Saaby jezdí na líh!

AKTUALITY, 25.04.05 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Saab

Zásoby ropy nejsou bezedné. Uvědomují si to i výrobci aut a každý den nám to nepříjemně připomínají rostoucí ceny benzínu a nafty. Ve Švédsku se osvědčují Saaby spalující etanol, který má v mnoha směrech lepší vlastnosti než benzín.

Saab 9-5 
Saab 9-5 může jezdit i na etanol
Etanol, neboli líh, asi netřeba představovat. Ostatně většina z nás si jím ve věčí či menší míře ošetřuje i vlastní útroby. Ovšem líh, na kterém si Saab smlsne, bych rozhodně k vnitřnímu užití nedoporučoval. I když oktanové číslo 104 zní dost slibně. Špatně by asi dopadl i motor Saabu, kdybychom ho napojili nějakou nepodařenou domácí pálenkou, která se kolikrát osvědčila jako vhodné palivo pro východoněmecké dvoutakty.

Zkušenosti s etanolem, získaným z rostlinných materiálů, tedy z obnovitelného zdroje, mají například i plochodrážníci, nebo odvážní muži na rychlích dragsterech. Ve Švédsku se rozhodli použít ho i v sériovém autě. Zatím jediným modelem Saabu, jezdícím na líh, je sedan 9-5 Bio Power s původně benzínovým přeplňovaným motorem 2.0 litru. Výhodou etanolu je vyšší oktanové číslo ve srovnání s běžným benzínem. To má hodnotu 104 a díky tomu může mít motor vyšší kompresní poměr, potažmo vyšší výkon. U tohoto konkrétního motoru je výkon vyšší o nezanedbatelných 30 koňských sil, tedy z původních 150 vzrostl na 180 koní. Spotřeba přitom zůstává na přibližně stejné úrovni a navíc rapidně klesají splodiny CO2. U Saabu 9-5 klesly z připližně 200 g/km na 41 g/km, tedy na méně než čtvrtinu. Během léta by se měl alternativní pohon nabízet i pro kompletní řadu 9-3.

TIP: Zájemci o vodíkové auto se brzy dočkají

Rozvoji lihového pohonu ve Skandinávii pomáhají i úřady. Etanol - palivo je díky nižším daním o třetinu levnější než benzín a motoristé, kteří ho využívají mohou čekat i další výhody. Například bezplatné parkování ve městech a o 20% nižší daně za firemní auta. Výhodou je i použití sice upraveného, ale stále ještě běžného spalovacího motoru, což snižuje výrobní náklady. Podle serveru Whatcar.com by v Anglii cena nového auta na líh byla asi o 500 Liber (22 000 Kč) vyšší než u stejného vozu na benzín. Kdy (a jestli vůbec) se etanol jako palivo pro auta objeví i u nás, záleží především na našich zákonodárcích, kteří by k tomu měli vytvořit podmínky.

Výhody Nevýhody 
vyšší výkonu nás nevhodné podmínky pro provoz
nízké emisenelze přepínat mezi benzínem a lihem
téměř stejná spotřeba ve srovnání s benzínem 
použití spalovacího motoru (levná výroba) 
líh se vyrábí z obnovitelných zdrojů 

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist