizního skládání si velmi rychle zvyknete. Break má navíc příjemně nízko položenou nakládací hranu. Zajímavou vychytávkou je u něj možnost měnit si výšku zadní části auta pomocí tlačítka umístěného v kufru. To je možné díky hydropneumatickému systému odpružení. Po zavření víka zavazadlového prostoru se světlá výška automaticky srovná do provozní polohy. Při nakládání těžkého nákladu může být snížení hrany nakládacího prostoru velmi příjemné. Budou-li vás bolet záda, tak si ho možná rádi přizvednete co nejvýš. Další zajímavostí je možnost otevřít u verze Break samostatně okno zadních dveří. Otvírá se pomocí elektrického mikrospínače umístěného pod držákem stěrače zadního okna. Drátek vedoucí k tomuto spínači se však občas přeruší. Oprava je poměrně jednoduchá a není finančně náročná.
Citroën C5 - 2004-2008 - RECENZE OJETINYPojďme ale zpátky za volant. Po usednutí za něj nemáte problém se orientovat v ovládacích prvcích, vše je příjemně po ruce. Trochu zvyku vyžaduje nastavování palubního počítače, jehož funkce se nastavují třemi malými tlačítky umístěnými vedle centrálního displeje. Přepínání mezi zobrazovanými informacemi se děje tlačítkem na páčce stěračů. U verzí s barevným displejem a navigací se nastavení provádí pomocí joysticku na středovém panelu, které mne osobně příliš nenadchlo.
Interiér C5ky včetně palubní desky je až na drobnosti zpracovaný líbivě a celkem kvalitně. Laciněji působí pouze plasty na středovém tunelu a ve spodní části palubní desky. Naštěstí nejsou zdrojem žadného vrzání či jiných pazvuků. Před faceliftem v roce 2005 byl celý interiér kompaktnější a materiály mi připadají o něco kvalitnější. Přepracovaný vzhled spodní části středového panelu s ovládáním ventilace se oproti první generaci příliš nepovedl. Trochu podezřívám Citroën, že si na oplátku za poskytnutí kvalitní technologie dieselových motorů nechal tuhle část interiéru zpracovat od Forda.
Citroën C5 - 2004-2008 - RECENZE OJETINYJízda s Citroënem C5 je fantastickým zážitkem. Vím, že kdo nezkusí, nemůže pochopit co znamená jezdit „na hydraulice“. Když jste u starších typů ráno sedli do auta, které „sedělo na zadku a čekalo“ tak se s vámi po nastartování vzneslo. Každý majitel takového Citroënu vám potvrdí, že je to silně návyková záležitost. Obecně je to však bráno (osobně nechápu proč) jako nedostatek. Proto C5ka disponuje hydraulickými zámky aby nedocházelo k samovolnému úniku tlaku ze systému. Elektrické čerpadlo navíc po odemknutí vozu doplní tlak a auto se srovná do přesné pozice připravené k jízdě. Když nastartujete a rozjedete se, zjistíte že neslyšíte téměř nic na co jste z jiných aut zvyklí. Akustická pohoda je uvnitř vozu až výjimečná. Omezení průniku hluku do interiéru pomáhají i speciálně laminovaná skla. Když k tomu přidám schopnost hydrauliky precizně utlumit veškeré rázy od nerovností vozovky a pohodlná sedadla, výsledkem je opravdu vysoký komfort jízdy. Hydropneumatika řízená čidly a počítačem umí eliminovat příčné i podélné náklony karoserie, takže vám pomůže při ostřejších manévrech a v krizových situacích. Nicméně sportovním autem Citroën C5 rozhodně není, hodí se spíše pro klidnější cestování na dlouhé trasy. Zpětnou vazbu od řízení s klasickým hydraulickým posilovačem také moc velkou nečekejte, je zde opět jasně znát zaměření na komfort. Brzdy má C5ka poprvé v historii oddělené od hydraulického systému pérování a jsou klasické s podtlakovým posilovačem. Pro řidiče, kteří před C5kou jezdili s jinými značkami tedy žádná změna. Pro nás, kteří jsme zvyklí na specifika strojních brzd u dřívějších Citroënů, je třeba si zvyknout na jiný chod pedálu a subjektivně pomalejší reakci brzd po sešlápnutí pedálu. Nicméně C5ka brzdí dle tradice Citroënu velmi dobře.
Citroën C5 - 2004-2008 - RECENZE OJETINYPod kapotou, která v době šetření výrobních nákladů potěší plynovými vzpěrami, můžete najít celou řadu motorů. S žádným z nabídky nešlápnete vyloženě vedle. My jsme testovali Breaka s 1,6HDi 80kW/240Nm. Tato motorizace drtivě převažuje v nabídce ojetých Citroënů C5 z let 2004-2008. Je to motor vyvinutý ve spolupráci PSA/Ford, jejíž výsledek je přímo excelentní. Zátah motoru je prostý jakéhokoliv turboefektu až máte někdy pocit, že díky odhlučnění řídíte benzínové auto. Z omylu vás vyvede až citelná ztráta tahu v oblasti 4500ot./min a následující stagnace otáček díky omezovači. Jeden z pasažérů se mě při testovacích jízdách (a není to úplný motoristický analfabet) po pár ujetých metrech na sedadle spolujezdce zcela vážně zeptal, zda je to benzín nebo diesel. Motor je příjemně tichý i navenek, uživatel Octavie II Tdi a Volva D5 zase uznale pokýval hlavou a děl, že ho „ten Citroën svou tichostí zvenku dost překvapil“. Při jízdě se motor nejlépe projevuje mezi cca 1500-3500ot./min. I přes malý objem velmi dobře táhne od nízkých otáček až někdy svádí k podtáčení třeba na čtyřku někam k 1200ot./min. Na rovině se z toho v klidu sesbírá, do kopečka už by to bylo zbytečné trápení. Při jízdách ve 2-3 lidech po městě můžete bez problémů jezdit do 6l/100km. Když jsme auto plně naložili, tedy 4 dospělí + jedno batole + kočár + spousta bagáže tak při svižné předpisové jízdě po kopcovitých okreskách byla průměrná spotřeba 6,5l/100km. Na takhle velké auto s dobrou dynamikou výborná hodnota.
Tento motor navíc nemá žádné vyloženě slabé místo. Občas můžete narazit na různé úniky oleje, převážně však nezávažného charakteru. Sice méně než u 2,0Hdi a 2,2Hdi, ale občas odcházejí dělené spodní řemenice na klikové hřídeli. Zde pozor, pokud řemenice již rachtá, nečekejte s opravou až se rozpadne a proveďte ji ihned. Teoreticky sice auto přestane jen dobíjet a posilovat, v praxi se však již několikrát dostaly úlomky řemenice do rozvodů a potkaný motor není příjemným výsledkem takto zanedbané údržby. Rozvody se u motorů HDi mění při lehčím zatížení až po 240tis.km, při častém městském provozu nebo kratších trasách dle doporučení výrobce po 160tis.km. Nevíte-li kdo a jak s autem před vámi jezdil, přidržte se raději spodní doporučené hranice pro jejich výměnu. Beztak je nejspíš vyměníte pouze jednou za dobu vlastnictví automobilu. Dvouhmotové setrvačníky vydrží poměrně mnoho kilometrů a nebývají s nimi problémy. Občas se lze setkat při intenzivním provozu po městě s opotřebenou spojkou již mezi 100-150tis.km.
Citroën C5 - 2004-2008 - RECENZE OJETINYZadní náprava svou konstrukci nemění již několik desítek let od doby Citroënu BX. Jedná se o vlečená hliníková ramena nezávisle zavěšena v kuželových ložiscích do trubkové nápravnice. Jednoduché a funkční. Podle povrchu, kde auto jezdí a jak bývá naložené se tato ložiska mění po ujetí cca 150-200tis.km. Kompletní repase obou zadních ramen stojí zhruba 8,5tis.Kč. Občas také uslyšíte u C5ky pískání brzd. Obvykle to dělají zadní brzdy a řešení je překvapivě jednoduché. Koupíte ty nejměkčí destičky (ty nejlevnější) a máte klid. Na zadní nápravě vydrží mnoho kilometrů a je pokoj od nepříjemné píšťalky.
Odpružení systémem Hydractive III je velice komfortní. Kromě pohodlí nabízí také možnost zvýšit světlou výšku vozu pro průjezd terénem. V terénní poloze dosáhnete světlé výšky 220mm, což je hodnota vyšší nebo srovnatelná s většinou moderních SUV. V této poloze můžete jet rychlostí až 40km/h, takže tam kde vám bude stačit přední náhon lze směle konkurovat vozům typu Honda CR-V, Toyota RAV a spol. V nejvyšší poloze dosáhnete dokonce světlé výšky vozu 250mm, která je určena pro velmi pomalý přejezd extrémní terénní nerovnosti rychlostí do 10km/h.
Po mnoha letech služby v různých modelech Citroënu je hydropneumatické odpružení již velmi spolehlivé. Obvykle jedinou věcí, kterou řešíte je výměna pružicích elementů, tzv. koulí nejčastěji po ujetí zhruba 200tis.km. Že vám „ztvrdly koule“ bezpečně poznáte, protože z houpavého kočáru se mávnutím kouzelné hůlky stane skákavá koza typu Octavie RS se sníženým sportovním podvozkem. U starších typů Citroënů se daly koule někdy i doplnit u specializovaných dílniček, u C5 to již možné není. Výměna koulí na celém autě vás vyjde na zhruba 12-15tis.Kč. Propojovací tyčky stabilizátoru se dnes mění téměř častěji než destičky na většině současných automobilů, C5ka samozřejmě není výjimkou.
Citroën C5 je velkým, úžasně pohodlným, rozumně spolehlivým a provozně úsporným automobilem (z hlediska spotřeby i údržby). Když si tohle sečtu a podívám se na pořizovací ceny ojetin, jsem si jistý, že málokteré ojeté auto dnes za srovnatelnou cenu nabízí více. Přeji vám všem, kteří se pro tento ne zcela obvyklý vůz rozhodnete mnoho šťastných a hlavně plavných kilometrů.

Automobil k testu zapůjčil autobazar Auto ESA

HODNOCENÍ

SPOLEHLIVOST

 

2

 

TECHNICKÁ ÚROVEŇ

 

2

 

CENY OJETIN 

 

2

 

PROVOZNÍ NÁKLADY

 

3

 

SERVIS 

 

3

 

CHARAKTERISTIKA MODELU

Karosérie

 

pětidveřový osobní automobil se samonosnou karoserií

 

Motory

 

přeplňované vznětové řadové čtyřválce:
1,6 HDi (80kW/240Nm)
2,0 HDi (66, 80, 100kW/205, 250, 320Nm)
2,2 HDi (98, 130kW/ 314, 400Nm)

Zážehové řadové čtyřválce:
1,8i 16V (85kW/160Nm)
2,0i 16V (100kW/ 190 nebo 192Nm)
2,0i 16V VVT (100kW/ 200Nm)

zážehový vidlicový šestiválec:
3,0i V6 (152kW/285Nm)

 

Pohon

 

Přední kola

 

Rozměry

 

d 4840/š 1780/v 1513 mm (d 4745/š 1780/ v 1475 mm)

 

Rozvor

 

2750 mm

 

Zavazadlový prostor

 

563/1658 litrů (471/1315 litrů)

 

Palivová nádrž

 

66 litrů

 

Oficiální prodej v ČR

 

ano

 

PLUSY
+ rozumné ceny ojetin
+ spolehlivé a úsporné vznětové motory HDi
+ výborné jízdní pohodlí dané hydropneumatickým odpružením
+ možnost měnit světlou výšku vozu
+ velikost vnitřního prostoru pro posádku i zavazadla
+ dlouhý servisní interval na výměnu rozvodů

MÍNUSY
- drobné poruchy elektrických součástí (přerušení kabelů)
- menší servisy toto auto moc neznají
- lacině vyhlížející některé plasty v interiéru

JAK ŠEL ČAS
2001:
zahájení výroby modelu
2004: lehká modernizace modelu (exteriér i interiér)
2008: příchod zcela nové generace, rozšíření nabídky alternativně o verzi s klasickým odpružením vinutými pružinami

ČASTÉ ZÁVADY
· u vznětových motorů vymlácená spodní řemenice (zejména 2,0 a někdy 1,6) – nutno nezanedbat a vyměnit, může způsobit i kolaps rozvodů motoru
· různé úniky oleje z motoru
· pískání zadních brzd - řeší se měkčími destičkami
· drobné poruchy elektroinstalace

DOPORUČENÝ MODEL
Vznětové: 2,0 HDi 80 nebo 100kW od r.v. 2005 nebo 1,6HDi 80kW
Zážehové: 2,0i 16V 100kW

Důvody:
vznětový dvoulitr je dlouhodobě prověřen v různých modelech koncernu PSA a vykazuje velmi vysokou spolehlivost i životnost při nízké spotřebě. Komu voní benzín, tomu skvělou práci odvede téměř bez rizika poruch skvělý zážehový dvoulitr.

NEBRAT
2,0 HDi 66kW nebo 1,8i 16V
Důvody:
tyto motory nejsou špatné, ale na vozidlo hmotnosti a velikosti Citroënu C5 jsou poměrně slabé, takže mu poskytují velmi omezenou dynamiku.

Testovaný kus Citroën C5 Break 1,6 HDi 80kW, rok výroby 2005:

Výbava: manuální převodovka, 8x airbag, ABS, aut. klimatizace, centrální zamykání, el. okna, el. zrcátka, nastavitelný volant, posilovač řízení, orig. rádio, střešní nosič, tónovaná skla, výškově nastavitelná sedadla, regulace výšky podvozku, stabilizace podvozku ESP, indikátor parkování, palubní počítač, protiprokluzový systém

Citroën C5 - 2004-2008 - RECENZE OJETINYNámi testovaný Citroën C5 Break 1,6HDi byl rok výroby 2005 a měl najeto 198.000km. Automobil je celkově velice zachovalý, interiér má perfektní, zvenku měl pouze drobné oděrky z běžného provozu. Klepaly obě tyčky stabilizátoru, byly lehce zvlněné brzdové kotouče = nutné ihned vyměnit. Odpružení i zadní náprava nevykazovaly žádné známky indikující brzkou nutnost obnovy. Motor i po 200tis.km startoval, zněl i jezdil bez problémů. Řemenice i dvouhmotový setrvačník byly v perfektním stavu. Nefungoval parkovací asistent, příčinou bývá nejčastěji přerušený drátek pod nárazníkem k čidlu nebo vadné jedno čidlo.

Plusy:
+
Motor ve velmi dobrém stavu
+ Vzhledově pěkné auto
+ Zachovalý interiér
+ Celkově dobrý technický stav vzhledem k najetým km

Mínusy:
-
Zvlněné kotouče = nutná výměna ihned
- Vůle v tyčkách stabilizátoru přední nápravy
- Nefunkční parkovací asistent

Závěrečné hodnocení:
Vůz je v dobrém technické stavu a udávaný počet najetých kilometrů odpovídá celkovému stavu vozidla. Po koupi bude nutné vyměnit brzdové kotouče a destičky dohromady za cca 6tis.Kč. Vyměnit obě tyčky stabilizátoru za cca 1200,-Kč. Pokud nebude doložena výměna v minulosti, tak raději vyměnit rozvodový řemen, jehož cena z druhovýroby včetně kladek a práce činí 6-9tis.Kč. Nutná investice po koupi je tedy 6tis.Kč za brzdy + cca 1800,-Kč za výměnu tyček stabilizátoru a event. 9tis.Kč za rozvody motoru. Pokud si necháte opravit i parkovací asistent za cca 2tis.Kč, získáte velmi pěkný plně funkční vůz.Autor: Aleš Zich
1/29
2/29
3/29
4/29
5/29
6/29
7/29
8/29
9/29
10/29
11/29
12/29
13/29
14/29
15/29
16/29
17/29
18/29
19/29
20/29
21/29
22/29
23/29
24/29
25/29
26/29
27/29
28/29
29/29


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist