Saab 9-5 2.8T XWD Aero - Naděje na záchranu značky

Nový model potěší jízdními vlastnostmi. Cena je vyšší než u přímých konkurentů.
NOVÉ MODELY, 25.01.11 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Saab 9-5

Saab 9-5 2.8T XWD AeroNení to tak dávno, co špatné zprávy o Saabu plnily stránky novin. Za osm let, kdy patřila pod křídla amerického koncernu General Motors, prodělala tato švédská automobilka v přepočtu 103,2 miliardy korun. Nejen díky snaze široké základny fanoušků zůstaly dveře fabriky v Trollhättanu otevřené. A první vůz, který by měl znamenat záchranu značky, je na světě - nová generace modelu 9-5.
Přestože Saab 9-5 vyjel až po prodeji automobilky holandskému Spykeru, jeho vývoj probíhal ještě pod vlivem GM. Sedan vyšší střední třídy tak sdílí základ s Opelem Insignia, i když v tomto případě se rozvor náprav protáhl o celých 10 centimetrů. Švéd se navíc může pochlubit délkou patřící spíše do kategorie top manažerských sedanů - měří celých 5008 mm. Design auta se povedl na výbornou, zarytým estétům by mohla vadit snad jen příliš dlouhá záď. Pod víkem se ovšem skrývá slušných 515 litrů zavazadlového prostoru.

Bez problémů pro dlouhány
Saab 9-5 2.8T XWD AeroS prostorností je na tom Saab na jedničku. Na zadních sedadlech se pohodlně usadí dva vysocí lidé a problém nebudou mít ani před koleny, ani nad hlavou. Součástí příplatků testovaného vozu byl také systém pro přehrávání DVD, se dvěma obrazovkami, vpředu pak najdete multimediální systém vybavený špičkovými reproduktory Harman Kardon, GPS navigací a rádiem, s možností ukládání na harddisk. Přední sedadla mají slušné boční vedení a škálu možných nastavení. Mohla by být ale trochu měkčí.
Stejná výtka platí i pro palubní desku sestavenou hlavně z tvrdých plastů, což v prémiovém segmentu nepůsobí dobře. Najdeme tu opět odkazy na spojitost s Opelem Insignia. Jde například o příliš malá tlačítka na středovém panelu nebo o volant.
Saab se snaží připomenout svou leteckou historii, a tak je podsvícení tlačítek i přístrojů světle zelené. Jako jedno z mála aut nabízí možnost trojitého zobrazení údaje o rychlosti - na klasickém budíku, displeji počítače, napodobujícího letecký výškoměr, a na příplatkovém head-up displeji. Ten umí ukazovat navíc informace o zařazeném rychlostním stupni nebo otáčkách motoru. V tradičním Saabu nesmějí chybět ukazatel práce turbodmychadla, startování umístěné za řadicí pákou a speciální tlačítko "night panel". To za tmy vypne veškeré přístroje, svítí pouze rychloměr.
Testovaný vůz dostal k pohonu to nejlepší, co v nabídce modelu 9-5 je. Přeplňovaný benzinový šestiválec s objemem 2,8 litru disponuje snadno zapamatovatelnými parametry 300 koní, 400 Nm. Motor si libuje zejména ve středních otáčkách, kde jej také nejčastěji udržuje automatická 6stupňová převodovka. Ta čte dobře touhy řidiče, rychlejší by mohla být jen při podřazování. Saab dokáže zrychlit z nuly na 100 km/h za 6,9 sekundy, avšak kvůli vyšší váze vozu a značnému odhlučnění nemá z toho řidič tak velký zážitek, jaký se dostavuje například ve zmiňované Insignii OPC. U šestiválce dopovaného turbodmychadlem se musíte připravit na vysokou spotřebu. Dynamická jízda znamená odběr okolo 17 litrů paliva na 100 km, pod 10 litrů se dostanete jen stěží. My jsme na konci testu odečetli hodnotu 13 litrů. BMW nebo Mercedes-Benz jezdí s podobnými motory za méně.

Bezpečně serpentinami
Saab 9-5 2.8T XWD AeroJízdní vlastnosti nového 9-5 mile překvapily. Řízení je velmi přesné, komunikativní a se sportovně krátkým převodem. Podvozek, plynový pedál a převodovku si navíc můžete nastavit ve třech režimech - Comfort, Inteligent a Sport. Poslední jmenovaný odpovídá svému názvu a budete s ním stále častěji dávat přednost serpentinám před jízdou po dálnici. O to víc, že se tato motorizace dodává pouze s pohonem všech kol. Ten využívá poslední generaci lamelové spojky Haldex, která vzhledem ke dvěma desítkám citlivých čidel umí rozdělovat točivý moment mezi nápravami dle aktuální potřeby. Jedním z příplatků byl navíc elektronický diferenciál eLSD, jenž dokáže dále kontrolovat jednotlivá kola. Výsledkem je tak neutrální chování v zatáčkách, jež lze projíždět ve vyšších rychlostech bez rizika smyku.
Saab je prémiovou značkou, ne však s takovým jménem, aby si mohla dovolit tak vysokou cenu. Právě ta je jedním z důvodů, kvůli němuž dají mnozí zákazníci přednost některému vozu z německé trojky Audi, BMW, nebo Mercedes-Benz. Úplně první cena vozu se základní výbavou a motorem 1.6T sice začíná na 899 tisících korun, testovaná motorizace se ale nabízí až od 1 399 000. To je více než BMW 535i (1 323 400 ) nebo Mercedes-Benz E 350 CGI (1 270 800), i když ty nemají v základu pohon všech kol.
Pokud připočítáme příplatky konkrétního vozu, skončíme na částce 1 787 600 korun. A to je přes veškerá pozitiva, ale i některé dílčí nedostatky tohoto osobitého vozu, příliš.

Klady a zápory
+ jízdní vlastnosti
+ silný motor
+ kvalitní podvozek
+ osobitý charakter
+ prostornost interiéru
- vysoká cena
- vyšší spotřeba
- tvrdé plasty
- titěrná tlačítka

Objem (cm3)

 
2792

Výkon (kW/k)

 
221/300

Točivý moment (Nm)

 
400

Délka (mm)

 
5008

Šířka (mm)

 
1868

Výška (mm)

 
1467

Rozvor náprav (mm)

 
2837

Zrychlení (0-100 km/s)

 
6,9

Max. rychlost (km/h)

 
250

Komb. spotřeba (l)

 
10,6

Hmotnost (kg)

 
1735

Převodovka

 

6 rychlostí, automat

 

Objem kufru (l)

 
515

Palivové nádrže (l)

 
70

Cena (Kč)

 
1 399 000Autor: iHNED
1/6
2/6
3/6
4/6
5/6
6/6


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist