Rolls-Royce Ghost - luxusní terapie jízdou

Bohatí lidé vedou často velmi stresující život. Proto je tu pro ně Rolls-Royce. Šlechtická automobilka, která si vzala za úkol poskytnout jim uklidňující terapii ve svých vozech. Měli jsme možnost vyzkoušet, jak se to daří prodloužené verzi (EWB) základního modelu Ghost.
AKTUALITY, 23.11.11 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Rolls Royce

Rolls-Royce - Ghost (EWB)Ghost přišel na trh v roce 2010 jako levnější alternativa k velkému modelu Phantom, letos se objevila jeho prodloužená verze, která na zadních sedadlech poskytne cestujícím takřka stejně prostoru jako větší sourozenec. Automobilka tvrdí, že na rozdíl od Phantomu by majitel tohoto vozu měl sedět za volantem a necítit se přitom jako najatý řidič.
Design modelu Ghost sice nese veškeré prvky tradiční u Rolls-Royce, například maska chladiče ale není tak mohutná a je to poprvé, kdy je plně zapuštěná do přídě. Ani tento model ale nepřišel o sošku Spirit of Ecstasy přezdívanou Emily na vrchu chladiče, kterou lze schovat do jeho útrob při zamčení auta nebo kdykoliv si to majitel přeje. To, že Ghost částečně stojí na základu BMW řady 7, není na exteriéru samozřejmě vůbec poznat.
Uvnitř si toho už ale lze všimnout. BMW dodalo elektroniku, stejný je tedy multimediální systém vpředu i pro zadní cestující (i když se lehce změnila grafika a přibyly některé položky). Řidič má také k dispozici head-up displej, který mu promítá údaje o rychlosti nebo navigaci přímo na čelní sklo. Nechybí ani noční vidění nebo varování před opuštěním jízdního pruhu. Jinak by už ale německá technika atmosféru britského pánského klubu kazit neměla.

Víc než luxus
Rolls-Royce - Ghost (EWB)Vysvětlovat, že materiály použité v interiéru jsou prvotřídní, asi u takového vozu nemá smysl. Luxus jde ale ještě za hranice představ. Například koberečky jsou utkány z vlny speciálně vybraného plemena ovcí, které mají tu nejtlustší srst. Je to proto, že dámy jako spolujezdkyně si často rády sundávají střevíce, tak aby jejich nožky spočinuly co možná v nejjemnějším prostředí. Na případnou dámskou společnost se soustředí i další funkce. Pakliže si k vám žena přisedne, můžete se jí nabídnout, že jí sami seřídíte sedačku. Lze to totiž i z místa řidiče. Velmi pohodlná křesla mají jednoduché nastavování a k dispozici je také masáž urozeného pozadí.
Jednoduchost zůstává i u ovládání klimatizace. Majitele takového vozu nezajímá konkrétní teplota, vybere si pouze chladnější nebo teplejší vánek na spodní nebo horní polovinu těla. Výdechy lze samozřejmě zcela zavřít pomocí tradičního dlouhého kolíčku. Na rozdíl od Phantomu se Ghost nesnaží všechna tlačítka skrýt pod panely, i když si lze například zakrýt obrazovku, aby vás nerušila v relaxaci přílišným množstvím informací.
Svezení na zadních sedadlech je ještě příjemnějším zážitkem. Nastupuje se protisměrně otevíranými dveřmi, aby bylo usazení na zadní sedačku co nejelegantnější. Cestující se rozhodně nebude obtěžovat tím, aby sám zavíral. Od toho má tlačítko "door", které dveře samo pomalu zavře. Horší je to s otvíráním. Na to již tlačítko není a dveře jsou poměrně těžké. Počítá se asi s tím, že vám s nimi pomůže portýr nebo řidič. Ghost s prodlouženým rozvorem nabídne bohaté místo před koleny. Nechybí vyklápěcí stolek z nejlepšího dřeva s výsuvnými úchytkami pro notebook. Kdo by ale chtěl pracovat, když jsou sedadla polohovatelná a můžete se tak příjemně natáhnout? K zábavě poslouží dvě oddělené obrazovky a křišťálově čistý audiosystém.

Svezení jako na obláčku
Rolls-Royce - Ghost (EWB)Rolls-Royce má pod kapotou dvakrát přeplňovaný dvanáctiválec s výkonem 570 koní. To je tatáž hodnota, jakou najdete třeba ve Ferrari 458 Italia. Tohle auto ale rozhodně není supersport. Nejenže váží 2,5 tuny, ale spěch je tím posledním, co by měl jeho majitel ve svém jistě váženém postavení dělat. A tak tomu odpovídá i celkové naladění vozu. Dokonce mezi budíky chybí otáčkoměr. Nahradil ho ukazatel Power Reserve, který vás informuje o zbývající síle motoru. Můžete si ale být jisti, že ve většině případů jí budete mít víc než dost. I takový kolos se totiž dokáže rozhýbat z nuly na 100 km/h za 5 sekund. V krátké verzi jen 4,9 s, což z něj dělá nejrychlejší Rolls-Royce. Ostřejší jízdu ovšem příliš nezkoušejte, vysoká hmotnost vozu je cítit v zatáčkách a brzdy s ním mají občas hodně práce. Řízení je navíc silně přeposilované.
Odhlučnění motoru i okolního světa je extrémně vysoké, takže můžete v kabině za jakýchkoliv okolností i šeptat. Jen v rychlostech okolo 160 km/h začíná narůstat hluk proudícího vzduchu kolem. Podvozek je velmi měkký a i z rozbité vozovky vykouzlí svezení jako na obláčku.
Jízda s Ghostem není určitě adrenalinová. Je naopak uklidňující. Pokud hledáte relax po dlouhém dni, může to být pro vás to pravé. Stačí si vyčlenit potřebné miliony.

+ maximální luxus a pohodlí

 

- nadváha

 

+ velká míra individualizace

 

- slabší účinnost brzd

 

+ pohodlné nastupování na zadní sedačky

 
 

+ moderní technika na palubě

 
 Autor: iHNED
1/7
2/7
3/7
4/7
5/7
6/7
7/7


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist