Renault Laguna 1.9 dCi - jak udržet v kondici motor s 200 tis. km?

Rád bych věděl, jak přistoupit k mazání motoru s velkým počtem kilometrů. Slyšel jsem názory, že v takových motorech jsou už vůle opotřebením a předepsaný olej 5W30 by už mohl být příliš řídký.
TECHNICKÁ PORADNA, 25.09.12 | 00:00
hodnocení článku 4.3 b / 4x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Renault Laguna
Autor dotazu: 
Značka, model:Renault Laguna
Bližší označení: 
Rok výroby:2001
Palivo:nafta
Výkon v kW:88
Kód motoru:neznám
Popis závady:Závada momentálně žádná. Pídím se po informacích jak udržet v kondici motor s nájezdem přes 200tis. kilometrů. V méme případě se jedná o 205tis. Turbo po repasi. Zátah pochopitelně spíš vlažnější. Jak motoru dát ještě chuť do života, třeba i jen preventivními kroky. Rád bych věděl jak přistoupit k mazání motoru s velkým počtem kilometrů. Slyšel jsem názory, že v takových motorech jsou už vůle opotřebením a předepsaný olej 5W30 by už mohl být příliš řídký. Je možno použít třeba 5W40 ??? Rád si přečtu jakýkoliv názor a radu. Děkuji.
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Dobrý den,

díky za hezký dotaz i za to, jak přemýšlíte o svém voze.

Takže: co se dá udělat proto, aby Vám Laguna „ožila“? Tak zaprvé ji netočit zastudena a dochlazovat turbo. Tím sice neožije, ale oddálíte její exitus respektive infarkt repasovaného turba.

Jinak nevím, jestli to víte, ale Lagunáři a majitelé starších commonrailů obecně tráví každou první neděli v měsíci tím, že při sledování zábavného pořadu pro zahrádkáře nebo libovolné GP čistí EGR ventil. Pak zhruba měsíc jezdí, užívají si lepší pocit z jízdy a nižší spotřebu, aby po měsíci znovu zasedli k uřízlé půlce kanystru, kde se už pár hodin louhuje...demontovaný EGR ventil.

Mezi další běžné koníčky patří každou druhou neděli přelepování zpuchřelých hadic v motoru izolačkou. Ti pokročilejší uživatelé nelitují několika stokorun a hadice, jimiž prosakují mastné saze, rovnou mění. Tento postup lze i doporučit: najdete-li zpuchřelou hadici, objednejte rovnou novou. Ušetříte za izolačku.

Teoreticky byste si mohl nechat demontovat a vyčistit celé sání. Na 90% procent bude rovněž zanesené mastnými sazemi. Dostane se Vám do motoru víc vzduchu, což se projeví pozitivně jak na výkonu, tak na spotřebě.

Zní to asi divně, ale nechte zkontrolovat hladinu oleje v...převodovce. Nebyl byste první ani poslední, komu by včasná výměna oleje v převodovce ušetřila nepříjemné výdaje za repas ložisek převodovky.

Zkrácení intervalu výměnu motorového oleje na 10.000km je to naprosto základní, co pro motor můžete udělat. Přechod na specifikaci 5W40 je možný, na druhou stranu základní je skutečně spíš zkrácení intervalu výměn. Další základní věcí je výměna obou filtrů nutných k přípravě palivové směsi-tedy vzduchového i palivového filtru.

Nevím, zda jsou na voze měněné rozvody, pokud ne, měly být měněny již před několika desítkami tkm.

Pokud jste ochoten investovat přibližně 2.500Kč nad rámec výše uvedeného, můžete si nechat repasovat vstřikovače. Jinak kondici motoru obecně prověří změření komprese. Pokud měření dopadne dobře a motor tlaky drží, určitě bych například zůstal u stejné specifikace oleje.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist