Saab 9-5 (2,0l) - jezdí za osm na sto

Saaba 9-5 jsem koupil jako ojetinu dovezenou z Rakouska, se servisní knížkou, jako druhé auto pro manželku vedle mé octavie TDI, kdy nahradil stařičkého favorita.
RECENZE UŽIVATELŮ, 21.11.07 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Saab 9-5
Značka:Saab
Model:9-5
Typ:2,0 LPT 110 kW
Karoserie:sedan
Obsah motoru:1985
Palivo:benzín
Rok výroby:1998
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:201 000
Najeto km nyní:206 000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:4 měsíce
Průměrná spotřeba:8,1
Poruchy:Vadný SID display
Předchozí vozidlo:Škoda Favorit
Pro tento vůz jsem se rozhodl, jen abych sám vyzkoušel, co znamená jezdit v saabu. Cena byla poměrně nízká i proto, že měl asi 15 sotva viditelných promáčklin pravděpodobně od krup.

Vlastníte vůz značky Saab? Podělte se s ostatními o své zkušenosti ZDE!

Ihned po koupi jsem jel s autem do servisu na celkovou kontrolu a výměnu oleje + olejového, vzuchového a palivového filtru, což mě stálo asi 3 000 Kč. Prohlídka neodhalila žádné větší závady, až na olej v mezichladiči stlačeného vzduchu, což ukazuje na netěsnost turbodmychadla Garrett. Rozhodl jsem se ale s výměnou turba počkat a sledovat, jak rychle se olej vlastně ztrácí. Zatím jsem s touto náplní oleje najel 5 000 km a žádný úbytek oleje jsem nenaměřil. Mezitím jsem si ale jedno náhradní turbo obstaral, protože jako zaměstnanec firmy vyrábějící právě toto turbo jsem se k němu dostal zdarma (ale neukradnul). Turbo tedy plánuji preventivně vyměnit při příštím servisu.
Další malinkou nepříjemností byl vynechávající SID displej, který jsem však poměrně snadno opravil prohřátím kontaktů mezi deskou plošného spoje a samotným displejem, kdy podrobný obrázkový návod na tuto opravu je na internetu. V horizontu asi jednoho roku bude třeba vyměnit poslední díl výfuku a přední kotouče s brzd. deskami, což bude stát kolem 12 000 Kč i s prací. Tím však veškeré nepříjemnosti skončily, zbytek funkcí a prvků, a že jich saab má mnoho, funguje přesně tak, jak má.
Samotná jízda v saabu je návykově příjemná až uklidňující, k čemuž přispívá bohatá výbava (kožené vyhřívané sedačky, dvouzónová klimatizace, palubní počítač, loketní opěrka, tempomat, ABS, 4 airbagy, ASR, CD přehrávač atd.). Komfortně naladěný podvozek působí i po 200 000 km až neskutečně zachovale, žádně zvuky, rázy, vůle, nic. Vůz je ideální na dálnici, při 130 km/h na tempomatu má motor jen 2 650 otáček a spotřebu 7,5 litrů naturalu 95 při plynulém provozu. Dlouhodobá spotřeba se drží přesně na 8,0 litrech, kdy nejméně jsem dosáhnul 6,3 litrů při maximálně úsporné jízdě mimo město, ve měste kolem 10 litrů, po dálnici při 160 km/h 8,5-9,0 litrů, což jsou na 4,8 metrů dlouhý a 1 620 kg vážící vůz výborné hodnoty.
Dynamika je pro běžné cestování dostačující, výkon 150 koní a krouticí moment 235 Nm od 1 800 otáček výše dostane vůz na stovku za 9,7 sekundy a i při 200 km/h je auto stabilní, dá se poslouchat rádio či hovořit se spolujezdcem.
Všichni cestující mají v saabu dostatek místa, zavazadlový prostor je dlouhý, po vyjmutí předního a zadního kola bicyklu jej snadno uložíte v kufru bez sklápění sedaček. Držák nápojů se vysunuje z palubní desky, přihrádka spolujezdce je dostatečně velká a navíc klimatizovaná.
Šikovní řidiči mohou část pěněz ušetřit tím, že základní opravy budou provádět sami podle podrobných obrázkových návodů (anglicky), kterých je na stránkách různých saabovských klubů mnoho a mnoho. Spotřební náhradní díly se dají objednat z českých stránek na internetu, a to za ceny v průměru srovnatelnými s obdobnými díly pro octavii.
Závěrem musím dodat, že saab mě tak uchvátil, že jsem se rozhodnul prodat octavii, kterou chci nahradit Saabem 9-5 Aero 2,3T 230 k, který pořídím asi o 100 000 levněji, než bude cena prodávané octavie. Tyto peníze pak použiju na opravy saabu a jako kompenzaci za jeho vyšší spotřebu. Jízdní zážitek a komfort však bude nesrovnatelný.

KladyZápory
nízké vstupní náklady spolehlivé jsou pouze zážehové motory
bohatá výbava, pasívní bezpečnost vypadavájící pixely SID displejů
nezájem zlodějů menší výběr ojetin
originalita  
výborné jízdní vlastnosti  

Spolehlivost
1
 
Provozní náklady
2
 
Cena náhradních dílů
2
 
Dostupnost náhradních dílů
3
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? určitě anohodnocení
brzdy
2
design
2
dílenské zpracování
1
dynamika motoru
2
jízdní komfort
1
ovladatelnost
2
prostornost
1
pružnost motoru
2
řazení
2
řízení
2
sedadla
2
spotřeba
3
výhled z vozu
2
celkové hodnocení - průměr:
1.84
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).


1/4
2/4
3/4
4/4


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist