Renault Espace

PORADNA, 12.12.05 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Renault Espace
Dotaz


Dobrý den.
Zvažuji koupi Renaultu Espace tak do 200 000 Kč. Většina modelů v této cenové kategorii je s motorem 2,0 benzin. Jedná se o docela velké auto za slušné peníze, které i po letech nevypadá špatně (jak zevnitř tak zvenku).
Zajímalo by mě, jak je na tom se spolehlivostí, popřípadě jaký motor je nejlepší. Popřípadě zda by jste mi poradil nějaké jiné auto této kategorie...(Evas, 806, Ulysse, Galaxy,...)

Děkuji za odpověď.


Odpověď

Ve vaší cenové relaci připadají ke koupi ročníky 1997-1999, proto se zaměříme právě na třetí generaci Renaultu Espace.

Třetí generace přišla na trh v roce 1996 a vyráběla se až do roku 2002, kdy ji nahradila čtvrtá. Třetí generace se od druhé odlišuje uložením motorů – napříč, a také rozměry, Espace povyrostl o 20mm na délku a o 80mm na šířku. V roce 97 přibyla dlouhá verze Grand. Při projížďce si všímejte případného hluku od přední nápravy, který signalizuje problémy s nápravou a následné velké investice. Měkký podvozek sice žehlí nerovnosti českých silnic, ale zároveň trpí.

Z počátku výrobu třetí generace byly k dispozici benzínový čtyřválcový dvou-litr (83 kw), silnější dvou-litr (102 kW, od roku 1998), šestiválcový tří-litr (123 kW) a naftová verze 2.2 TD (83 kW) s nepřímým vstřikováním a neobvyklým tříventilovým rozvodem. S posledně jmenovaným dieslem se jezdí za průměrných 9 litrů nafty na 100km, přičemž spotřeba příliš nestoupá ani při využívání maximálního výkonu motoru. Jedná se o 12-ti ventilový motor, který autu propůjčuje dobré dynamické vlastnosti a z hlediska cen náhradních dílů patří k výhodným. Nutné je dbát na pravidelnou výměnu rozvodů (na nákup jít nejlépe s odborníkem).

Benzínový šestiválcový motor v kombinaci s automatem si klidně řekne o průměrných 17 litrů na sto kilometrů (v manuálu o 16), tudíž bych ho díky vysoké spotřebě z nabídky vyloučil. Slabší dvou-litr (83 kW) je skromnější, avšak přesto spotřebuje 11 litrů na sto, přičemž mi Espace právě s tímto motorem připadá velmi líný (ovšem záleží na jaký motor jste zvyklí, jedná se o subjektivní pocit). Právě pro tento motor hraje prim dostupnost náhradních dílů a navíc se jedná o „jednoduchý“ motor se kterým si poradí i neautorizovaný servis.

Silnější dvou-litr (102 kW) propůjčuje vozu o něco lepší dynamické vlastnosti, přesto to není žádná sláva. Od tohoto motoru raději ruce pryč, jelikož dochází k zanášení hydraulických zdvihátek ventilů a motor kolabuje. Jedná se o motor Volvo, avšak s hlavou od Renaultu.

V roce 1998 nabídku rozšířil turbodiesel s přímým vstřikováním paliva Common Rail 2.2 dCi s výkonem 95 kW (130 koní). Od roku 2000 byl v nabídce turbodiesel 1.9 dTi, ale to se už nevejdeme do stanovené finanční částky.

Motor 2.2 dCi je v kombinaci s pětistupňovou ručně řazenou převodovkou dobrou volbou, max. točivý moment dosahuje hodnoty 290N.m. již při 2000 otáčkách za minutu a průměrnou spotřebu lze udržet na hranici 7,5 litrů / 100km. Motor dokáže i s 1630kg těžkým Espacem pěkně zacvičit, přičemž je poměrně tichý. Mínusem je drahý servis a dražší náhradní díly.

Espace všeobecně trpí úniky oleje jak z motorů tak převodovky, krátkou životností poloos nebo hnacího ústrojí, vyskytují se problémy s elektroinstalací, poruchy synchronizace převodovky, rychle se opotřebovávají tlumiče a výfukový systém trpí netěsností.

Konkurence:

Trio tvořící Peugeot 806, Citroen Evasion a Fiat Ulysse ve výrobě od roku 1994, další trio VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra a také Chrysler Voyager, který bude patřit k nejlevnějším, avšak nejméně doporučovaným přes technické problémy (vyhněte se motoru 2.5TD 85kW). Vyvaroval bych se také automatické převodovky se kterou bývají potíže. Dále je potřeba zkontrolovat stav pomocných čepů v řízení, předních brzd a zaměřit se na úniky oleje.

U Fordu Galaxy neberte slabou verzi motoru 1.9 TDI (66kW), jelikož pro vůz je slabá. Navíc první ročníky nemají přídavné topení a interiér nelze při větších mrazech vytopit. Další slabinou je výfukové potrubí.

U Peugeotu odcházejí kulové čepy, rychle se opotřebují přední tlumiče.Autor: Petr Šikl
"výkonu není nikdy dost..."


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist