Renault Laguna 1.9 dCi a zkušenosti majitele při 77 tis. km.

Než se rozepíšu o tom, proč jsem si koupil Renault Laguna II a proč jsem s ní spokojený, bych chtěl poukázat na několik základních postřehů, které jsem si ověřil při kupování auta.
RECENZE UŽIVATELŮ, 29.08.12 | 00:00
hodnocení článku 4.7 b / 3x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Renault Laguna
Značka:Renault
Model:Laguna
Typ: 
Karoserie:hatchback
Objem motoru:1870
Palivo:nafta
Rok výroby:2002
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:43000
Najeto km nyní:77000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:2,5
Průměrná spotřeba:7
Předchozí vozidlo:Renault Laguna

Začnu tedy od konce.
1. Německý zákazník má jinou mentalitu než francouzský a to se odráží i ve vlastnostech a konstrukci vozů. Francouzi jsou laděni na klidnou a pohodlnou jízdu, proto toto auto nemůže vyhovovat řidičům „rychlá jízda – pomalá údržba“. Mít po takovém člověku Lagunu je asi opravdu za trest.
2. Laguna dává svému zákazníkovi „hodně muziky za málo peněz“, ale pokud s ní budete jezdit jako „rasové“ je zákonité, že na ni budete nadávat, protože na takové zacházení není stavěná. Styl Francouzů je jak se říká „lážo – plážo“.
3. Záruka počtu ujetých km a za skutečně nehavarované vozidlo je ve většině případů pouze marketingový trik. Můj názor je ten, že většina aut v bazarech je před dožitím, jen pouze dobře vypadají (nemusí tomu být vždy tak). Položme si otázku: Proč by rozumný podnikatel prodával 3 roky staré auto (pořizovací hodnota 700.000) v bohaté výbavě s najetými jen 140.000 km (auto ve velmi dobrá kondici) za 220.000 kč? Podnikatelé i u nás najezdí běžně víc než 300.000 km za 3 roky!!! Jak je možné, že takovéto auta v bazarech nejdou vůbec vidět? Odpověď určitě znáte.
4. Servis je velmi důležitý faktor pro ojeté auto. Pokud máte dobrého mechanika, který dělá Fiaty, tak si raději kupte Fiata, protože on Vám jej spraví a budete v pohodě. Mně se to stalo s Renaultem. Musel jsem změnit servis, abych nepatřil k těm, co jen naříkají na špatné francouzské auto. Mám dobrý servis a Renault chválím.
Z toho plyne, že ti co nadávají na Renaulty, mají k tomu nějaký důvod, který se může ukrývat ve výše uvedených bodech.

PROČ JSEM SI KOUPIL LAGUNU
První Lagunu jsem si koupil úplně náhodou, aniž bych měl nějaké zkušenosti z dovezenými auty ze zahraničí (kupoval jsem jen škodovky, které jsem si spravoval většinou sám). Byla to Laguna I kombi, rv. 95. Stručně: stáří 7 let, 171 tkm (asi stočený tachometr), 1,8 RN, 66 kW (viz článek ze dne 19.6.2006). Jízda s ní byla radost – bohatá výbava, klidná jízda, žádná oprava. I když měla hodně za sebou, vždy mě dovezla tam i zpět bez problémů a co jsem toho do ní naložil. Problémy nastaly, když jsem změnil servis – stal jsem se stálým zákazníkem. Proto jsem šel do jiného, kde se to změnilo.

Před třemi lety jsem ji prodal a pořídil si Lagunu II, tentokrát 1,9 dCi/88 kW, rv. 2002. A proč jsem si vybral zase Lagunu? Protože jsem chtěl: 1. pohodlné auto i na dlouhé cesty; 2. za relativně nízkou cenu získat bohatou výbavu a pohodlné svezení pro celou rodinu; 3. bezpečné auto, 4. relativně bezproblémové auto (tady je ovšem podmínka dobrý servis a k autu se nechovat jako ras). Mé požadavky: Laguna II s tempomatem, ESP, duální klimatizací a s elektrickým ovládáním všech oken – další výbavu jsem bral jako bonus. Před koupí jsem samozřejmě sledoval všechny články, recenze i komentáře k velmi diskutovaným otázkám kvality a značky, ke kterým jsem přistupoval nezaujatě, protože z vlastní zkušenosti vím, co z auta dovedou udělat nejen servisy nebo taky řidiči, ale hlavně samotní novináři. (Poznámka: moje první Laguna stále jezdí a má již přes 500.000 km)

Lagunu II jsem koupil v září 2009 jako dovoz z Rakouska s najetými 43.500 kilometry!!! Prý to měl nějaký důchodce, jezdil s tím jen po Vídni, není bourané a údajně delší dobu stálo. Počtu najetých kilometrů jsem nevěřil ani náhodou. (Takové auto s takovou bohatou výbavou si nikdo nekupuje pouze na 50.000 km.) Takové auto musí mít proběh minimálně 150.000 km, aby se to majiteli vyplatilo.
Auto jsem kupoval celkem narychlo, takže jsem si jej ani moc neprověřoval. Zaměřil jsem se na prohlídku vozu a na funkčnost. Trochu jsem měl obavu z roku výroby 2002. Bylo mi jasné, že po koupi musím udělat (pro jistotu - pokud chci, aby mi auto vydrželo dalších 5-7 let) výměnu náplní a brzdy (10.000), tlumiče (10.000,-), rozvody (8.000,-), náhradní disky a zimní kola (10.000,-) a další opravy (cca 12.000,-); celková rozpočet i s opravami do 160.000,- Kč (cena Ostávií, Focusů a jiných značek byla min. o 80.000 až 100.000,- vyšší (bez oprav) a za takové auto se mi peníze nechtěly dávat). Kromě ceny a výbavy bylo tedy rozhodující, aby auto nebylo bourané. Při prohlídce vozu jsem byl velmi překvapený velmi bohatou výbavou za pořizovacích 115.000,- Kč a stavem interiéru. Při testovací jízdě se z podvozku ozývalo klepání a vozidlo trochu „plavalo“.
Auto jsem po koupi nechal prohlédnout v malém „značkovém“ servisu, kde jsem servisoval i svou první Lagunu. Výsledek kontroly jsem očekával: auto nevypadá, že by bylo bourané, ale velmi pravděpodobně má najeto mnohem víc kilometrů než bylo uvedeno – min. o 100.000 možná i o 200.000 km. Plánované opravy jsem pak postupně odstraňoval podle důležitosti. Leč krize udělala své, a já nemohu stále dokončit plánované opravy.

SPOKOJENOST
S Lagunou jsme velmi spokojení, protože je opravdu velmi pěkné, pohodlné, úsporné a také se dá říct, že i bez problémové auto. Za 2,5 roku (a to moc nejezdíme) jsem s ní ujel stejně jako Rakušan za 7 let) – dálkové do zahraničí i po ČR a hodně každodenních městských jízd.
Pohodlná, klidná jízda se významně odráží na spotřebě (Itálie, 4 osoby + maximální hmotnost zavazadel → Ø spotřeba 4,7 L/100 km). Spotřeba u běžného provozu je o něco větší. Celoroční spotřeba se mi stále pohybuje do 7,5 l/100 km (jaro, léto, podzim, zima, velmi hodně denních jíst po městě do vzdálenosti 5 km (v tomto režimu najedu 75% km) + různé dálkové).

ZÁVADY
Tento styl jízdy se také odráží na dalších opravách, kterých nebylo moc – většinou jsou to opravy závad, které jsem si už koupil s autem.
Za dva roky provozu jsem několikrát řešil různé varovné hlášení, které se odstranily ukostřením karoserie nebo dotažením něčeho. Varovné hlášení „porucha vstřikování“ se mi zobrazuje od koupě vozu (asi 7x) a upozorňuje na plnící tlak v turbu. Jelikož se toto hlášení vyskytuje náhodně a občas pouze v modu upozornění, tak to zatím jako opravu neřeším. Zjistil jsem, že toto hlášení se častěji zobrazuje u starší více používané karty – elektronické součástky za tu dobu asi změnily své hodnoty, což ovlivňuje vyhodnocení poruchy v řídící jednotce. Nebyly to závažné ani drahé opravy, jen chvíli „strašily“ a znepříjemnily cestu.
Pak jsem musel řešit opravu zadní nápravy, ale zde to byl problém se špatnou opravou v autoservisu – takže je nelze připsat autu. Ještě mám z koupě vozu několik NEVYŘEŠENÝCH problémů, které jsem ještě nestihl opravit, ale zatím nedělají zásadní problém.
KAŽDÁ ZÁVADA ZNEPŘÍJEMNÍ ŘIDIČI ŽIVOT, ZVLÁŠTĚ, KDYŽ SE ČASTO OPAKUJE. PŘI POSUZOVÁNÍ ZÁVAD ANALYZUJI TAKÉ PŘÍSTUP SERVISU, COŽ MI UMOŽŇUJE ROZDĚLIT HNĚV NA PORUCHY NEBO SERVIS – TO SAMOZŘEJMĚ OVLIVNÍ I NÁZOR O AUTĚ.
Takže i tady JSEM SPOKOJENÝ (ZATÍM).

Renault Laguna určitě doporučuji všem klidným řidičům, kteří se o auto také starají, protože je v něm velmi pohodlná jízda a radost s ním jezdit podle předpisů. Jednoduchá přístrojová deska, kvalitní materiály a spousta technických „vychytávek“ (záleží na výbavě). Mají i další výhodu, protože se moc nekradou.

KladyZápory
dobrý a úsporný motor jednoduchá zádní náprava nevhodná na špatné cesty
6ti stupňová převodovka starší elektronické díly ovlivňuji řídící jednotku
bohatá výbava různá kvalita a přístup v servisní síi v ČR
nízké provozní náklady  
pohodlné cestování  

Spolehlivost
2
 
Provozní náklady
1
 
Cena náhradních dílů
3
 
Dostupnost náhradních dílů
2
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? anohodnocení
brzdy
1
design
1
dílenské zpracování
2
dynamika motoru
2
jízdní komfort
1
ovladatelnost
1
prostornost
2
pružnost motoru
2
řazení
1
řízení
1
sedadla
1
spotřeba
1
výhled z vozu
1
celkové hodnocení - průměr:
1.3
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).


1/2
2/2


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist