Renault Laguna (2003) - řešíme problémy při zatáčení

Při zatáčení doleva a sešlápnutí plynového pedálu vychází z motorového prostoru zvuk, který připomíná tření kovových kol o sebe. Přitom silentbloky vypadají, že jsou v pořádku.
TECHNICKÁ PORADNA, 18.07.11 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
Autor dotazu:Vladimír Zaťko
Značka, model:RENAULT Laguna
Bližší označení:Grandtour
Rok výroby:2003
Palivo:nafta
Výkon v kW:110
Kód motoru:KGOF0
Popis závady:Při zatáčení doleva a sešlápnutí plynového pedálu vychází z motorového prostoru zvuk, který připomíná tření kovových kol o sebe.

Silenbloky vypadají OK.

 
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Dobrý den pane Vladimíre,

podle zaslaného popisu závady to s největší pravděpodobností vypadá na dosluhující homokinetický kloub levého předního kola.

Poznáte to přesně tak, jak popisujete: při plném rejdu sešlápnete prudčeji plyn, pokud se ozývá pravidelné kovové cvakání, jedná se o homokinetický kloub. Zpravidla tato závada vzniká po narušení manžety tohoto kloubu, kdy se následně dovnitř mohou dostat nečistoty a zároveň může dojít k úniku vazelína. Postupem času už ložiska uvnitř nejsou schopna plynulého odvalování a v případě extrémního zanedbání může dojít i k jejich zadření. Ve Vašem případě se pravděpodobně jedná o poměrně pokročilý stav.

Teoreticky by takové zvuky mohl způsobovat i silentblok motoru. Zkuste někoho požádat o to, aby při zařazeném neutrálu přidával a ubíral plyn (variantu se zataženou ruční brzdou raději nedoporučuji, pokud již, tak si nad otevřený motor kvůli vlastní bezpečnosti stoupněte z boku a kola vozu zajistěte cihlami).

Cílem je sledovat pohyb motoru při přidávání a ubírání. Pokud se Vám z motorového prostoru ozvou kovové zvuky, u nichž bude viditelná jejich souvislost s pohybem motoru, můžete si pogratulovat, neboť výměna silentbloku je levnější variantou. V opačném případě Vás čeká s nejvyšší pravděpodobností výměna již zmíněného homokinetického kloubu. Jeho cena se pohybuje v druhovýrobě kolem 2500-3000Kč. Výměnu svěřte servisu.

Jak již bylo zmíněno, životnost tohoto poměrně drahého náhradního dílu do značné míry závisí na bezvadné manžetě chránící kloub. Věnujte ji proto průběžně pozornost, preventivně ji zkontrolujte i na pravé straně. Její včasná výměna Vám v budoucnu může ušetřit opakování nemalých výdajů.

Mimochodem stav homokinetických kloubů je jednou z často sledovaných skutečností i při koupi ojetého vozu. Prakticky u žádného vozu totiž jejich výměna nepředstavuje zanedbatelnou položku. Ověření jejich stavu je přitom dílem několika okamžiků. Pro jistotu se v takovém případě s vozem doporučuje pod plným rejdem i couvat.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist