Renault 19 Chamade - jak jezdí po 200 tis.km?

Šestnáctiletý Renault 19 Chamade vyvrací pověsti o častých návštěvách servisu s francouzskými vozy. Dokládá to třeba podvozek, ještě nebyla měněna jediná guma nebo čep…
RECENZE UŽIVATELŮ, 06.08.08 | 12:00
hodnocení článku 5.0 b / 3x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Renault R19
Značka:Renault
Model:19
Typ:Chamade
Bližší označení:GTS
Karoserie:Sedan
Obsah motoru:1721
Palivo:benzín
Rok výroby:1992
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:96258
Najeto km nyní:198225
Koupen jako:Ojetý
Jak dlouho vůz využívám:9let
Průměrná spotřeba:6,5
Poruchy:Lehká koroze zadních lemů
Předchozí vozidlo:Škoda 120LE

Automobil jsem si vyhlédl v jednom bazaru, a přes ujišťování známého 'kšeftmana' že mi sežene stejné a lepší, jsem koupil tento konkrétní kus.

Vůz byl přivezen z Německa po starším majiteli, měl i servisní knížku se poslední kontrolou na 85000Km. Samozřejmě po předchozím autě (Škoda 120) jsem byl nadšen jízdními vlastnostmi a cestu domů jsem si vyloženě užíval. Doma proběhla klasická prohlídka spojená s výměnou olejů a filtrů. Pro jistotu byl koupen i nový rozvodový řemen. Poté jsem začal auto v poklidu užívat. První problém se ukázal asi dva měsíce po koupi v podobě hučícího ložiska. Nové stálo dva tisíce, ale co se dalo dělat. Po zimě o sobě dal vědět i pravý zadní lem. Vyučili se na něm učni. Kvalita práce nebyla nejlepší ale vzhledem k tomu kdo práci prováděl to bylo více než dobré. Tímto ale v podstatě problémy skončili.

Vlastníte vůz značky Renault? Podělte se s ostatními o své zkušenosti ZDE!

Poté začalo několikaleté užívání auta, v podstatě bez problémů, pokud nebudu počítat spotřební materiál v podobě brzdových destiček, pneumatik, a provozních kapalin. Pouze jednou mě krapet potrápila Gufera vačkového hřídele, která časem ztvrdly a začal prolínat olej. Nový neoriginální kus měl defekt, takže do práce jsem přijel s motorem zapráskaným od oleje, ale po výměně byl klid. Další problém byly uhlíky startéru uložené v bakelitovém pouzdru které se občas vyhřeje a popraská. Zmiňované pouzdro ale stálo padesát korun, takže nic zásadního. Jako slabina se ukázaly pouze brzdové válečky zadních kol, které po několika letech prostě odejdou.


Podvozkově je R19 přesně moje 'krevní skupina'. Pohodlný, krásně měkký, ale přitom na vzhledem k mým požadavkům dostatečně sedící. O motoru (1,7/54Kw) mohu říci to samé. Naprosto spolehlivý, s pro mě ideálním průběhem výkonu a hlavně točivého momentu. Pohybuji se v podstatě mezi dvěma až třemi tisíci otáčkami. Na delší cesty se dá jet přibližně za 5,5 litru, což je jeho další silná stránka.


Celý stroj je velmi nenáročný na údržbu. Spotřeba oleje zatím nula, to samé platí pro vodu. Teprve loni po skoro dvě stě tisících kilometrech jsem byl nucen vyměnit zadní díl výfuku, spojkovou sadu (kvůli vypínacímu ložisku, spojka se po demontáži ukázala být pouze lehce opotřebená), a dostalo se na výměnu rozvodového řemenu včetně kladek (původní ještě několik měsíců běhaly v jiném vozu jako akutní náhrada). Teprve letos budu nucen opravit druhý lem zadního blatníku na kterém se udělal puchýř. Jinak je karoserie bez koroze. Na podvozku jsem zatím nemusel měnit jedinou gumu ani čep!


I po devíti letech a cca 102 tisících kilometrech jsem naprosto spokojen a neměnil bych. Přiznávám že lví podíl na stavu mám přístup majitele, ale i tak bych tento vůz hodnotil jako velmi zdařilý počin. Můj kousek se mnou zůstane až do svých posledních dnů - dokud jej koroze neuvede do neopravitelného stavu....

KladyZápory
Motor Koroze zadních lemů
Provozní náklady Nekvalitní brzdové válečky
Pohodlí Rychle opotřebená gufera motoru
Nenáročnost  
Spolehlivost  
Spolehlivost
1
 
Provozní náklady
1
 
Cena náhradních dílů
2
 
Dostupnost náhradních dílů
2
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? určitě anohodnocení
brzdy
3
design
2
dílenské zpracování
2
dynamika motoru
3
jízdní komfort
1
ovladatelnost
2
prostornost
2
pružnost motoru
1
řazení
1
řízení
2
sedadla
2
spotřeba
1
výhled z vozu
1
celkové hodnocení - průměr:
1.76
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).
nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist