Renault Laguna II. generace - jaký zvolit naftový motor?

Potřebuji poradit, zda koupit ojetou Lagunu v dieselu o obsahu 1,9dci nebo 2,2dci. Kamarád opravuje Renaulty a říkal, že Renaulta v dieselu nebrat...
TECHNICKÁ PORADNA, 12.08.11 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
Autor dotazu:Petr Šlosar
Značka, model:Renault Laguna
Bližší označení:Grandtour
Rok výroby:2002
Palivo:nafta
Výkon v kW:88
Kód motoru: 
Popis závady:Dobrý den, chtěl jsem se zeptat nebo spíše bych potřeboval poradit, zda koupit Renaulta Lagunu v dieselu o obsahu 1,9dCi nebo 2,2dci. Kamarád opravuje Renaulty a říkal, že Renaulta v dieselu nebrat-nikdy, žádného. Vy na vašich stránkách píšete, že by měl být celkem držák motor o obsahu 1,9dCi...jak je to s motorem 2,2dCi?

Nebo byste do Renaultu nešli vůbec a volili raději jako alternativu Ford Mondeo?
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Dobrý den,

z Vámi udaných motorů je opravdu vhodnější spíše 1.9 dCi (od roku výroby 2002) a to zejména díky rozdílu ve spolehlivosti a spotřebě. Vyšší výkon motoru 2.2 dCi je totiž vykoupen spotřebou dosahující hodnoty o přibližně 2 litry na 100km vyšší než agregát 1.9 dCi.

Motor 1.9 dCi je navíc k sehnání v daleko větším množství ojetin, takže máte možnost lepší volby při výběru konkrétního vozu. Výkon 88kW a kroutící moment 270Nm sice na papíře nevypadá oslnivě, nicméně díky poměrně širokému spektru použitelných otáček se s ním dá jezdit solidně. Nečekají Vás sice žádné „kopance do zad“, na druhou stranu stejně tak se nekoná náhlé uvadnutí výkonu motoru. Spotřeba se pohybuje kolem 6,5 litrů. Mohou se vyskytnout poruchy EGR ventilu nebo potíže s turbem, intercoolerem nebo se softwarem řídící jednotky, ale pokud si koupíte ojetý turbodiesel, tak se podobným potížím při ročním nájezdu odpovídajícímu dieselovému motoru (tzn. minimálně 25 000km) vyhnete jen zřídka.

Obecnou otázku poruchovosti naftových Renaultů zde otevírat nechci, rozpoutal bych tím pravděpodobně flame diskuzi. Mám množství osobních referencí od majitelů naftových vozů od tohoto francouzského výrobce (např. konkrétně od Vámi uváděných motorů) a z nich lze usoudit, že poruchy, které se uvádějí na papíře jako nejčastější, se skutečně objevují i ve skutečnosti. U některých aut je skutečně doporučeníhodné, aby majitelé za každý ujetý kilometr dávali stranou minimálně korunu na servis.

K poslední části Vašeho dotazu, zda místo naftové Laguny nezakoupit Ford Mondeo: Mondeo disponuje na svou dobu a třídu špičkovým řízením, výborným podvozkem, jenž byl v testech hodnocen lépe než u stejně starého Passatu, a přesnějším řazením. Co se týče naftových motorů, v úvahu přichází konstrukčně sice již zastaralý, ale zpravidla bezproblémový 2.0 TDDi o výkonu 85 kW. O jeho charakteru a očekávání výrobce týkající se jeho výdrže svědčí i to, že byl montován i do Fordu Tranzit. Disponuje vstřikovacím systémem s rotačním čerpadlem Bosch. Nevýhodou je vyšší hlučnost tohoto motoru a spotřeba pohybující se kolem 7litrů nafty na 100km.

Naproti tomu moderní common rail 2.0 TDCi s výkonem 96kW se zejména u vozů s rokem výroby starším než 2003, kdy došlo k faceliftu, může ukázat jako problematická volba. Důvodem je vstřikovací systém Delphi. Nebezpečí spočívá především v možné nutnosti vyměnit vstřikovače kvůli tvoření kovových špon, které způsobují selhání vstřikovacího systému. Tomuto jevu se údajně dalo předejít tankováním kvalitní nafty a přidáváním aditiv. V roce 2003 došlo k faceliftu, který měl tyto problémy vyřešit, nicméně někteří majitelé si na problém stěžovali i nadále. Namísto výměny vstřiků a čerpadla za nové se doporučuje repase pístů v čerpadle za použití odolnějšího materiálu.

Je lepší Laguna nebo Seat Toledo druhé generace?

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist