Rychlá a zábavná Octavia RS

Škoda nechce být jen výrobcem praktických aut, ráda by také řidiče bavila. Její novinka Octavia RS k tomu má nakročeno díky silným motorům, jízdním vlastnostem i přitažlivému vzhledu. Vyzkoušeli jsme ji na rumunské horské silnici Transfagarasan, jedné z nejkrásnějších vozovek v Evropě.
NOVÉ MODELY, 09.08.13 | 12:00
hodnocení článku 4.0 b / 4x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Škoda Octavia

Nejrychlejší Octavia dává jasně najevo, že má sportovní ambice. Proto se dodává i v několika výrazných barvách, jako je třeba závodní sytě zelená nebo žlutá. Autu ale nechybí ani unikátní prvky, například přítlačné křídlo na zádi, na které má i během jízdy řidič výhled ve zpětném zrcátku. Připočítejme k tomu drsně řezané linie litých kol a výsledkem je poměrně přitažlivý liftback nebo kombík. To podle toho, jakou karosářskou variantu si budoucí majitel pro svou Octavii zvolí.

Sportovně zaměřená auta nebývají praktická, výhodou Octavie ale je, že si zachovává své klasické rozměry. To bylo ostatně jejím lákadlem i v minulých generacích. V tomto voze je možné odvézt čtyři dospělé a jedno dítě pohodlně na dovolenou - a to včetně objemných zavazadel v kufru (s obsahem 590 litrů). Jakmile si rodina vystoupí, klidně se pak můžete vydat na klikaté okresky a zařádit si. Novinku z Mladé Boleslavi jsme zkoušeli na rumunské horské silnici Transfagarasan, která se vyznačuje tu kvalitním asfaltem, tu záplatami a výmoly.

Silná nafta bez emocí

Škoda Octavia RS se prodává se dvěma dvoulitrovými čtyřválci, buď naftovým, nebo benzínovým. Dieselová jednotka je nejsilnějším motorem svého druhu, který se kdy ve vozech Škody objevil. Disponuje výkonem 184 koní a maximem točivého momentu 380 Nm. Díky vylepšení v řadě technologií, jako je třeba vstřikování common-rail nebo nové pístní kroužky, je silnější než jeho předchůdce. Přišel navíc i o prodlevu, a tak pod plným plynem zabírá silně a rovnoměrně. V testovaném voze byl spojen s velmi přesnou manuální šestistupňovou převodovkou.

Aby byl jeho zvukový projev zajímavější, posadili inženýři mezi něj a kabinu rezonátor. Pokud řidič zvolí sportovní režim, hlas turbodieselu jakoby zhrubne a začne připomínat spíše motory s dvojnásobným počtem válců. Utlumené bručení je překvapivě příjemné a u dieselu nepůsobí rušivě. Při delším cestování ho lze samozřejmě vypnout tím, že se auto nastaví do ekologického režimu.

Silný nafťák zvládne Octavii RS pěkně rozhýbat. Stovku s ním vůz překoná za 8,1 sekundy, maximálně uhání rychlostí až 232 km/h. To jsou pěkné hodnoty, na druhou stranu - i když řidič sedí ve sportovně střižených sedačkách s integrovanou hlavovou opěrkou, závodnické emoce se nedostavují. Naftová Octavia RS tak spíše působí jen jako další verze běžné Octavie.

Benzín má šťávu

Jestliže diesel příliš mnoho emocí nevyvolal, benzínová verze naopak ano. Přeplňovaný motor 2.0 TSI vybavený integrovaným chlazením výfukových plynů a kombinovaným přímým a nepřímým vstřikováním posílá na přední kola stádo 220 koní. Stejně jako diesel je vybaven rezonátorem, v jeho případě to už ale ti, kteří ho ladili, trochu přehnali. Ve sportovním režimu motor duní jako nějaký americký osmiválec a protože každý ví, že nic takového pod kapotou není, působí tento prapodivný zvuk velmi uměle. Lepší je tedy nastavit Octavii RS do běžného režimu.

I v něm se totiž dokáže pořádně prohnat po dálnici i po okreskách. Testované auto zvládlo zrychlit z nuly na 100 km/h za 6,8 sekundy, což už je dynamika, která řidiče i jeho posádku pěkně přitlačí do sedaček. Autu nechybí ani pružné zrychlení ve vysokých rychlostech, což se hodí při manévrech na dálnici nebo při předjíždění. Maximum leží ve 245 km/h.

Ačkoliv je šestistupňová automatická převodovka se dvěma spojkami DSG s motorem dobře spárovaná a řadí bleskově, ve voze chyběly klasické páčky pod volantem pro manuální řazení. V zatáčkách bylo potřeba pracovat s pákou, což je nepraktické, reakce převodovky na ruční povely byly opožděné. Testovali jsme však předprodukční verzi vozu, v sériovém provedení už páčky chybět nebudou.

Povedená technika

Octavia RS si nás ale získala skvěle naladěným podvozkem, který je i na horším povrchu komfortní, v zatáčkách pak perfektně vede stopu. Je to dáno tím, že vůz stojí na povedené koncernové platformě MQB s dobrou tuhostí a nízkou hmotností. Má navíc i moderní zadní nápravu typu multi-link. Octavia RS je prvním modelem Škody vybaveným variabilně proměnným řízením. To je výhodné právě pro zatáčky, protože je lze ve většině případů kroužit jen rychlým pootočením volantu a není potřeba ručkovat. Řízení je v nich strmé, na rovných úsecích mu ale nechybí jistota.

Dobrou zprávou také je, že ve standardní výbavě nechybí na přední nápravě elektronická uzávěra diferenciálu XDS. Ta funguje už v nízkých rychlostech, což se hodilo na kluzkém povrchu namoklé horské silnice. Díky uzávěře je možné prudce zrychlit už na začátku zatáčky, systém sepne a přední kola auto vytáhnou bezpečně z oblouku v rychlosti, která by vůz bez XDS vynesla nedotáčivým smykem mimo silnici. Škoda Octavia RS je tedy nejpovedenější s benzínovým motorem. A navíc láká i na poměrně zajímavou cenu.


Technické údaje

Škoda Octavia RS 2.0 TDI
Motor: 4 válce, 1 968 ccm
Výkon: 135 kW (184 k)
Toč. moment: 380 Nm
Zrychlení 0-100 km/h: 8,1 s
Max. rychlost: 232 km/h
Komb. spotřeba: 4,6? l/100 km
Cena: 654.900? Kč

Škoda Octavia RS 2.0 TSI
Motor: 4 válce, 1 984 ccm
Výkon: 162 kW (220 k)
Toč. moment: 350 Nm
Zrychlení 0-100 km/h: 6,8 s
Max. rychlost: 245 km/h
Komb. spotřeba: 6,2? l/100 km
Cena: 619.900? Kč


Nejlepší silnice na světě?

Transfagarasan je podle britského televizního pořadu Top Gear nejlepší silnice světa. Postavit ji dal sám diktátor Nicolae Ceausescu, když se po okupaci Československa v roce 1968 začal bát stejného osudu, a tak si chtěl vybudovat strategickou cestu pro případný útěk. Silnice byla dostavěna v roce 1974, ale Rumuni museli zaplatit vysokou cenu. Při stavbě bylo použito 6 milionů kilogramů dynamitu a zemřelo 40 vojáků. Vznikla však nádherná klikatá cesta o délce zhruba 90 km. Nabízí překrásné výhledy na vrcholky Karpat, cestovatele zavede k čistému horskému jezeru Balea a stejnojmennému vodopádu. Hlavním zážitkem jsou ale desítky ostrých zatáček, které stoupají do výšky 2 034 metrů nad mořem, aby opět klesly do dalšího údolí.Autor: iHNED
1/5
2/5
3/5
4/5
5/5


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist