Renault Scénic - proč problikává kontrolka mazání?

Při sešlápnutí plynového pedálu a postupně řazených rychl.stupních problikávají kontrolky - mazání--stop. Při odstavení plynu zhasnou.
TECHNICKÁ PORADNA, 17.06.09 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
Autor dotazu:Svatopluk Slezák Kyjov
Značka, model:Renault JAO4N5 1.6 16V Megan Scénic
Bližší označení:osobní automobil
Rok výroby:1999
Palivo:BA 95 B
Výkon v kW:79 . 0/5 750
Kód motoru:VF1JAO4N521006683
Popis závady:Při sešlápnutí plynového pedálu a postupně řazených rychl.stupních problikávají kontrolky - mazání--stop. Při odstavení plynu zhasnou. Při zařazené zpátečce kontrolky neproblikávají? Zpočátku to bylo na bednu, ale už jsem tak najel asi 4,5 tis.km, tak už jsem si zvykl.

Ale pocit to není dobrý. Dle fyz.kontroly je mazání O.K.

Na diagnostice jsem zatím nebyl. Původně jsem myslel, že to dělá vlhké

mokré prostředí, ale už to jede i za sucha.

Na volnoběh kontrolky svítí, ale když zatáhnu ruční brzdu, zhasnou

a rozsvítí se - ruční brzda-stop.
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky:Byla provedena vizuální kontrola el. instalace .

Byla provedena výměna tlak. čidla.

Nebyla provedena kontrola el. instalace v palubní desce.Kontrolky svítí dál.

Odpověď: při problikávání kontrolky mazání, ať už je to v jakýchkoliv otáčkách, může být příčin více. Nejčastější závady jsou: vadné čidlo tlaku, špatná elektroinstalace, špatné olejové čerpadlo a v neposlední řadě nesmíme zapomenout taky na množství oleje v motoru. Jiná možnost u tak starého automobilu tam snad ani není. Je to v podstatě jednoduchý mechanizmus. Funguje tak, že olejové čerpadlo, které je zubové a je závislé na otáčkách motoru, nám vytváří tlak, který má nějaké rozmezí a posílá olej do celého motoru. Tlak, který v systému vzniká hlídá tlakové čidlo oleje, to má svoji nastavenou toleranci a při snížení tlaku nám reaguje a rozsvítí kontrolku. Pokud bylo již toto čidlo vyměněno a závada se stále projevuje, tak bych se zkusil zaměřit na množství oleje pokud se někde neztrácí atd. Pokud je v motoru oleje málo v systému se sníží tlak a kontrolka se rozsvítí a nebo jen tak problikává. Olej se nemusí ztrácet jen nějakou viditelnou netěsností, ale taky ho může motor spalovat. Pokud motor spaluje olej, tak to poznáte tak, že pokud nastartujete a nebo i při jízdě jde z výfuku bílý kouř. To je známka toho, že máme netěsný motor uvnitř třeba na klice. Pokud toto zjistíme není to moc dobře, protože je to začátek a bude to jen horší dokud se neudělá repase motoru a to se může dost prodražit cca. od pár tisíc a až po desetitísíce podle typu automobilu a velikosti poškození. Pokud ani tyto příznaky tomu nenapovídají tak už bych se určitě zaměřil na elektroinstalaci a pak i na zubové olejové čerpadlo, které je schované v olejové vaně a odtud nám rozvádí olej do celého systému. Toto čerpadlo se dá vyměnit, ovšem je bohužel k sehnání většinou jen jako originál nebo na vrakovištích. V aftermarketu se moc tyto čerpadla nedělají. Rada na závěr: vždy postupujte od těch nejméně složitých věcí, které se dají lehce vyloučit.nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist