Rodinný sedan do 300.000 Kč

PORADNA, 03.03.06 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Dotaz

Dobrý den!

Chtěl bych si koupit auto do 300 000Kč. Přemýšlím o Opel Vectra C GTS, Škoda Octavia RS 1,8T, BMW E46 318i či 320i a Seat Leon 1,8T 20V. U jakého auta byste mi poradil jaký motor a jestli byste mohli vypsat všechny plus a mínus u všech těchto aut, či jestli byste mi poradil úplně jiné auto. Hledám rodinný sedan do objemu 1800ccm - 2200ccm.


Předem mnohokrát děkuji za odpověď.


Odpověď

Opel Vectra C GTSOpel Vectra C GTS. Pětidveřový liftback Vectra GTS je podle mne skutečně o mnoho lepší volbou, než základní čtyřdveřový sedan. Nejen, že je praktičtější, lépe vypadá, ale má i citelně sportovnější jízdní vlastnosti. Ve zmíněné cenové relaci budou nabízeny první vozy této modelové řady. Pozor na diesely 2,0 a 2,2 DTI, které ještě neměly common-rail, ale přímé vstřikování radiálním čerpadlem Bosch VP 44. To je zde ve své neopravitelné verzi PSG 16, takže jednou bude jakákoliv jeho závada znamenat výměnu. A to je při nekvalitě české nafty obrovský risk. Proto doporučuji vystačit se zážehovými čtyřválci. Spolehlivost Vectry C se zatím nezdá být tak strašná, občas odejde nějaké přední rameno (holt hliník), velmi často praskají čelní skla. Prasklinu vždy odstartuje náraz nějakého kamínku, ale divíte se, jak snadno. Až to vypadá, jako by ve skle bylo stále nějaké napětí dané třeba kroucením karosérie a pak stačí málo a už se pavouk rozlézá.

Škoda Octavia RSŠkoda Octavia RS.
Varianta RS je jedinou octavií, která má solidně nastavený podvozek – nevlní se, nehoupe. K uklidnění značného zadního převisu muselo být použito hodně tuhých pružin, takže na nerovném povrchu záď poskakuje. Přesto je to překvapivě dobré auto. Velkým kladem octavie je vynikající aerodynamika, takže i se slabými motory dosahuje značných rychlostí, což teprve se 180 k z agregátu 1,8 turbo. Na dálnici je to hodně suverénní auto, přesto, že mu chybí šestý převod. Naprosto vzorné jsou zde brzdy, současný model nemá lepší, spíše naopak. Při klidné jízdě může být dosti příznivá i spotřeba paliva, klidně kolem osmi litrů. Myslím, že z hlediska poměru dynamiky vůči spotřebě paliva je to nejlepší vůz z tohoto srovnání.


BMW E46BMW 318i nebo 320i (E46).
U tohoto vozu je velice důležitý rok výroby. Označení 320i do r.v. 2000 ukrývalo šestiválec 2,0i 24V (110 kW), od tohoto data pak motor stejného typu zvětšený na 2,2 l (125 kW). Hlavně však model 318i do r.v. 2001 (vzhledová i technická modernizace modelu) je osmiventilová devatenáctistovka o nejásavém výkonu 87 kW, od tohoto data pak dvoulitr s přímým vstřikováním paliva a výkonem 105 kW. To je na rozdíl od původní 318i motor schopný dostát pověsti BMW.

Pozor si dejte rozhodně na podvozek. Hliníková ramena na českých silnicích samozřejmě trpí, u BMW je pravidelná výměna podvozkových dílů již tradicí. Vůle také mohou být v horních uloženích předních tlumičů, v uloženích zadních tlumičů, v obou případech se to projeví boucháním a směrovou nestabilitou. Samotné tlumiče mají překvapivě vyšší životnost, pokud jde o vůz se „sportpaketem“, čili s tužším odpružením. To také velmi prospívá jízdním vlastnostem, jimiž BMW drtí všechny vozy v tomto srovnání (na okruhu či ve slalomu je jeho převaha taková, že bych to přál vidět všem ambiciózním řidičům octavií…)


Seat LeonSeat Leon 1,8i Turbo (132 kW).
Motor 1,8i 20V turbo ve výkonové verzi 132 kW se pod kapotu Leona dostal v roce 2000. Výhodou proti Octavii RS je spojení se šestistupňovou převodovkou a také s pohonem všech kol. Spojka Haldex (přenášející výkon dozadu) se sice o řízený smyk nepostará, ale při rozjezdu na kluzké vozovce pomůže. Leon má díky kratším převisům lepší jízdní vlastnosti, než Octavia RS, hmotnost čtyřkolky a horší aerodynamika však způsobují, že na dálnici jí neporazí. To by dokázala až verze Leon Cupra R s tímto motorem naladěným na 165 kW a pohonem jen předních kol, ta však přišla až v roce 2003 a takřka se nevyskytuje.

TIP: OJETINY: Seat Leon - Nejhezčí kompakt drží cenu

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist