Saab 9-3 – jaký je po letech?

Pan Jeroným jakožto fanoušek saabů by si rád koupil ojetou 9-3. Na co by se měl připravit?
PORADNA, 25.07.14 | 00:00
hodnocení článku 4.0 b / 3x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Saab 9-3

DOTAZ:Hezký den do redakce TipCars. Jsem těsně před důchodem, ale stále velmi aktivní automobilový nadšenec. Jsem fanouškem vozů značky Saab a rád bych si pořídil starší 9-3 první generace. Jeden známý jej před časem vlastnil a byl s ním velmi spokojený. I nejmladším kouskům už je dnes nejméně 12 let, tak mne zajímá, jaké že problémy tento švédský exot má. Nějaký tip, na co si dát při koupi pozor?
Zdravím Jeroným L.


ODPOVĚĎ:Zdravím Vás, Jeronýme, správně jste „devět-trojku“ nazval exotem, na našich cestách ji totiž prakticky nepotkáte. Pokud se ale chcete dobře svézt a zároveň odlišit, od koupě bytelného auta postaveného z kvalitních materiálů Vás zrazovat nebudu.

Přepokládám, že jste již měl příležitost si auto někdy prohlédnout a vyzkoušet. Pokud náhodou ne, překvapením pro mnoho potenciálních zájemců o tento vůz je uspořádání interiéru. Řidič a spolujezdec sedí nečekaně blízko, na zadních sedadlech není tolik místa, kolik by si vzhledem k velikosti auta představovali, čemuž odpovídá jen objemný zavazadelník. Saab se totiž v době navrhování vozu spojil s koncernem GM a původní vůz musel být „naroubován“ na užší platformu.

Jinak se 9-3 ale drží pověsti bytelných a spolehlivých vozů, které si mezi zákazníky našly své místo i díky povedeným benzínovým turbomotorům. Dvoulitr ve verzi B204 je asi nejlepším motorem pro toto auto. Kombinuje dynamiku, výdrž a přijatelnou spotřebu. V předposledním roce výroby – 2001 přišla modernizovaná verze P205, která sice běží jako samet, umí ale pozlobit odvětrávání klikové skříně, kvůli němuž potom rychle degraduje olej. Slabinou obou agregátů je systém kondenzátorového zapalování. Jeho porucha je drahá a pokud s vozem pojedete v případě, že nebude správně fungovat, riskujete prasknutí pístu kvůli častým detonacím (nejčastěji u novější odlehčené verze).

Opravdový skvost potom představuje ostré provedení Viggen s motorem 2.3 Turbo o výkonu 169 kW.

Saab 9-3 Trochu škoda je, že inženýři nepřizpůsobili temperamentu motoru jízdní vlastnosti vozu a řízení. Vzadu je náprava se zkrutnou příčkou, převodka řízení uložená na přepážce karoserie, to vše (bohužel) převzala 9-3 od Opelu. Auto se tak hodí spíše pro klidnější jízdu. Zajímavostí vozu je tlačítko Night Panel. Po jeho stisku zhasne podsvícení všech palubních přístrojů s výjimkou tachometru, což velmi odlehčí očím při jízdě za tmy.
Co se týká náhradních dílů, spotřební věci jsou k dostání bez problému. Přední brzdové kotouče stojí 3.500 korun, destičky k nim pořídíte za 1.500 a čep řízení stojí cca 400 Kč.

V inzerci TipCars si nyní můžete vybírat z dvacítky Saabů 9-3 první generace, v drtivé většině mají pod kapotou přeplňovaný benzínový dvoulitr. Jejich cena začíná u hranice 40 tis. Kč a najeto mají v průměru 160 tis. km.

3D prezentace


"originální stav ojetin je lepší než tuning"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist