Rychlost Audi S3 vyráží dech. Vůz zvládne i amatér

Nejostřejší verze německého sedanu pokoří stovku pod pět vteřin. Má vyvážené řízení a pohon všech kol, jízda je ale trochu sterilní.
NOVÉ MODELY, 20.08.14 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Audi S3

Aktuální generace sedanu Audi A3 je povedené auto, zejména díky sdílené koncernové platformě MQB, která se objevuje i u Volkswagenu Golf či Škody Octavia. Lehká a tuhá konstrukce je prvním krokem k dobrým jízdním vlastnostem. Ztužíme-li podvozek ještě víc a přidáme-li větší množství síly převedené na všechna čtyři kola, vznikne vůz se schopnostmi podmanit si jakoukoliv klikatou silnici. To je také místo, kde se Audi S3 cítí nejlépe.

Jako by ale ani tento sedan nechtěl vykřičet své schopnosti do světa. U silných verzí klasických vozů bývá totiž zvykem, že svou sílu reprezentují patřičnými úpravami zevnějšku. Jistě, model S3 má oproti běžnému Audi A3 jinak tvarovanou masku chladiče, speciální design kol nebo chromovaná zrcátka, ale to je vše. Na druhou stranu může zaujmout ty řidiče, kteří na sebe v provozu raději příliš neupozorňují.

Audi S3 2015 Uvnitř vozu je už přece jen zřejmé, že S3 není jen tak obyčejný model. Kovové pedály souzní se sportovním volantem s plochým věncem a se sportovními sedadly. Ta patří k jedněm z nejlepších na trhu. Nabízejí totiž široké možnosti nastavení, navíc řidiče usadí do ideální pozice za volant. A přestože mají silné boční vedení, což posádka ocení v zatáčkách, jsou pohodlná i při delších cestách.

Čistý interiér

Designéři palubní desky očividně zvolili čistý design. Vše proto tvoří co nejhladší materiály, zejména pak kvalitní plast a hliníkové lišty na ozdobu. Tlačítek je méně. Dokonce i displej multimédií a navigace lze pomocí tlačítka skrýt do útrob palubní desky, aby nepřekážel ve výhledu, když není zrovna zapotřebí.

Systém navigace, popřípadě rádio, je evolučním pokračováním toho z předchozích modelů Audi. Proto se s ním lidé, kteří už za volantem vozu z Ingolstadtu někdy seděli, sžijí velmi rychle. Vše se snadno ovládá otočným voličem na středovém tunelu nebo tlačítky na volantu.

Ačkoliv Audi využívá stejný podvozek, není na zadních sedadlech tolik místa jako u sesterského golfu či octavie. Karoserie sedanu je ale hlavně o stylu. Budoucího majitele proto jistě nebude příliš trápit, že do kufru s kapacitou 390 litrů se přistupuje hůře přes výklopné víko. Alespoň že je k dispozici síťový program, který při agresivnějším zacházení zabrání tomu, aby se nákup rozsypal po celém zavazadlovém prostoru.

Model S3 dostal k pohonu známý motor ze série AE888, v tomto případě upravený na výkon rovných 300 koní. Takovou sílu navíc přenáší pomocí systému quattro na všechna čtyři kola. Audi S3 si lze pořídit se základní manuální převodovkou, ale testovaný model dorazil se šestirychlostním dvouspojkovým automatem. Ten přináší kromě snadnějšího ovládání a bleskového řazení i lepší parametry. Auto s ním zvládne zrychlit z klidu na 100 km/h za 4,9 sekundy a mělo by být i o pár deci úspornější.

Stačí vybrat jízdní režim

Pořídit si ostré auto neznamená, že řidič musí neustále jezdit stylem "brzda-plyn". Audi je vybaveno systémem Drive Select, který umožní výběr z několika jízdních režimů. A tak si lze i na palubě nejsilnějšího modelu z řady A3 vybrat volbu Efficiency. Ta oslabí reakci vozu na plyn a přikáže automatické převodovce, aby v případě potřeby vyřazovala do neutrálu. S takovým nastavením se dá běžně jezdit na spotřebu v rozpětí mezi sedmi a osmi litry benzínu na 100 km.

Jenže málokdo si kupuje top verzi luxusního auta kvůli úsporám. A tak řidič může přepnout do sportovního režimu, kdy se celý vůz připraví na to, aby ze sebe vydal maximum. Stačí jemně sešlápnout plynový pedál a auto poslušně vystřelí kupředu. Právě při prudké akceleraci se nejvíce projeví výhody dvouspojkové převodovky. Ta na povel pák pod volantem plynule přechází mezi jednotlivými stupni bez ztráty zátahu.

Audi S3 2015Vzhledem k tomu, že maximum točivého momentu 380 Nm nastupuje už v nízkých 1 800 otáčkách za minutu a vydrží až do 5 500 otáček, nepolevuje akcelerace vozu ani vysoko nad rychlostními limity. Jedinou zábranou je tak omezovač nastavený na klasických 250 km/h. To už ale údaj o spotřebě letí strmě vzhůru. HN během týdenního testování naměřily 10,2 litru benzínu na 100 km a při vyloženě agresivním stylu jízdy pak ještě o dalších šest litrů více.

Model S3 však není jen rychlejší variantou běžného Audi A3. Technici navíc upravili podvozek, který je oproti standardnímu modelu znatelně tužší. Nikoliv tak, aby činil problémovou záležitost z běžných cest po městě, ale spíše kvůli co nejjistější jízdě po okresních silnicích.

Nejlepším místem jsou zatáčky

Právě v zatáčkách se S3 cítí jako ve svém živlu. Podvozek totiž dobře souzní s velmi přesným řízením s krátkým převodem. Velkou roli v jízdním zážitku hraje i pohon všech kol. Díky němu je vůz v zatáčkách neutrální a zvládá vykroužit čistou stopu i ve velmi vysoké rychlosti. Audi S3 je rychlé auto, které jen tak nějaká krizová situace nerozhodí. Takové chování vozu snadno a rychle vypěstuje silnou řidičskou sebejistotu třeba i v začátečníkovi. K tomu, aby auto ovládal, totiž nepotřebuje příliš mnoho zkušeností ani úsilí. Stačí se nebát a rázem se z něj stane pilot nejrychlejšího auta na silnici.

To je ale zároveň i hlavní problém Audi S3. Řidičova jistota je totiž vykoupena pocitem určité sterilnosti, který může za jeho volantem zažít zkušenější jezdec. Například u konkurenčního Subaru WRX STI, v němž je kvůli těžkému ovládání nutné jízdu pečlivě trénovat, se řidič hledající rychlost a zábavu vyloženě nadře. Jenže pak i pocit zadostiučinění bude silnější než u německého vozu.

Avšak Subaru je spíše ukázkou klasického pojetí sportovního auta. Audi chce především dokázat, že stačí pečlivě upravit běžný model a může z něj vzniknout rychlé auto pro každodenní používání i víkendové hrátky. Za cenu přesahující 1,2 milionu korun (bez celé řady příplatků) je to přijatelný kompromis.

Plus
Snadná ovladatelnost
Kvalitní zpracování
Bohatá výbava

Minus
Nenápadné úpravy zevnějšku
Občas až sterilní chování
Vyšší cena

Technická data modelu AUDI S3

Motor
Objem (cm3): 1 984
Výkon (kW/k): 221/300
Točivý moment (Nm): 380

Rozměry
Délka (mm): 4 469
Šířka (mm): 1 796
Výška (mm): 1 392
Rozvor náprav (mm): 2 631
Objem kufru (litrů): 390

Ostatní detaily
Zrychlení (0-100 km/h): 4,9 s
Max. rychlost (km/h): 250
Komb. spotřeba (l/100 km): 6,9
Hmotnost (kg): 1 525
Převodovka 6 stupňů, automat
Základní cena: 1.120.900 KčAutor: iHNED
1/6
2/6
3/6
4/6
5/6
6/6


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist