Roomstery najely na třetí směnu

Zatímco montáž Superbů se smrskla na jednu směnu, Roomstery již najely na třetí. Závod Škody na Rychnovsku udržel svůj vývojový tým a také stavbu prototypů.
AKTUALITY, 28.11.06 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Škoda Roomster
RoomsterZávod Škody Auto v Kvasinách vyrobil do konce října zhruba čtrnáct tisíc aut typu Roomster. Automobilka se při plánování napřed držela hodně při zemi a hodlala letos vyrobit a prodat celkem 15 tisíc Roomsterů. V současné době předpokládá, že za celý rok 2006 vyrobí a prodá přibližně 23 tisíc aut tohoto typu. V příštím roce to bude nejméně 50 tisíc kusů, což je opět konzervativní odhad.
Závod, který leží nedaleko Rychnova nad Kněžnou, začal se sériovou výrobou vozu Roomster v březnu. Prodej odstartoval v České republice během června. Do prodejní sítě v jednotlivých evropských zemích se nový model dostával postupně, na přelomu října a listopadu šlo o Švédsko a Rusko.

Počet trhů roste
Výroba Superb"Na nejdůležitějších trzích, jako je Německo, Francie, Británie, Itálie, Rakousko, Polsko a Maďarsko, už Roomster nabízíme. Do konce roku bude k dostání v drtivé většině evropských zemí, ale ještě ne ve všech," uvedl mluvčí firmy Jaroslav Černý.
Podle vedoucího závodu Kvasiny Jana Tauchmana bude výroba Roomsterů dosahovat ke konci letošního roku již 280 kusů denně (v listopadu činí 240 denně). Koncem října naběhla na montážní lince tohoto modelu třetí směna. Vozidla typu Superb, která se také montují v Kvasinách, si přitom nyní vystačí jen s jednou montážní směnou. Denní produkce těchto limuzín činila v říjnu 84 kusů, zatímco plánovaná maximální kapacita byla 150 kusů.
"Na plnou kapacitu 350 Roomsterů za den bychom měli najet během prvního čtvrtletí příštího roku," slibuje Jan Tauchman. Zároveň potvrdil, že rovněž připravovaná nová generace vozů Škoda Superb bude vyjíždět z Kvasin.

TIP: Sériová výroba Roomsterů začala

Dvě řady zůstanou
RoomsterZávod tak bude nadále vyrábět dva naprosto odlišné modely. Pro Kvasiny to není úplně nová situace. Došlo k tomu již na začátku sedmdesátých let, kdy se zde montovaly vozy Škoda 110 R Coupé s motorem vzadu a zároveň automobily Octavia Combi klasické koncepce, tedy s motorem vpředu a pohonem zadních kol. Dnešní vybavenost závodu se však s tehdejším stavem nedá vůbec srovnávat. Nyní zde stojí dvě samostatné svařovny, vybavené nejmodernější technologií, a dvě oddělené montážní linky.
Roomstery se střídají se Superby pouze v nové velké lakovně, jejíž denní kapacita pěti set karosérií je ovšem více než dostatečná - aby byla plně vytížená, pomáhá dokonce i 135 km vzdálenému mladoboleslavskému závodu. Lakuje pro něj některé verze Fabie.
Škoda nedávno zorganizovala pro zahraniční novináře exkurzi po závodu. Bylo zajímavé pozorovat velké překvapení na tvářích některých účastníků, kteří se původně nejspíš domnívali, že jedou navštívit nějakou malou lokální montovnu.
Závod se od roku 1999 podstatně rozrostl. Investice před zahájením výroby Superbů činila téměř 188 milionů eur, před zahájením výroby Roomsterů přišlo dalších 120 milionů eur. Kromě nových obrovských hal a moderních technologií mají teď Škodováci v Kvasinách nové zdravotní středisko, rozšířenou jídelnu, parkoviště, nová hygienická zařízení a koutky pro odpočinek.

TIP:Škoda Fabia II – všechna známá fakta

Fabia Combi 
První grafické montáže verze Combi
Nástupce Fabie combi, který se podle neoficiálních informací začne vyrábět v říjnu příštího roku, bude mít řadu prvků společných s Roomsterem. Škoda se však nebojí, že by si tato auta konkurovala. "Roomster je něco jiného," tvrdí Jaroslav Černý. "Patří do odlišného segmentu, obrací se k jiným zákazníkům."
Nejbližší konkurenti jsou CitroĎn Berlingo, Nissan Note, Opel Meriva a Renault Kangoo. Výhodou Roomsteru oproti těmto autům je podle mluvčího Jaroslava Černého variabilita vnitřního prostoru, užitné vlastnosti a neotřelý design.
Zklamání z vývoje poptávky po Roomsterech mohou zatím cítit snad jen v mladoboleslavské motorárně. Původní záměry zahrnovaly roční výrobu 500 tisíc tříválcových benzinových motorů o objemu 1,2 litru. Objednávky od ostatních značek koncernu VW však zaostaly za očekáváním a letos v Mladé Boleslavi vyrobí jen asi 273 tisíc benzinových tříválců. Zahájení výroby Roomsterů vzbuzovalo určité naděje na obrat, neboť benzinový tříválec o výkonu 47 kW tvoří základní stupeň nabídky. Ukazuje se však, že zákazník, který má na Roomster, zatím obvykle požaduje silnější agregát.
Největší zájem je podle Jaroslava Černého o benzinový čtyřválec s objemem 1,4 litru, následují naftové turbodiesely 1,4 a 1,9. Na vozy s benzinovým tříválcem připadlo do konce září jen asi 1400 Roomsterů z celkem 10 500 prodaných kusů. Pro motor 1,2 tak nyní představuje největší šanci nová Fabia (sériová výroba pravděpodobně začne nabíhat v prosinci, na trhu se vůz objeví přibližně o tři měsíce později) a případný nový menší model Joyster, čili sportovně se tvářící malé auto pro mladé. Pomůže i chystané zvýšení výkonu o 4 kW.

TIP: Nový roomster měl raketový start

Velký nábor
Škoda auto - ilustrašní fotoPro výrobu Roomsterů musela Škoda přistoupit k velkorysému náboru. Plán počítal s tím, že přijde 1500 nových pracovníků. Na Rychnovsku je přitom jen velmi nízká nezaměstnanost, takže nábor dělníků neprobíhal úplně snadno. Závod proto zaměstnává asi pět set lidí, často cizinců, v rámci takzvaného agenturního personálu.
"Do cílové kapacity při výrobě Roomsterů - tedy denně 350 aut - nám zbývá nabrat přibližně tři sta nových lidí," prohlásil vedoucí závodu Tauchman. Situaci na výrobních linkách však do jisté míry komplikuje fluktuace zaměstnanců. Škoda Auto sice nabízí nadprůměrné mzdy, ale také pracovní vytížení je velice nadprůměrné a ne každý uchazeč o práci tady přesně ví, do čeho jde. V současné době zaměstnává závod v Kvasinách celkem 3250 lidí, z toho asi 2500 dělníků ve výrobě.

Vývoj zůstal
RoomsterPoměrně málo známou skutečností zůstává, že v Kvasinách nadále funguje pobočka škodováckého vývoje.
"Byla by škoda nevyužít potenciálu, který se zde po dlouhá léta budoval," vysvětluje Tauchman. Detašované vývojové pracoviště v Kvasinách má v současné době dvě skupiny. Zhruba 25 lidí se zabývá návrhem některých prvků zadní části nových automobilů, obdobně velký tým působí ve zdejší prototypové dílně. Škoda se přitom podílí na projektech ostatních značek koncernuVolkswagen. Právě v Kvasinách postavili například prototyp jednoho modelu značky Bentley.
U areálu firmy stály staré činžovní domy a rodinné domky. Ty představují po rozšíření závodu určitý problém. Úřady proto v rámci výstavby průmyslové zóny Solnice - Kvasiny nabídly lidem přestěhování s tím, že kdo měl domek, bude mít zase domek, kdo žil v bytě, získá stejně velký, ale nový. Některým lidem se nabízené byty napřed nelíbily, a to hlavně kvůli vnitřní dispozici. Záměru hrozilo fiasko. Nyní se však zdá, že nakonec dojde k dohodě.
"V současné době se uzavírají smlouvy o smlouvách budoucích," uvedl Tauchman. "Byl bych rád, kdyby k definitivnímu řešení došlo v příštím roce," dodal.

Autor: TZS
1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist