Renault Laguna Grandtour GT 4 Control: černý kůň

Existují skvělá auta, která denně potkáváte na silnicích, aniž byste jim z různých důvodů věnovali větší míru pozornosti. Jedním z takových neprávem opomíjených tichošlapů je i Renault Laguna.
TESTY, 17.03.14 | 00:00
hodnocení článku 4.7 b / 10x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Renault Laguna

Francouzská klasika prodělala v loňském roce nenápadný facelift, mnohem výraznějších změn však třetí generace doznala v roce 2010, kdy se na jejím předku usadil agresivnější kukuč. Ve víru „cool“ novinek a inovací, které na sebe strhávají různé menší renaulty, zůstává laguna spolu s legendárním espacem poslední konzervativní jistotou (korejský model latitude nepočítám) mezi klasickými osobními renaulty. S velkou zvědavostí jsme proto přebírali startovací šém ke stříbrnému kombíku s naftovým motorem a řiditelnou zadní nápravou.

Renault Laguna GT 4CLaguna Grandtour se řadí mezi dravě vyhlížející kombíky a loňský decentní facelift přidávající do předního nárazníku pásek LED diod na tom nic zásadního nezměnil. Celé auto vypadá stále výborně, ať už mluvíme o bohatě segmentovaném předním nárazníku a atraktivních linkách hlavních světel, nebo vyloženě sportovně pojatém pozadí. Ve stříbrné barvě se ale stává v silničním provozu zbytečně nevýrazným.


Osvědčené kvality skýtá i interiér, jakkoliv zejména v případě některých funkčních prvků zde neúprosný tesák času už přeci jen zahlodal poněkud hlouběji. Řeč je hlavně o méně přehledném ovládacím panelu rádia a některých dalších detailech. Renault Laguna GT 4C Nadčasovou hodnotu si naopak stále drží účelně zařízený středový panel se šikovně umístěným ovládáním topení, závan moderny pak představuje displej multimediálního systému R-Link obsahujícího tradiční navigaci TomTom, ale i možnost online připojení. Průměrně přehledné ovládání systému má své místo mezi sedadly. Smítko stížnosti nesnesou ideálně tvarované přední sedačky s kombinací koženky a Alcantary, které jsou součástí sériové výbavy. Sedí se navíc příjemně nízko. Výbornou záležitostí nezbytnou ke kvalitní sportovní jízdě je i trojramenný sportovní volant s masivním věncem. Panoramatické střešní okno lstivě odvádí pozornost od poněkud stísněnějších podmínek ve druhé řadě, zavazadlový prostor se základním objemem 508 litrů potěší skladností a nízkou nakládací hranou.
(+) přední sedačky
(+) příjemná atmosféra
(-) méně místa vzadu

Renault Laguna GT 4COpomíjené postavení modelu laguna v českém ceníku dobře ilustruje fakt, že už vůbec není k mání se zážehovými pohonnými jednotkami. Za této situace jsem, coby petrolhead, rád vzal za vděk nejsilnější modifikací dvoulitrového turbodieselu dCi, který ze svého objemu těží pěkných 127 kW výkonu a slibných 380 Nm točivého momentu. Po krátkém hlučnějším ohřevu se motor projevuje nanejvýš kultivovaně a svým vcelku výbušným naturelem vhodně zapadá do mozaiky sportovně laděného kombi. Do 2 000 otáček se dvoulitru vůbec nechce žít, lehce nad touto hranicí však mocně zaduje turbo a katapultuje relativně lehké kombi vstříc nejbližší zatáčce. O nich ale až později. Držíte-li uzdu plynu nad zmíněnou hranicí, je vám odměnou velmi dynamické jezdění a možnost vytáčet čtyřválec bez výkonového úpadku až k červenému poli. Překvapivě dobře (na francouzské poměry) jsem si porozuměl se šestistupňovým manuálem, který netrpí zbytečně nataženými převody. Rychlost není v tomto případě potrestána nadměrnou spotřebou, ba naopak, rychlá laguna je vyložený střízlík, se kterým se dá bez problému jezdit za 6,5 litrů při běžném i trochu svižnějším tempu.
(+) kultivovaný chod
(+) ostrý nástup výkonu
(+) spotřeba
(-) turboefekt

Renault Laguna GT 4CTřetí generace laguny má vepředu zavěšení typu McPherson a vzadu zkrutnou tyč, takže papírově se žádná revoluce nekoná. Podvozek je každopádně tvrdší, což bych za normálních okolností u francouzského vozu tepal, v případě verze GT jde ale o jasné pozitivum, které se vám při ostré jízdě stokrát vrátí. Jak se ukázalo, obrovským esem v rukávu je zatáčení všech kol v podobě systému 4Control. Ten funguje tak, že do rychlosti 60 km/h natáčí zadní kola proti směru předních a nad tuto hranici naopak po směru. Mělo by to mít za následek mrštnější chování při nižších rychlostech a stabilnější změny směru jízdy na dálnici. Realita je zejména na kvalitních okreskách jednoznačně vynikající a musím říci, že s výjimkou ostrých modelů clio a mégane RS starší generace jsem s podobně řidičským renaultem nikdy nejel a sobě rovného nenachází v tomto ohledu ani mezi konkurencí. Kombík střední třídy se serpentýnami proplétá s radostí malého hatchbacku a mrštností užovky. I díky relativně živému řízení je skutečně radost takto vybavenou lagunu řídit! Potěší rovněž výborný rejd, pohodově se ale renault cítí i ve vysokém tempu na dálnici.
(+) systém 4Control
(+) stabilita ve všech rychlostech
(-) tvrdší podvozek na horších cestách

Renault Laguna GT 4CRenault Laguna Grandtour je jedním z těch nemnoha příjemných překvapení, která člověka při testování tuctových aut potkají. Auto naprosto neprávem živořící ve stínu všech passatů, octavií nebo „pětsetosmiček“ poskytuje vynikající poměr výkonu a ceny. Jasně, vzadu je místa méně a kufr také nepatří mezi rekordní, je tu však navýsost příjemná atmosféra nadčasového interiéru a především neuvěřitelně „jezdivý“ podvozek doplněný energickým turbodieselem. Tohle auto prostě umí vzít za srdce!1/31
2/31
3/31
4/31
5/31
6/31
7/31
8/31
9/31
10/31
11/31
12/31
13/31
14/31
15/31
16/31
17/31
18/31
19/31
20/31
21/31
22/31
23/31
24/31
25/31
26/31
27/31
28/31
29/31
30/31
31/31


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist