Renault Scenic 1,6 16V – na co pozor?

Dotaz

Dobrý den,
uvažujeme o koupi Renaulta Scenic 1,6, 16 V, r.v. 2000. Bohužel jsem ve vaší poradně nenašla bližší informace o tomto typu auta. Mohli byste mi prosím poradit co se týče poruchovosti, cen náhradních dílů a na co si dávat pozor při koupi? Nebo eventuálně nabídnout alternativu.
Děkuji Hudcová
PORADNA, 03.08.07 | 00:00
hodnocení článku 3.5 b / 4x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

Popis modelu, silné a slabé stránky

Renault ScénicRenault Scénic se v nabídce francouzského výrobce objevil na podzim roku 1996 a prakticky dal vzniknout novému automobilovému segmentu. Je postaven na podlahové plošině Renaultu Mégane, s nímž do roku 1999 sdílel i název.

Oblibu si získal především líbivým designem, vnitřním prostorem a uspořádáním. Má poměrně krátkou příď a vyšší stavbu karoserie. Z toho vyplývá dostatek prostoru pro pět dospělých cestujících a zavazadlový prostor o objemu 410 litrů. Za zmínku stojí také variabilita vnitřního prostoru. Zadní sedadla lze samostatně posouvat, sklápět, popř. z vozu úplně vyndat. Interiér je plný různých odkládacích schránek, na opěradlech předních sedadel jsou sklopné stolečky. Výrobce zkrátka myslel téměř na všechno. O to více zamrzí poněkud horší zpracování interiéru, které se občas projevuje nepříjemnými zvuky např. při přejezdu nerovností.

Jízdní vlastnosti vozu by se daly zhodnotit jako typicky francouzské. Měkké pérování nabízí při klidném cestování dobrý komfort, sportovní jízdu v zatáčkách s ním ovšem doporučit nemůžeme. Poněkud netypický je i sklon volantu a celková pozice při řízení spíše připomíná řízení nákladního automobilu. Na to si ale po krátké době zvyknete. Brzdy jsou (od modernizace v roce 1999) již dostatečně účinné.

Nárazový test automobil absolvoval v roce 2001 a získal v něm 4 hvězdičky za ochranu cestujících a 2 za ochranu chodců. Renault v posledních letech dbá na vysokou pasivní bezpečnost svých vozů a tento výsledek to potvrzuje.

Vámi vybraný motor 1.6 16V se do Scénicu se dostal v roce 1998. Oproti osmiventilové verzi poskytuje vyšší výkon, na rozdíl od některých šestnáctiventilových motorů jiných výrobců má také solidní točivý moment i v nižších otáčkách, není hlučný a má příznivou spotřebu paliva. Na delší cestování počítejte se sedmi litry na 100 km, ve městě pak okolo devíti. Nevyskytují se u něj žádné fatální závady, servisní náklady jsou na přijatelné úrovni. Za zmínku snad stojí pouze závady zapalovacích cívek.

Dle mého názoru se pro tento vůz a běžné rodinné cestování jedná o nejlepší volbu.

Nejčastější závady dle statistik
· ne příliš trvanlivé výfukové potrubí

· problémy s vodním čerpadlem

· vadné startéry

· již zmíněné zapalovací cívky u šestnáctiventilových motorů

· únik oleje z převodovky

· vůle v závěsech předních kol

· předčasné opotřebení ložisek zadních kol

V pravidelných statistikách spolehlivosti Renault Scénic, resp. Mégane (ze kterého konstrukčně vychází) figuruje mezi méně spolehlivými vozy.

Závěrečné hodnocení

Renault ScénicMezi klady bych zařadil líbivý design karoserie a interiéru, variabilitu a vnitřní prostornost, vysokou pasivní bezpečnost, velký výběr na trhu ojetin.

Mezi zápory pak horší dílenské zpracování, méně kvalitní materiály v interiéru, vyšší ceny náhradních dílů a servisních prací, podprůměrné hodnocení spolehlivosti.

S ohledem na tyto skutečnosti bych doporučoval pečlivě vybírat. Určitě bude z čeho, díky velké oblibě tohoto vozu v celé Evropě je nabídka ojetin skutečně bohatá. Ke koupi si určitě přizvěte odborníka, popř. neváhejte navštívit autorizovaný servis Renault, kde jsou schopni provést celkovou prohlídku vozu a také výpis servisních úkonů. Tato informace může být užitečná zejména při dovozu automobilu ze zahraničí.

Alternativy ke koupi

Jako alternativu bych do Vašeho výběru doporučil zahrnout Opel Zafira a Citroën Xsara Picasso.

Opel ZafiraOpel nabízí celkově větší vnitřní prostor, sedmimístné uspořádání interiéru, jistější jízdní vlastnosti, spolehlivé, pružné a celkem úsporné zážehové motory. Naopak jako nevýhodu bych zmínil ne příliš odolné a spolehlivé dieselové motory. V testech Euro – NCAP získala Zafira průměrné 3 hvězdičky, což je méně než dva zde zmiňovaní konkurenti.

Citroen Xsara PicassoXsara Picasso může oslovit velice líbivým designem, vnitřním prostorem a moderními dieselovými motory HDi, které jsou tiché a úsporné. Za zmínku stojí 4 hvězdičky získané v nárazovém testu Euro – NCAP. Pro někoho může být důležitý i fakt, že tento model je stále v prodeji jako nový. Jako nevýhodu bych uvedl horší dílenské zpracování, nevýrazné jízdní vlastnosti, nepřesné řazení a slabší brzdy.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist