Renault Mégane 1,4i - jak zvládl 180 tis. km?

Rád bych navázal na svoji recenzi, která vyšla na TipCars.com v lednu 2009. S autem jsem najel dalších 80000 km a od napsání recenze už uběhly téměř dva roky.
RECENZE UŽIVATELŮ, 15.09.10 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Renault Mégane
Značka:Renault
Model:Mégane
Typ: 
Karoserie:kombi
Obsah motoru:1400
Palivo:benzín
Rok výroby:2005
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:17000
Najeto km nyní:180000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:3,5 roku
Průměrná spotřeba:7,2
Předchozí vozidlo:Renault Thalia

Rád bych navázal na své zkušenosti s Renaultem Megane po 100000 km, které vyšly na TipCars.com v lednu 2009. S autem jsem najel dalších 80000 km a od napsání recenze už uběhly téměř dva roky. Tento typ auta je na našich silnicích poměrně rozšířený, tak bude jistě spoustu kolegů zajímat, co se od auta dá očekávat s jeho přibývajícím věkem a kilometry na tachometru.
O jízdních vlastnostech a představení vozu jsem toho napsal dost v minulé recenzi, teď bych se spíš zaměřil na spolehlivost a opravy v dalším období.
Úvodem je třeba říci, že mě auto po sledované období nenechalo ve štychu.
V prosinci 2008 byly v rámci pravidelné údržby ve značkovém servisu vyměněny svíčky. Auto po tomto zásahu jelo na tři válce, vrátil jsme se tedy do servisu s reklamací a požadavkem na výměnu svíčky. Technik mi vysvětlil, že po výměně svíčky čas od času odejde zapalovací cívka, takže jde nejspíše o novou závadu. Trval jsem sice na svém, že jde o svíčku, neboť vím velmi dobře, jak se projevuje závada na cívce, nicméně mě technik odbyl s tím, že jako laik jim nemohu mluvit do řemesla a auto musí na diagnostiku. Nejbližší volný termín na diagnostice byl za čtrnáct dní, bylo krátce před Vánocemi a servis byl zcela vytížený. S objednáním za čtrnáct dnů jsem samozřejmě nesouhlasil, požadoval jsem stále výměnu svíčky, kterou namontovali vadnou den před tím. Kvůli této banalitě jsem odmítal de facto na čtrnáct dnů odstavit auto z provozu. Technik odmítal načíst diagnostiku okamžitě a rozešli jsme se s tím, že si po čtyřech letech, kdy jsem do tohoto servisu dával své služební Renaulty na pravidelné prohlídky a opravovat všechny závady, najdu jiný servis. Ledva jsem vyšel ze servisu, zastavil se u mě mechanik, který výměnu svíček prováděl a nabídl mi, že když nemůžeme načíst diagnostiku, zkusí postupně vyměňovat jednotlivé svíčky a pak cívky, dokud závadu nenajdeme. Vždy po výměně jedné svíčky jsem auto projel .. Ta čtvrtá byla opravdu špatná a mechanik se mi omluvil.
Takže jsem zůstal u stávajícího servisu, mám ho bohužel nejblíž...
Ve 120000 km byly udělány rozvody, na podzim 2009 dostalo auto nový airbox – starý byl prasklý u upevňovacího šroubu, při běžícím motoru pak vibroval tak, že se odpojovala hadice sání a vzduch byl nasáván přímo airboxem. Současně byly vyměněny silentbloky na motoru.
V březnu 2010 nadešel čas technické kontroly. Tu jsem nechal udělat prostřednictvím servisu. Při té příležitosti byly vyměněny spojovací tyčky řízení a regulátor sklonu světel. Ten regulátor je vcelku s regulátorem intenzity osvětlení, který byl u auta nefunkční od samého začátku, ale nepřišel mi natolik důležitý, abych ho nechal vyměnit. Teď už ale navíc nefungovalo ani ovládání sklonu světel. Po opravě auto prošlo technickou bez problému.
V dubnu 2010 přestalo svítit třetí brzdové světlo. Je diodové, takže jediná možnost opravy byla výměna celého světla za bratru 3200,-. Při té příležitosti mě v servisu upozornili, že byl zřejmě zadní spojler nad oknem bouraný, je vytržené uchycení na několika místech ze šroubů a nejspíš, že mi celý spojler někdy uletí. Za 3500,- by měli nový a s lakem a prací bychom se dostali do 6000,-. Zatím jsem to odmítl. Od té doby při rychlostech nad 140 km/h začne spojler rachtat, ale tak se u nás běžně nejezdí.. Po této opravě také nefungoval ostřikovač zadního skla, ale to jsem opravil sám. Jen zapomněli zapojit hadičku..
V roce 2009 jsem jednou opětovně měnil poškozené čelní sklo a jednou mi ukradli anténu. Samozřejmě se také měnily brzdové desky.
Spojka je stále původní, rovněž výfuk, závada na zapalovacích cívkách už se znovu neprojevila.
V červenci 2010 jsme s autem absolvovali cestu Praha – Berlín – Sassnitz – Stockholm – Helsinki – Petrohrad – Tallinn - Riga – Warszava – Praha, po ose 4050 km. Do výbavy jsem doplnil hasicí přístroj, v Rusku je součástí povinné výbavy, a druhou reflexní vestu. Jednu noc jsme v autě přespali, ve dvou osobách velmi pohodlně. Denní ujeté vzdálenosti byly do 750 km, po kterých jsme nebyli nijak rozlámáni nebo unaveni. Během celé cesty se na autě neobjevil jediný problém, spotřeba podle palubního počítače byla 6,9 l/100 km.
V běžném provozu, tak jak auto využívám, se dlouhodobě spotřeba ustálila na 7,1 – 7,2 l /100 km/h.
Po návratu z dlouhé cesty bylo auto na servisní prohlídce po 180000 km, mimo výměny oleje a pylového filtru ale nebylo třeba nic jiného na autě dělat. Přední náprava na rozbitých ruských silnicích kupodivu nijak neutrpěla.
Každý ať si udělá obrázek sám, jestli těch oprav bylo moc nebo málo. Můj názor je, že auto je poměrně spolehlivé, spolehlivější, než bylo prvních 100000 km.. Nespokojenost se značkovým servisem přetrvává, ovšem to je už spíš můj vlastní masochismus, vyvážený jedině tím, že servis je blízko... S autem jako takovým jsem spokojený, i ta kritizovaná motorizace 1,4 l je pro běžné ježdění dostačující.
K tomuto konkrétnímu kusu už mám i citovou vazbu, byli jsme spolu ve 12 zemích Evropy a ledasco jsem s ním a v něm prožil, tak doufám, že ještě nějaký čas bude sloužit.


KladyZápory
Prostornost kvalita servisu
Pohodlnost cena ND
Spolehlivost  
  
  

Spolehlivost
2
 
Provozní náklady
2
 
Cena náhradních dílů
3
 
Dostupnost náhradních dílů
2
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? asi nehodnocení
brzdy
1
design
2
dílenské zpracování
2
dynamika motoru
2
jízdní komfort
2
ovladatelnost
1
prostornost
1
pružnost motoru
2
řazení
1
řízení
1
sedadla
2
spotřeba
2
výhled z vozu
2
zavazadelník
1
celkové hodnocení - průměr:
1.57
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).
nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist