Renault Megane - kontrolka složení výfukových plynů

Nahradil som nefunkčnú lambdasondu novou. Naďalej ale svieti na displaji kontrolka analýzy výfuk. plynov, aj kontrolka 'servis'.
TECHNICKÁ PORADNA, 05.02.13 | 00:00
hodnocení článku 1.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Renault Mégane
Autor dotazu: 
Značka, model:Renault Mégane
Bližší označení:megan2 sedan, 1,6 16v., 83 kW, benzín, 185000 km
Rok výroby:2005
Palivo:benzin
Výkon v kW:83
Kód motoru:K4M
Popis závady:Po dožití som nahradil nefunkčnú lambdasondu novou - (kód 7700103504). Naďalej ale svieti na displaji kontrolka analýzy výfuk. plynov, aj kontrolka 'servis'. To som aj očakával podľa návodov na webstránkach predajcov a na diskusných fórach. Bola aj zmienka o nutnosti resetovať kontrolky, prípadne overiť správnu funciu novej lambdasondy. Neviem ale - ako?
Kód chyby určené na diagnostice:V servise som nebol, diagnost. aparát nemám, displaj v aute nič nepíše.
Typ diagnostického přístroje:žiadny
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky:Po výmene lambdasondy - žiadne. Motor funguje dobre, lepšie ako pred výmenou. S mrtvou lambdasondou som najazdil asi 60 km. Ďakujem za vaše stanovisko predom.


Odpověď:

Vážený pane,

bohužel informace, které jste sdělil, jsou pouze dílčí, takže moje odpověď musí být s širším záběrem.

Předně se sice dozvídám, že byla nahrazena lambda sonda, avšak není sděleno, na základě čeho bylo vyhodnoceno, že právě lambda sonda je vadná. Druhá věc je, že neuvádíte spalinovou normu Vašeho vozidla, která je rovněž podstatná. Předpokládejme, že jde již o normu EURO 4, která je platná právě od počátku roku 2005, což znamená použití 2 lambda sond (pro Vás horší případ). Jedna je umístěná před katalyzátorem a druhá za ním (opravdu netuším, kterou jste vyměnil). Svítící kontrolka analýzy výfukových plynů znamená, že se do registru závad uložil kód chyby. Pokud se chyba opravdu týká spalin, pak může nastat několik stavů:
1) směs je chudá (je přisáván falešný vzduch za měřením jeho průtoku, typická je prasklina na nějakém gumovém vlnovci nebo netěsné odvětrání klikové/ventilové skříně, nebo ve výfukovém systému před některou z lambda sond)
2) směs je bohatá (závada na některém vstřikovači nebo porucha zapalování, případně vysloužilý katalyzátor)

3) některá z lambda sond už nedává napětí, je tedy poškozena

A samozřejmě je třeba přihlédnout k tomu, která lambda sonda „hlásí“ špatné složení spalin. Z uvedeného vidíte, že špatné složení spalin nemusí být způsobeno závadou na lambda sondě, což se projeví opakováním uložení chybového kódu do registru i po výměně lambda sondy.

Co se týká amatérského vymazání registru závad, používá se alespoň 30 sec odpojení napájení ECU, čili baterie. Buďte ovšem připraven na to, že budete muset nastavit minimálně elektrická okna a rádio. Pokud by se závada znovu načetla, znamená to, že původní závada nebyla ve vyměněné lambda sondě, ale může být v jiné části motoru a lambda sonda, pouze v tomto případě zcela správně, reagovala na nesprávné složení spalin, respektive na obsah kyslíku ve spalinách (řecké písmeno l se používá pro označení přebytku vzduchu/kyslíku ve spalovacích procesech, ať jde o kotle nebo motory).

Raději bych doporučil si nechat nyní i v budoucnu přesně zjistit kód závady nějakým odborníkem a teprve potom zvažovat následující kroky. Dost možná Vás tato zdánlivě dražší cesta vyjde nakonec levněji. Rovněž doufám, že jste při montáži nové lambda sondy použil správný technologický postup se správnými mazivy, aby se Vám závity do sebe nezapekly.Autor: David V


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist