Řidiči se přeceňují, číhá na ně mikrospánek

Letní prázdniny vrcholí a s nimi i počet řidičů, kteří se vydávají na dlouhé cesty k moři. Jejich trasy bývají dlouhé i přes tisíc kilometrů a jsou mezi nimi i takoví, kteří je absolvují bez odpočinku „na jeden“ zátah. Ročně však řada motoristů do cíle nedojede – přemůže je mikrospánek.
AKTUALITY, 10.08.15 | 12:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.

Podle statistik je 72 % dopravních nehod zapříčiněno chybou řidiče, nejčastěji jde o nevěnování se dostatečně řízení vozidla. Zhruba za pětinu všech nehod může únava (v případě lehkých užitkových vozů je to až 40 %).

Velká část motoristů se naivně domnívá, že je v jejich silách ujet několik set kilometrů bez přestávky. Únava za volantem představuje smrtelné nebezpečí. Mimo rizika mikrospánku má ospalý člověk pomalejší reakce a nedokáže se na řízení plně soustředit - po pěti hodinách spánku přitom máte jen desetiprocentní šanci, že během dlouhých hodin strávených za volantem zůstanete plně soustředění.

Nehoda (ilustrativní) Řidiči paradoxně bourají v důsledku únavy daleko častěji ve dne než v noci. Mikrospánkem jsou více ohroženi mladší motoristé, kteří nemají dostatek zkušeností a včas nerozpoznají, kdy by měli zastavit a odpočinout si. Místo toho stále pokračují v jízdě v domnění, že jejich schopnost soustředění není nijak ovlivněna. Následky bývají mnohdy tragické. Naše policie je proti tomuto problému bezmocná, alespoň co se týče řidičů osobních aut. Například v Chorvatsku, kam i letos vyráží statisíce Čechů, vám ale mohou v případě důvodného podezření, že jste příliš unavení, odstavit auto a zakázat další pokračování v jízdě.

Mikrospánek obvykle trvá od dvou do 30 sekund. Mezi varovné příznaky krátkodobého usnutí za volantem patří: potíže s koncentrací, zívání, těžká oční víčka a uvolněné krční a obličejové svaly. Pokud na sobě některý z těchto průvodních jevů pozorujete, je dobré co nejdříve zastavit.

Kvůli únavě nejvíce řidičů bourá během posledních několika desítek kilometrů. I přesto, že jsou velmi unavení, nechtějí zastavit, protože je tlačí čas nebo prostě nechtějí cestu už dále protahovat, a stávají se tak pro sebe samotné i ostatní účastníky silničního provozu velmi nebezpečnými. Každý motorista by se měl držet hesla, že je lepší na místo určení dorazit o pár minut či hodin později, nežli tam nedojet vůbec.

Ideální jsou pravidelné přestávky po dvou až třech hodinách jízdy. Pouze tak zůstanete opravdu soustředění. Možností, jak udržet koncentraci při řízení, je několik. Někomu postačí vypití šálku kávy nebo nějakého energetického nápoje, pro jiné může být ideální krátká přestávka na občerstvení, případně procházku. Nejlepším řešením, pokud jste velmi unavení, je na bezpečném místě zastavit a odpočinout si.
"na prvním místě je spokojený čtenář"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist