Renault Laguna - první dojmy nového majitele

Nastal čas, kdy bylo potřeba zakoupit rodinný vůz. Hned od začátku padla volba na Renault Laguna. A to z toho důvodu, že je to dle mého názoru bezpečný vůz s bohatou výbavou a i desing se mi moc zamlouvá.
RECENZE UŽIVATELŮ, 06.08.09 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Renault Laguna
Značka:Renault
Model:Laguna
Typ: 
Karoserie:kombi, VAN, MPV, SUV
Obsah motoru:1900
Palivo:nafta
Rok výroby:9/2005
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:147000
Najeto km nyní:159000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:3 měsíce
Průměrná spotřeba:6,2 - 7,5L
Poruchy:zámek dveří, tahlo na převodovce a to je vše
Předchozí vozidlo: 

Nastal čas, kdy bylo potřeba zakoupit rodinný vůz. Hned od začátku padla volba na Renault Laguna. A to z toho důvodu, že je to dle mého názoru bezpečný vůz s bohatou výbavou a i desing se mi moc zamlouvá. Teď byla otázka, na jaká ročník se zaměřit a jaký motor bude nejlepší volba. Tak jsem začal hledat všechny informace co jsem k Laguně našel a věřte, že toho bylo opravdu hodně. Po přečtení nějakých článků jsem ale začal váhat, zda je to opravdu dobrá volba. Četl jsem jen samé poruchy a drahé opravy. Pak jsem narazil na jeden článek, kde se psalo, že koupit Lagunu jen po roce 2005 a to po faceliftu. Ta že má už veškeré mouchy vychytané a že je to dobré i se spolehlivostí. Nejvíce poruch prý bylo spojeno s ročníky 2001 – 2002.
Takže rok byl už vyřešen, teď už jen ten správný motor. Roční nájezd máme cca 40t/km, tak padla volba na naftový motor a to na 1.9dci, 88kW.
Tak jsem začal hledat ten správný vůz: r.v.2005, motor 1.9dci. Trvalo mi to skoro měsíc. Chtěl jsem auto bez dalších investic. Všude jsem četl r.v.05 a že má najeto jen 80t/km a těch aut bylo pravdu hodně. Nějak jsem tomu nechtěl věřit, že by auta měla tak málo najeto, tak jsem začal prověřovat a skoro pokaždé se ukázalo, že auto má mnohem víc, než je zveřejněno. Vždy jsem kontaktoval autorizovaný servis a nadiktoval jsem VIN vozu a pak mi bylo řečeno, že má mnohem víc najeto. Tak jsem hledal vůz s úplnou historií a se servisní knížkou. Jeden kousek jsem našel až v Brně, bylo to sice daleko, ale teď vím, že se mi to vyplatilo. Kontaktoval jsem prodejce a začal se informovat. Auto bylo dovezeno z Francie, první majitel, servisní kniha, byl ukončen operativní leasing a toho jsem se zalekl. Vím, jak se někteří řidiči chovají, když jim auto neříká pane. Ale prodávající mě ujistil, že auto je opravdu v perfektním stavu, že to měl nějaký slušný řidič a měl pravdu. Auto jsem si tedy nechal přes telefon prověřit u renaultu a nájezd km odpovídal a to 147t/km. Technik měl sice problém s překladem, ale po chvilce jsem věděl vše (tímto Renault chválím za jejich ochotu pomoci) Renault mi podrobně řekl, jaké byly servisní úkony po celou dobu prováděny. Tak tedy nebylo co řešit a hned druhý den ráno hurá na výlet.
Po příjezdu do bazaru auto už bylo připraveno stranou, aby mě nikdo nepředběhl. Laguna byla nádherná, krásně vyleštěná a voňavá. Už dvakrát se mi podařilo koupit bouraný vůz, tak jsem začal pořádně zkoumat, už jsem věděl na co si dám pozor. Hned jsem řekl prodávajícímu, že mi to bude delší dobu trvat, že si chci auto pořádně prověřit a zkontrolovat i navštívit autorizovaný servis. Prodávající řekl, že to chápe a že nemám pospíchat a dokonce mi nabídl i kávu. Dostal jsem k autu veškerou dokumentaci a začal jsem vše prohlížet, zkontroloval jsem důkladně interiér, zda plasty perfektně sedí a zda nejsou nějak poškozeny. Interiér byl v perfektním stavu. Pak jsem začal kontrolovat karoserii, zda všechno sedí atd.. byl jsem spokojen, všechno bylo tak jak mělo být. Má osobní kontrola trvala skoro 40 minut. Pak následovala zkušební jízda, řekl jsem své podmínky, jak si představuji testovací jízdu. Musí být delší než 20km, vyzkoušet všechny rychlostní stupně, zjistit jak se auto chová na dálnici při 180km/h a vyzkoušet pořádně brzdy. Prodejce nic nenamítal a to se mi opět zamlouvalo. Po zkušební jízdě, která dopadla dobře, se jelo ještě do autorizovaného servisu Renault. Sice měli v servisu hodně práce, ale vyšli mi vstříc. Auto prohlíželi celkem tři technici a my mezitím popíjeli kávu. Byli jsme pozváni až do dílny abychom se zučastnili prohlídky a ta byla opravdu důkladná. Auto šlo na zvedák, žádný unik oleje jak z motoru, tak i z převodovky, podvozek nepoškozený, přední náprava v perfektním stavu, výfuk bez koroze, kotouče + destičky na 80%, diagnostika nehlásila žádnou závadu, tlumiče na 70%, motor držel otáčky, nebyl hlučný, převodovka šlapala na jedničku. Nikde prostě žádná vůle a vše fungovalo, tak jak mělo od světel až po výfuk. Celé auto prošli nějakým měřičem laku, zda něco nebylo lakováno a přece se něco našlo, byl lakován pravý podběh, ale nic závažného to nebylo. Přístup techniků byl profesionální a myslím si, že nic neodflákli. Celkem za prohlídku jsem zaplatil pouze 700kč. Čekal jsem, že to bude cca 1500 Kč.
Tak a teď se podíváme na technickou stránku Laguny:
Interiér: v autě jsou polokožené sedačky, perfektně se v nich sedí a mají velmi dobré boční vedení, zadní sedačky jsou hodně pohodlné a je tam dost místa i pro vysokého člověka - jak na kolena tak i pro hlavu. Volant je silnější a to mi maximálně vyhovuje, všechno má řidič při ruce, nic není zbytečně složité, možná až na zabudovanou navigaci, ale na vše se dá rychle zvyknout. V autě skoro nic nevrže, jen by mohla být lepší palubka, čas od času tam něco zaskřípe, ale jen když se přejíždí nějaká nerovnost. Loketní opěrka je příjemná, jen je škoda, že se nedá seřizovat, ale jak říkám, na všechno si člověk zvykne. Klimatizace funguje na jedničku, dokonce se chladí i přihrádka před spolujezdcem. Ta sice není zrovna největší, ale na těch pár věcí to bohatě stačí. Hodně místa je v loketní opěrce, jsou tam dvě přihrádky, jedna jen na takové maličkosti a ta druhá je opravdu velká + je tam zásuvka na 12V. Jinak v autě moc místa na věci není, tak maximálně ve dveřích a trošku pod popelníkem. Hodně mi tam chybí nějaký stojánek na kávu. Osvětlení je v autě na dobré úrovni, jak se otevřou dveře, tak se rozsvítí všechna světýlka co v autě jsou a je jich tam opravdu hodně, svítí jak dveře, tak i podlaha a kufr je taky dobře nasvícený. Jen mi tam chybí štelovací bodovka. Jakmile se auto rozjede, tak se automaticky zamkne, to si myslím, že je velké plus. Startovací karta je perfektní a funguje na jedničku. Za co jsem nevíc vděčný to jsou zadní roletky, super věc! Kufr je dostatečný, zatím se mi tam vešlo vše, co jsem potřeboval, ne jako u jiných vozů (mega giga kufr a na zadní sedačky se nikdo nevejde). Já jsem s kufrem maximálně spokojen. Kočárek atd se tam krásně vejde.
Motor: není žádný sportovec, ale bohatě stačí. Výkon 88kW, telecí léta mě už dávno opustila, tak jsem s výkonem spokojen. Ale určitě se nepovažuji za brzdu provozu. Motor mi příjde stavěný na klidnější jízdu, ale když je třeba rychle zareagovat, tak začne tahat bez zaváhání. Chod motoru je příjemný a hlavně není hlučný, ať už stojíte vedle auta a nebo sedíte v kabině. Při dálniční rychlosti do kabiny neprochází od motoru téměř žádný hluk, odhlučnění je dle mého názoru na velmi dobré úrovni. Převodovka má 6 rychlostních stupňů, řazení by mohlo být o něco přesnější a ne tolik gumové. Jinak je bez problému. Žádný unik oleje jak z motoru, tak i z převodovky. Spotřeba se pohybuje od 6,2L až 7,5L, hodně záleží na stylu jízdy. Nádrž je na 70L a na plnou nádrž se dá ujed cca 950km, což není špatné, když budeme brát v potaz, že auto je obuté na 225/45 R17, dle mého názoru to není zrovna dobrá volba, ale Lagunce to sluší, raději bych bral 225/55 r17. Čas od času je to pořádná rána, když se vymete nějaká ta díra a elektrony musejí často na opravu. Spotřeba oleje není žádna, zatím nebylo třeba dolít ani kapku. Servisní interval jsem zkrátil na 15t/km, 30t se mi zdá hodně a nějak se mi tomu nechce věřit. Olej používám 5w 40.
Podvozek: sportovní jízdu od laguny nečekejte, mě osobně je to celkem jedno, žádný sportovec už nejsem. Už mám rodinku... Už si jen tak proplouvám silnice a kochám se přírodou. Podvozek je zkrátka naladěn na klidnou jízdu, nečekejte, že budete řezat zatáčky, to by jste v první zatáčce skončili.
Laguna má podvozek tak trošku na měko, krásně houpavá jízda, každou díru krásně proplujete a žádné cvakání zubů nečekejte. Jen pozor na zadní nápravu, ta není zrovna nejlepší, jak je nějaká příčná nerovnost, tak ráda odskakuje. Ze začátku jsem si nemohl nějak zvyknout, ale časem si už dá každý pozor. Je to trošku nepříjemné, když vám najednou zadek odskočí. Je to prostě parník a ne žádný trakař. Brzdy reagují okamžitě, když se začne tvrdě brzdit, tak se automaticky rozsvítí varovná světla. Čas od času při startování se mi trošku ozve výfuk, začne rezonovat, ale jen při startu.
Výbava:
Polokožené sedačky, tempomat, 4 el.okna, zadní roletky, vyhřívaná zrcátka + el.sklopná - stačí otočit čudlikem a je klid, palubní počítač, aut.klimatizace, zabudovaná navigace – ovládání před loketní opěrkou - skvělá věc, rádio s CD changer na 6CD a to jsem zjistil asi až za 3 týdny, changer je rovnou zabudován v rádiu – možné ovládat joystickem pod volantem a nebo přes navigaci. Zabudovaný bluetooth a paměť na 40 telefoních čísel, elektronická ruční brzda-stačí vypnout motor a sama se zatáhne, pak stačí nastartovat a jen se rozjed a opět se sama odbrzdí – super věc! Zásuvka na 12V je i v kufru.
Závěr? Laguna není dokonalé auto, ale ani neurazí. Je hodně věcí, které by se mohly zlepšit, ale jako uživatel jsem velmi spokojen. Co jsem žádal od auta jsem dostal. Vnitřní prostor je velký a to jsem potřeboval. Při koupi auto mělo 147t/km a po cca 3 měsících už má 159t/km. Jediná závada, kterou auto mělo, byl nefunkční zámek dveří a nějaké táhlo na převodovce a to je vše. Na vrakovišti zakoupen zámek za 1200 + 500 za práci. Oprava táhla na převodovce 2000 Kč.
Snad jsem napsal vše důležité a třeba to někomu pomůže při rozhodování zda lagunu koupit a nebo ne. Já říkám ano, ale raději až po roce 2005. Už se těším na Lagunu III.
Investice po zakoupení:
• táhlo na převodovce 2000,-
• Zámek dveří – 1700,-
• Olej, filtr –olejový,vzduchový, kabinový – 2700,-
• Pneu – 10000,-
• Přezutí - 700,-
• Oprava elektronu 800,-
• Provedená ještě jedna kontrola celého vozu a doplnění kapalin 800,-

Vlastníte vůz značky Renault? Podělte se zde s ostatními o své dojmy a zkušenosti.


KladyZápory
Prostornost zadná náprava
Výbava Trošku vrže palubka
Pohodlí lepší komunikace motoru s převodovkou
 Nepřesné řazení
 karoserie se hodně houpe - může někomu vadit

Spolehlivost
2
 
Provozní náklady
2
 
Cena náhradních dílů
3
 
Dostupnost náhradních dílů
1
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? určitě anohodnocení
brzdy
1
design
1
dílenské zpracování
3
dynamika motoru
2
jízdní komfort
2
ovladatelnost
2
prostornost
1
pružnost motoru
2
řazení
3
řízení
3
sedadla
1
spotřeba
2
výhled z vozu
2
zavazadelník
1
celkové hodnocení - průměr:
1.85
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).


1/4
2/4
3/4
4/4


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist